סקר של הלמ"ס: 52% מהמועסקים זקוקים לאנגלית - רק 44% זקוקים למתמטיקה

הסקר בדק מהן המיומנויות הדרושות בכל תחום עבודה בישראל לפי העובדים באותו ענף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינת בגרות במתמטיקהצילום: אילן אסייג

ידע מקצועי, מיומנויות ארגון וחשיבה ביקורתית הן המיומנויות הנדרשות ביותר בשוק העבודה בישראל: כ-90% מהמשיבים דיווחו כי הם נדרשים למיומנויות האלה בעבודתם - כך עולה מסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בנושא הנחיצות במיומנויות השונות בשוק העבודה לפי משלח יד, מתוך סקר השכלה גבוהה. 87% העידו כי המיומנויות לה הם נדרשים היא עבודת צוות, 86% הבעה בעל פה ו-83% יצירתיות.

רק 52% מהנשאלים השיבו כי הם נזקקים לאנגלית בכתב לצורך עבודתם, ו-51% אמרו כי הם נזקקים לאנגלית בעל פה. 44% דיווחו כי הם נדרשים ליכולות מתמטיות, 38% אמרו כי הם נזקקים למיומנויות שיווק ורק 37% סיפרו כי הם נזקקים למיומנויות חקר.

אוכלוסיית הסקר היא סטודנטים חדשים לתואר ראשון בתשע"א במוסדות להשכלה גבוהה (אוניברסיטאות, מכללות אקדמיות ומכללות אקדמיות לחינוך) למעט האוניברסיטה הפתוחה. הסקר נערך בתשע"ח בקרב אותם הסטודנטים, והוא בוחן את מצב התעסוקה, ההכנסות, שביעות הרצון ועוד.

83% העידו כי הם נדרשים למיומנויות טכנולוגיות. באופן לא מפתיע, על השיעור הגבוה ביותר של דרישה בעבודה לשימוש מתקדם במחשב (יותר מ-97% מהמשיבים) מסרו מפתחי תוכנה, אך גם מעצבים גרפיים ומעצבי מולטימדיה, מהנדסי אלקטרוניקה, בעלי משלח יד אקדמי, מתכנתי יישומים, מנתחי מערכות, מנתחים פיננסיים ואדריכלי בניין. הדבר מעיד על החשיבות של יכולות טכנולוגיות בעיסוקים רבים ומגוונים. על השיעור הנמוך ביותר של דרישה בעבודה לשימוש מתקדם במחשב, דיווחו אחים מוסמכים (54%), פסיכולוגים (48%) וקלינאי תקשורת (37%).

עובדי ההוראה בולטים בכך שרק 77% מהם אומרים כי נדרש להם ידע מקצועי. במקביל, רק כמחצית (58%) מהם דיווחו על צורך במיומנויות למידה הנדרשות בקרב כ-80% מכלל המשיבים. עובדי ההוראה בולטים גם בפער בינם לבין ממוצע המדגם בנושא חשיבה ביקורתית - רק 66% עובדי ההוראה אומרים כי נדרשת לעבודתם חשיבה ביקורתית, ש-90% מכלל המשיבים ענו כי הם נדרשים לה.

80% מהמשיבים אומרים כי הם זקוקים למיומנות של הבעה בעל פה בעבודתם. מיומנות זו נדרשת במיוחד בקרב קלינאי תקשורת, וכן מנהלים כלליים ובכירים - כמעט כל העובדים (99%) בענפים הללו מסרו כי הם נדרשים לה. הצורך הנמוך ביותר במיומנות זו נרשם בקרב מתכנתי יישומים (71%).

מהסקר ניתן להסיק כי העובדים חושבים שהמיומנויות הנחוצות פחות בשוק העבודה הן מיומנויות שיווק ומיומנויות פיזיות - פחות ממחצית מהמשיבים דיווחו כי הם נדרשים להן בעבודתם. זאת בניגוד למחקרים הטוענים כי מדובר במיומנויות בסיסיות הנדרשות כיום בכל מקצוע ומכל עובד במקום עבודה. כספרים בבנקים דיווחו על הצורך הגבוה ביותר במיומנויות שיווק (88%), ואחים מוסמכים דיווחו על הצורך הגבוה ביותר במיומנויות פיזיות (44%).

מנהלים כלליים ובכירים מעידים כי הם נדרשים למגוון הרחב ביותר של מיומנויות. הם דיווחו על השיעורים הגבוהים ביותר בצורך במשא ומתן (99%), יזמות (99%), יצירתיות (99%), ארגון (99%), מיומנויות ניהול (98%), עבודת צוות (96%), מיומנויות טכנולוגיות (95%), ידע כללי (94%), שיווק (79%) והדרכה (78%).

אחים מוסמכים ומתמחים ברפואה דיווחו על הצורך המשמעותי ביותר בעבודת צוות (99%), אך היו בין אלה שסיפרו על פחות צורך במיומנויות שיווק (13% ו-8%, בהתאמה). כ-88% מאחים המוסמכים דיווחו על צורך במיומנויות הדרכה (השיעור הגבוה ביותר בין משלחי היד שנמדדו), לעומת 38% בלבד מהמתמחים ברפואה. כ-70% מהאחים המוסמכים העידו על צורך ביזמות, לעומת 26% בלבד מהמתמחים ברפואה (השיעור הנמוך ביותר בין משלחי היד שנמדדו).

עורכי דין סיפרו על הצורך המשמעותי ביותר במיומנויות הבעה בכתב (99%), וצורך רב בידע מקצועי (98%) ובמיומנויות הבעה בעל פה (97%). לעומת זאת, הם היו בין משלחי היד שבהם נדרשה פחות עבודה בצוות (80%), מיומנויות הדרכה (28%) ויכולות מתמטיות (21%).

בעלי משלח יד בתחום ההוראה ומורים בחינוך העל-יסודי, דיווחו בשיעורים דומים על הצורך במיומנויות הדרכה (88% ו-84%, בהתאמה), ארגון (88% ו-84%) ויזמות (87% ו-92%). ביתר המיומנויות שנמדדו (למעט מיומנויות שיווק) המורים בחינוך העל-יסודי הצביעו על צורך רב יותר (10 נקודות אחוז יותר בממוצע), מעמיתיהם בעלי משלח היד בתחום ההוראה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker