"פוגעים לנו בחופש העיסוק": המדינה מחייבת חברות לא לגייס עובדים ממעבדות ציבוריות

העובדים דורשים לבטל את התנאי במכרז למעבדות הקורונה הפרטיות, שלפיו לא ניתן להעסיק עובדי מעבדות ציבוריות אלא לאחר תקופת צינון של שלושה חודשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לבדיקת דגימות קורונה (למצולמים אין קשר לנאמר)
מעבדה לבדיקת דגימות קורונה. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבהצילום: Emil Salman

82 מעובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות וממעבדות בריאות הציבור, רובם עובדים צעירים במערכת, הגישו היום (חמישי) עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שר הבריאות, יולי אדלשטיין; שר הביטחון, בני גנץ ומנכ"לי משרדיהם, בדרישה לבטל את התנאי שאוסר על עובדי המעבדות הציבוריות לעבוד במעבדות הקורונה הפרטיות. במעבדות הציבוריות ובמעבדות בריאות הציבור מועסקים כ-2,000 עובדים, שיצאו באחרונה לשביתה שארכה כשבוע.

"יש להורות על ביטול התנאי שנקבע במכרז של משרד הבריאות ומשרד הביטחון להקמת מעבדות פרטיות לבדיקות קורונה, שלפיו יתחייבו המעבדות הפרטיות שלא להעסיק עובדי מעבדות ציבוריות אלא לאחר תקופת צינון של שלושה חודשים", נכתב בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ליאור כץ. "תקופה שבפועל מונעת מעובדי המעבדות הציבוריות להיקלט לעבודה במעבדות הפרטיות לבדיקות קורונה".

עוד נכתב בעתיקה כי "התנאי במכרז נקבע שלא כדין, בחוסר סמכות, תוך פגיעה חמורה בזכות לחופש עיסוק של העותרים עובדי המעבדות הציבוריות, תוך אפלייתם לעומת עובדי מעבדות פרטיות, ותוך שרבוב שיקול זר של משרד הבריאות כמעסיק". 

טענת השובתים היתה כי שכרם נמוך באופן מיוחד, גם ביחס למגזר הציבורי, על אף שנתוני הממונה על השכר שפורסמו ב-TheMarker מוכיחים כי ותיקי המקצוע (שהם רוב העובדים) זכאים לשכר גבוה גם ביחס לעובדי תחום הבריאות. הממונה על השכר הציע תוספות שכר לצעירים, המשתכרים כרבע לעומת המבוגרים, אך ההצעה נדחתה.

לטענת יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, עובדים צעירים אינם מעוניינים להגיע למעבדות הציבוריות בשל השכר, ומעדיפים לעבוד במעבדות פרטיות, כמו זו שהוקמה על ידי חברת מיי הריטג'. לדבריה, חברות אלה מפרסמות עוד ועוד הודעות דרושים לעובדים חדשים, והן לעתים משלמות שכר כפול.

במיי הריטג' עובדים כיום כ-150 עובדים ודרושים עוד 100, לא כולם אנשי מקצוע מתחום הביולוגיה או הכימיה. בעוד היתרון במגזר הפרטי הוא שכר יותר גבוה, החיסרון הוא חוסר היציבות: עובדי המעבדות הפרטיות עלולים להיוותר ללא עבודה בתוך שנה, עם תום משבר הקורונה וסגירת המעבדות. לעומת זאת, עובדי המעבדות הציבוריות נהנים מביטחון תעסוקתי מלא.

ביום ראשון הופסקה שביתת עובדי המעבדות, לאחר שבית הדין לעבודה הטיל צו מניעה על עובדי קופת כללית (שהיו כמחצית מהשובתים), ואחרי שיו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הבטיח שייתן עדיפות להסדר שכר חדש עם עובדי המעבדות במסגרת הסכם שכר כללי, על אף שלא ברור מתי ייחתם כזה. העדיפות העתידית תכלול תוספות של 35 מיליון שקל בשנה. מיד לאחר ההחלטה, כל העובדים שבו לעבודתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker