ועדת העבודה לא אישרה את מתווה הממשלה לתשלום לעובדים על ימי הבידוד

על פי פסיקת בג"ץ על הממשלה להסדיר את הסוגיה עוד היום ■ יו"ר הוועדה דרש שהמדינה תישא באופן מלא בעלויות הבידוד עבור עסקים קטנים - ופיזר את הוועדה לאחר שלא נענה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת בידוד לחולי קורונה בבי"ח רמב"ם
טלי חרותי-סובר

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות לא אישרה היום (ד') את מתווה ימי הבידוד שהציעה הממשלה. על פי פסיקת בג"ץ, שפסל את תעודת המחלה הגורפת שהנפיק משרד הבריאות, על הממשלה להסדיר את הסוגיה עד היום.

המתווה המוצע ביקש לחלק את נטל ימי הבידוד בין העובדים, המעסיקים והמדינה באופן הבא: העובד לא יקבל תשלום על יום הבידוד הראשון, על היום השני והשלישי הוא יקבל תשלום חלקי, ומהיום הרביעי יקבל מהמעסיק תשלום מלא.

במסגרת המתווה, ביטוח לאומי אמור היה לסייע למעסיקים קטנים בשיפוי עבור 50% מההוצאות. התעשיינים, שמייצגים את העסקים הגדולים, תמכו במתווה; ואילו המעסיקים הקטנים התנגדו אליו. שר האוצר, ישראל כ"ץ, טען כי המדינה תספק סיוע רב יותר, אבל לא הבהיר כיצד הסיוע יועבר. 

במהלך הדיון דרש יו"ר הוועדה חיים כץ (הליכוד) כי המדינה תישא באופן מלא בעלויות הבידוד - לכל הפחות עבור עסקים קטנים, שבהם יש עד 23 עובדים. לאחר שנציגי משרד האוצר לא נענו לדרישה, פיזר כץ את הדיון בלי לאשר את הצעת החוק.

ורוניקה רוזנברג, מנכ"לית ארגון חברות הניקיון בישראל, אמרה בדיון כי "דחיית אישור מתווה הפיצוי על ימי הבידוד עלולה להביא להפרה המונית של הנחיות הבידוד. החל ממחר לא יהיה מי שיחוייב לפצות את העובדים על ימי הבידוד. מציאות שעלולה להביא רבים להפר חוק ולהגיע למקומות העבודה כדי להבטיח את פרנסתם, על אף הסיכון הבריאותי שהדבר יביא עמו.

"על המדינה להתעשת ולהבטיח מתווה פיצוי ראוי שיסיר מהעסקים את נטל ימי הבידוד שהיא עצמה החליטה עליהם. כל החלטה אחרת עלולה להביא עמה לקריסת עסקים שגם כך מתקשים שלרוד את המשבר הכלכלי ולהעמקת האבטלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker