בכירי המשק נגד אמסלם: "משתמש בשפת רחוב שאינה מכבדת את השיח הפוליטי"

120 בכירים בתעשייה פנו לראש הממשלה בבקשה לרסן את השר דוד אמסלם - ולדאוג לשמירה על ה"קופה הציבורית, ערכי הדמוקרטיה ושלטון החוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אמסלם
דוד אמסלםצילום: אוהד צויגנברג

מכתב שנשלח אתמול (א') על ידי 120 בכירים ובכירות בתעשייה ובמשק הישראלי קורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לוודא כי שריו שומרים על הקופה הציבורית. 

"אנו, שצברנו שנים ארוכות של ניסיון עסקי בארץ ובעולם, יודעים שלצמיחה ולרווחה כלכלית המשרתות את הציבור על כלל מגזריו, דרושה דמוקרטיה חזקה ויציבה", הם כותבים לראש הממשלה. "לשם כך נדרש שלטון המכבד את הערכים הדמוקרטיים, ובכלל זה שלטון החל על כולם". בהמשך הם מתייחסים ישירות למלחמתו של השר דוד אמסלם בנבחרת הדירקטורים שהוא מתעקש לבטלה, בניגוד לחוות דעתה של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר.

אמסלם לא הגיב לשאלות TheMarker בנושא, אך העלה בתגובה למכתב את הציוץ הבא: "תראו מי חתום על העצומה ותבינו לבד למה חייבים לסגור את נבחרת הדירקטורים הצפונבונית והאליטיסטית הזו! כנראה נגענו להם בגבינה... זו בדיוק הסיבה מדוע צריך להעתיק את מפעל הגבינות הזה מנאות אפקה פינת 'יש עתיד' - לירוחם, נתיבות, מגדל העמק וקרית שמונה. ויָפָה שָׁעָה אַחַת קֹדֶם...".

"חציית קו"

"לפי הדין בישראל, מינוי דירקטורים בחברות ממשלתיות חייב להיעשות על בסיס מקצועי ולפי אמות מידה מוגדרות, ברורות, וידועות לציבור", נאמר במכתב שמוען לראש הממשלה. "מדובר בחברות, שגם אם אינן למטרות רווח, מנהלות תקציבי ענק מכספי ציבור ולמען אינטרס הציבור כולו. אמנם ראוי שהדירקטורים ישקפו את כלל החברה בישראל, אך יש לעשות זאת בצורה תחרותית, בשקיפות, הוגנות ותוך הקפדה על עמידה בקריטריונים מקצועיים של איכות.

דינה זילברצילום: אמיל סלמן

"למרבה הצער, השר הממונה דוד אמסלם אינו מבין מושכלות יסוד אלה, ולפי התבטאויותיו קיים חשש שהוא מתכוון להשתמש במעמדו כדי לסטות מהן. השר אמסלם אף הרחיק לכת עוד יותר בכך שהורה למנהל רשות החברות, עו"ד ינקי קוינט, להתעלם מעמדת הייעוץ המשפטי לממשלה, תוך שהוא מטיח האשמות ומשתמש בשפת רחוב שאינה מכבדת את השיח הפוליטי בישראל. מדובר על חציית קו מדאיגה של שר מהרשות המבצעת כלפי שומרי הסף, האמונים, בין היתר, על כך ששרים לא ישתמשו במשאבים הציבוריים כבשלהם", נכתב.

בכירי המשק והתעשייה קוראים לראש הממשלה להבהיר לשריו "את חובתם לקיים את החוק, ולציית לפרשנות המוסמכת שלו הניתנת על ידי היועץ המשפטי לממשלה, באי ובאות כוחו. החוק ופרשנותו אינם עניין מפלגתי, והשתלחות שרים בעובדי השירות הציבורי האמונים על שמירתו אינה לגיטימית.

"על כן, ולגופם של דברים, אנו קוראים לך להבהיר לשר אמסלם ולציבור כולו כי יש לשמור על משאבי הציבור ובתוכם החברות הממשלתיות. לשר הממונה נתונה הסמכות להרחיב ולעדכן את הקריטריונים, אבל יש חובה למנות דירקטורים ציבוריים בהליך גלוי ועל יסוד אמות מידה ענייניות בלבד - תוך שמירה וכיבוד עקרונות הממשל התאגידי והחוק".

בין החותמים אנשי היי-טק רבים, עורכי דין, יזמים ומנהלים ומנהלות בכירים, ובהם דיתה ברוניצקי, גיל אגמון, אבנר סטפק, אביגדור וילנץ, אורני פטרושקה, מאיה ליקוורניק, עימאד תלחמי, רים יונס, יוסי אקרמן ואחרים.

אמסלם הצהיר בעבר כי החליט לבטל את נבחרת הדירקטורים, ונימק זאת באומרו: "יש עוד כמה אזרחים חוץ מהנבחרת הזאת, ולכן החלטתי לפתוח אותה לכל אזרחי ישראל שעומדים בקריטריונים שנקבעו בחוק. גם עקרת בית יש לה תובנה, גם פועל ייצור יש לו תובנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker