ניצחון לעצמאיות: יוכלו לקבל מענקי פיצוי עבור תקופת הקורונה

לאחר מאבק ממושך, ועדת הכספים אישרה לתקן את אופן חישוב המענק, כך שישקף פיצויים הוגנים גם עבור עצמאיות שילדו ב-2019 ועצמאים משרתי מילואים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין

סוף למאבק: ועדת הכספים קבעה היום (ב') כי חישוב מענק הקורונה עבור נשים עצמאיות שילדו ב-2019 יתבצע על בסיס החודשים שבהם עבדו באופן מלא בשנה שעברה. לחלופין, העצמאיות יוכלו לחשב את מחזור העסק לפי השנה שקדמה לתקופת חופשת הלידה או שמירת ההריון. הוועדה קבעה גם כי משרתי מילואים, שסבלו מאותה בעיית חישוב, יוכלו להפחית מהחישוב חודשים של פעילות מופחתת בשל שירותם במילואים. ההחלטה הגיעה אחרי מאבק מתמשך שהובילו העובדת העצמאית בת עמי דרור דהן וחברת הכנסת מרב מיכאלי.

כזכור, קבלת מענקי הסיוע לעצמאים לתקופת הקורונה נעשית בדרך של השוואת מחזורי העבודה בתקופת הקורונה לתקופה המקבילה אשתקד (2019), כך שעצמאים יכולים להצביע על הירידה בהכנסותיהם, בסכום העולה על 25% או 40% ממחזור העסקים. הבעיה בשיטה זו היתה שנשים ששהו ב-2019 בחופשת לידה לא יכלו להצביע על ירידה במחזור העסקי – עקב העבודה שלא עבדו באופן מלא באותה השנה, ולכן היא לא שיקפה את הכנסותיהן המלאות.

ועדת הכספים הצביעה לאורך חודשים ארוכים על הבעייתיות בשיטה זו, וביקשה לתקנה. בעקבות כך הגיש משרד האוצר את תיקון שבמסגרתו נקבע תחשיב חדש לגבי נשים אלה, וכן לגבי אנשים ששירתו ב-2019 במילואים ונתקלו באותה הבעיה. היום, כאמור, היא תוקנה.

לפי התיקון, עוסקת עצמאית שבתקופת הבסיס (התקופה אליה משווים את מחזור העסקות לצורך הוכחת הירידה במחזורים) חוותה חודש של פעילות מופחתת – שבמהלכו לא עבדה 7 ימים או יותר בשל חופשת לידה או שמירת הריון - תוכל לבחור לחשב את מחזור העסקות בתקופת הבסיס לפי ממוצע המחזורים ב-12 החודשים הרצופים הקודמים לחודש הראשון שבו היה לה חודש של פעילות מופחתת. לחלופין, היא תוכל להשוות את המחזור לתקופת פעילותה ב-2019, למעט החודשים בתקופה האמורה, שבהם הייתה לה פעילות מופחתת.

ח"כ מרב מיכאליצילום: אייל טואג

לגבי עוסק עצמאי שבתקופת הבסיס חווה חודש של פעילות מופחתת - שבו לא עבד 7 ימים או יותר בשל ימי שירות מילואים בצה"ל - נקבע שיוכל לבחור לחשב את מחזור העסקות בתקופת הבסיס לפי ממוצע המחזורים בתקופת פעילותו ב-2019, למעט החודשים בתקופה האמורה שבהם שירת במילואים.

חברי הוועדה קראו לרשות המיסים לנהוג באופן דומה בהתייחס לאנשים שמחזוריהם היו בירידה ב-2019 בשל מחלה או בשל סיבות אחרות שאינן תלויות בהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker