סוף סאגת סודהסטרים? נקבעו כללי התארגנות ראשונית שיחולו גם על ארגון עובדים

ההסתדרות אמרה כי תערער על פסק הדין, ולפי הפסיקה - אם לא תעשה כן - היא תשלם לסודה סטרים 300 אלף שקל ולא תהיה הארגון היציג בחברה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל סודהסטרים בפארק התעשייה של המועצה האזורית בני שמעון
מפעל סודהסטרים בפארק התעשייה של המועצה האזורית בני שמעוןצילום: אליהו הרשקוביץ

לא רק למעסיק יש אחריות בעת התארגנות עובדים - גם ארגון העובדים לא יכול לעשות כל מה שעולה על רוחו. כך עולה מפסק דין שניתן אתמול (ה') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, עת נדחתה תביעת ההסתדרות הכללית נגד חברת סודהסטרים.ההסתדרות טענה לפגיעה בהתארגנות מצד החברה.

בפסיקה נקבע כי ההסתדרות איננה הארגון היציג בחברה, ובשל פעולות חסרות תום לב מצדה, היא חויבה לשלם לחברה הוצאות בסך 300 אלף שקל. מדובר במכה של ממש לארגוני עובדים שנקטו בשלל שיטות שנרשמות מהיום כלא חוקיות, בזמן התארגנות ראשונית, ההופכת לא פעם לתהליך סוער ובעייתי שבו לוקחים חלק העובדים, ההנהלה והארגון המאגד.

מדובר בסאגה ארוכת שנים שהתחילה במאי 2017 כאשר הגישה ההסתדרות תביעה נגד החברה על סך 15 מיליון שקל, בטענה לפגיעה בהתארגנות. סודהסטרים הכחישה זאת וטענה כי ההסתדרות מסיתה עובדים לאלימות, מאיימת עליהם, חורגת מחוקתה במינוי חברי ועד לא כשירים ובאופן כללי יוצרת במפעל אווירה קשה.

לאחר שמיעת עדויות רבות של נציגי ההסתדרות והחברה, וכן שמיעת עדויות רבות של עובדים, נפסק כי ההסתדרות חצתה קווים אדומים בניהול הליכי ההתארגנות באמצעות נאומי הסתה של בכיריה לאלימות ולפגיעה בחברה, פעילות בחוסר שקיפות מול העובדים וכן נתנה חסות לעבירות משמעת חמורות שביצעו פעיליה.

עוד נקבע כי החברה היתה רשאית להפסיק את המו"מ הקיבוצי שניהלה עם ההסתדרות, ברגע שראשי ההסתדרות הסיתו את העובדים לאלימות וקראו להפלת המניה של החברה. על פי בית הדין, מדובר בחציית קו אדום מצד ארגון עובדים שהמעסיק לא מחויב להשלים איתו, חופש ההתארגנות לא מעניק לארגון עובדים זכות לנסות ולפגוע בקניין המעסיק.

בית הדין גם קבע כי החברה לא היתה מעורבת בהתנגדות העובדים לייצוג ההסתדרות. וכי העובדים ביטלו את חברותם בהסתדרות אך ורק בשל התנהלותה הפגומה של ההסתדרות, שהיתה בבחינת "הצגת יחיד", ושהביאה למפעל דפוסים של אלימות ולחצים בעבודה. בהתאם לכך נפסק, כאמור, כי ההסתדרות אינה ארגון יציג בחברה.

בית הדין הוסיף כי בנסיבות אחרות, ייתכן שהיה מקום לחייב את החברה בפיצוי בגין שלוש התבטאויות של מנהלים בכירים בתחילת ההתארגנות. עם זאת, לאור ההתנהלות הפסולה של ההסתדרות הן במפעל והן בבית הדין, לא זכאית ההסתדרות לפיצוי כלשהו. תחת זאת, חויבה ההסתדרות לשלם לחברה הוצאות בסך 300 אלף שקל בגין ההליך.

להסתדרות יש זכות להגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים תוך 30 יום. ההסתדרות יוצגה על ידי עו"ד אהוד שילוני. סודהסטרים יוצגה על ידי עו"ד דפנה שמואלביץ, אייל לוי, רן גפטר חרמש ודנה כהן.

מההסתדרות נמסר: "אנו לומדים את פסק הדין ובכוונתו לערר לבית הדין הארצי לעבודה".

פסקת סודהסטרים: כללים משלימים לפסקת פלאפון

בית הדין, בראשות השופטת יעל אנגלברג שהם, קבע כללים שיחולו על ארגון עובדים בהתארגנות ראשונית, ובעצם משלימים את ההלכה המנחה שנקבעה בפסק הדין בעניין פלאפון מ-2013, אז נקבע כי הנהלה לא תתערב בשום אופן בהליכי התאגדות של עובדים.

בנוגע לעובדים נקבע כי ההצטרפות לארגון העובדים תעשה בשפה שבה העובד שולט ברמת שפת אם לפחות, על ארגון העובדים להימנע ממתן מידע מוטעה, קל וחומר מידע כוזב, הן למעסיק והן לעובדים, ועל ארגון העובדים להמציא לעובדים בשקיפות מידע הנוגע לצעדים הארגוניים ולפעילויות הנעשות בשמם.

עוד נקבע כי על הארגון לקבוע דרך שבה יוכלו העובדים להתקשר עם גורם מוסמך אשר יוכל לתת להם מענה לשאלותיהם; ארגון העובדים יבהיר לעובדים כי פעילות התארגנות ראשונית אינה משום מתן רשות להפר את הוראות המשמעת, הנהלים והבטיחות במקום העבודה; יתרה מזאת, "ארגון העובדים או מי מטעמו, יימנע מהפעלת לחץ על עובד בדרך של איום או הפחדה, כפייה או השפעה בלתי הוגנת". בנוסף נקבע כי ארגון העובדים חייב לפעול על פי מסמכי היסוד שלו, קרי תקנונו הוא, תוך שמירה על זכויות כל העובדים.

אל מול המעסיק נקבעו הכללים הבאים: ארגון העובדים יפעל בשקיפות ובהגינות; מוטלת חובת גילוי מידע ושקיפות בנוגע למעמד היציגות החל מרגע ההכרה ביציגות; ארגון העובדים יימנע מפעולה העשויה להביא לפגיעה פיזית בנכסי המעסיק או בקניינו. "פגיעה פיזית או קריאה לחתירה תחת אושיות המעסיק, אינה יכולה להתקבל כפעולה בתום לב", קבעה השופטת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker