יו"ר הוועדה למעמד האישה: "ועדת הכספים לא מתפקדת; לא ייתכן שמחזיקים נשים באוויר שבעה חודשים"

החוק הנוגע למענקי הקורונה מפלה עצמאיות שהיו ב-2019 בחופשת לידה או בשמירת הריון ■ ח"כ מיכאלי: "הנחת שבה מתנהלת רשות המסים בנושא בלתי נסבלת"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד פורר
ח"כ עודד פורר, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדריצילום: אוהד צויגנברג

הוועדה למעמד האישה דנה הבוקר (ב') באנומליה שמלווה את משבר הקורונה לכל אורכו: נשים עצמאיות שהיו בחופשת לידה או בשמירת הריון במהלך 2019, אינן זכאיות למענקי סיוע בזמן הקורונה. הסיבה לכך היא שהכנסות העסקים של אותן נשים לא ירדו ב-40% או יותר ב-2020 – התנאי הקבוע בחוק לקבלת סיוע – אלא עמדו על אפס שקלים, כיוון שכלל לא פעלו.

ח"כ מרב מיכאלי, החברה בוועדה, אמרה כי היא מנהלת מזה חודשיים התכתבות בנושא מול משרד האוצר ורשות המסים. לדבריה, הרשות סיפקה תשובות לא רלוונטיות – והאוצר בכלל לא טרח להשיב לה. לפי ח"כ מיכאלי, למרות שרשות המסים טוענת שהבעיה נוגעת למספר קטן של נשים, גם אם רק עצמאית אחת סובלת מכך, יש לטפל בנושא באופן מיידי.

בת עמי דרור דהן, עצמאית ומובילת מחאת העצמאיות שהיו בחופשת לידה, טענה כי הנתונים קיימים ועומדים על כ-10,000 עצמאיות שנפגעות מהלקונה בחוק. ח"כ קטי שטרית טענה כי דיברה עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, שאמור לדון בנושא. לדבריה, פתרון פשוט הוא חישוב דמי לסיוע לעצמאיות שהיו בחופשת לידה לפי הכנסות 2018, ולא 2019. היא אמרה כי "השר לא פסל את זה, וביקש זמן לחשוב על הנושא".

מרב מיכאלי
ח"כ מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

בשלב זה התלהטו הרוחות בוועדה. ח"כ מיכאלי אמרה כי "עם כל הכבוד לשר הבולדוזר, הנחת שבה מתנהלת רשות המסים בושא הזה בלתי נסבלת". יו"ר הועדה עודד פורר טען שכדי לפתור את הבעיה אין צורך בתהליך ארוך אלא בהחלטה פשוטה של רשות המסים, כיוון שמדובר בפרשנות לחוק שאינו דורש חקיקה או דיון בוועדת כספים. הוא קבע כי "ועדת הכספים לא מתפקדת".

ח"כ שטרית אמרה כי יו"ר הוועדה היה בבית חולים, ולכך ענה פורר "יש ממלא מקום. כשהקואליציה רוצה להעביר היא מעבירה. אנחנו לא צריכים דיון בוועדת כספים. לא ייתכן שמחזיקים נשים תלויות באוויר במשך שבעה חודשים. למה? כי אפשר".

קטי שטרית
קטי שטריתצילום: ללא קרדיט

נציג רשות המסים טען כי החוק ברור מאוד, וכי הוא מגדיר מהו מחזור העסקות לעניין מע"מ - ולכן הדרך הפרשנית לא צלחה. עם זאת, הוא הוסיף הרשות תשנה בתוך ימים ספורים את התקנות או את החקיקה עצמה עבור פתרון הולם ונכון. לדבריו, קיימים שני פתרונות אפשריים: בדיקת עסקות על פי מחזור 2018, או הכללה של דמי הלידה כחלק מהמחזור העסקי ל-2019 – פתרון הגיוני יותר בעיניו, שלא מתבצע כיום.

יו"ר הוועדה פורר הבטיח כי בעוד שבוע (יום ב') יתקיים דיון בוועדה בנושא אחר, שיתחיל בבקשה לעדכון בנושא זה. ברשות המסים הבטיחו להגיע מוכנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker