שמולי נגד כ"ץ: מינהלת הכשרה מקצועית – רק במשרד העבודה

שר העבודה יוצא למלחמה באוצר, שמבקש להעביר אליו את סמכויות האגף להכשרות מקצועיות - אף שלא ברורה מה יכולתו הביצועית בתחום

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר שמולי בישיבת סיעה של מפלגת העבודה, ב-2019
טלי חרותי-סובר

במשרד העבודה והרווחה יוצאים למלחמה נגד כוונת משרד האוצר להקים מינהלת הכשרה מקצועית. באחרונה, ועל אף שעוד אין טיוטה מוסכמת להצעת מחליטים בנושא, פורסם כי שר האוצר ישראל כ"ץ מתעד להקים מינהלת זו, שתפעל תחת אגף תשתיות חדש שיוקם במשרד. זאת, אף שלא ברורה מה יכולתו האופרטיבית של האוצר להפעילה. משמעות המהלך היא ייבוש האגף להכשרה מקצועית, ליבה של זרוע העבודה במשרד העבודה, תוך העברת סמכויותיו לאוצר.

במשרד העבודה והרווחה נזעקו לשמע הדברים. בשבוע שעבר נשלח ליועמ"ש של משרד האוצר, אסי מסינג, מסמך שעליו חתומה סגנית היועמ"שית של משרד העבודה, עו"ד דבורה ספיר אליעזר. במסמך היא מפרטת מדוע המשרד מתנגד בכל תוקף להקמת מינהלת שכזו - משפטית ומהותית.

ראשית, מציינת סגנית היועמ"שית כי על מנת להעביר שטח פעולה ממשרד אחד למשנהו יש לקבל את אישור הממשלה, שחייבת את אישור הכנסת - או במילים אחרות, שר האוצר לא יכול להקים מינהלת מקצועית בעוד זו קיימת במשרד אחר ללא העברת חוק.

לדברי ספיר אליעזר, "אין ספק שלמשרד האוצר תפקיד חיוני בבחינה כי הכספים המועברים יגיעו לייעדם וישמשו למטרות המיועדות על ידי הממשלה או הכנסת, אולם הדברים לא יכולים להיעשות על ידי קניית סמכויות שלא בדרכים המקובלות, תוך ויתור על תפקידם של המשרדים הביצועיים".

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

בנוסף, היא מזכירה כי משרד העבודה פועל כבר מאז 1959 בנושא ההכשרה המקצועית, כגורם המבצע: "על בסיס תפקידיו של משרד העבודה, במרוצת השנים נתקבלו על ידי הממשלה החלטות שעניינן בקידום או מיקוד ההכשרה המקצועית, אשר מכירות באחריות של משרד העבודה בכל הנוגע להכשרות מקצועיות. ככל שמשרד האוצר או שר האוצר מוזכרים בהחלטות אלו, למיטב הבנתנו, הם מוזכרים בשים לב לתפקידיו של משרד האוצר ולא כגורם המבצע".

ספיר אליעזר מפרטת שורת פעולות שעשה המשרד בתחום ההכשרות המקצועיות בעשור האחרון, ומדגישה את חשיבות האגף להכשרות בזמן משבר הקורונה. "ברור כי הגורם האחראי לביצוע החלטות ממשלה אלה הוא משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים", היא מדגישה.

שמולי פתח את הדלת - וכ"ץ מדלג פנימה

נכון לעכשיו, אין החלטה מוסכמת בנושא - גם לא במשרד האוצר - אך במשרד העבודה חוששים כי מדובר בהחלטה שהתקבלה כבר, ועכשיו פועלים להכשירה. זאת, בעיקר על רקע העובדה שהאגף להכשרות מקצועיות מתקשה למלא את תפקידו, שהפך חשוב במיוחד בחודשים האחרונים. 

כבר חצי שנה שאין לאגף מנהל קבוע, לאחר שהמנהל הקודם הושעה בחשד לעבירות פליליות. לאחרונה חשף TheMarker כי השר שמולי מבקש להביא לראשות האגף אלוף משנה במילואים, ללא מכרז, אך נציב שירות המדינה עוד לא נתן לכך את אישורו המיוחד.

השר שמולי זימן נגיסה באגפים במשרדו, כשהסכים לחלוקה מראש של זרוע העבודה בינו לבין משרד הכלכלה. בהמשך להסכם שנחתם בין שמולי לשר הכלכלה עמיר פרץ, חולקה הזרוע בין שני המשרדים כבר בהסכמים הקואליציוניים - מה שהוביל למצב אבסורדי שבו שירות התעסוקה, שקולט את המובטלים ודורשי ההכשרות הרבים, נמצא בכלל במשרד הכלכלה ולא במשרד העבודה.

כך, האפשרות שהאגף להכשרות מקצועיות יעבוד בהרמוניה עם שירות התעסוקה נחלשה באופן דרמטי, דווקא בתקופה הקשה הזו. לו היה שמולי נלחם על שמירת שלמותה של זרוע העבודה מראש, ייתכן כי היה מאותת כבר באפריל-מאי כי לא יאפשר קריעה של חלקים ממנה. אך לא כך עשה, והיום מבקש השר כ"ץ חלק נוסף. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker