עובדי המעבדות עולים לבלפור: "האדישות של ראש הממשלה שערורייתית"

העובדים, השובתים זה היום השלישי, יפגינו מול מעון רה"מ, לאחר שהדיון בהעלאת שכרם לא צלח ■ יו"ר ההסתדרות הרפואית: "אם השביתה לא תסתיים - נבצע רק ניתוחים דחופים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לבדיקת קורונה בכללית
מעבדה לבדיקת קורונה בכלליתצילום: AFP

שביתת 2,000 עובדי מעבדות בתי החולים ושירותי בריאות כללית, שהחלה שלשום (א'), מגיעה לבלפור. השובתים צפויים להפגין היום מול מעון ראש הממשלה בירושלים - לאחר שאתמול התפוצץ שוב הדיון הנוגע לשכרם עם הממונה על השכר במשרד האוצר.

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, מסרה כי היא מתנצלת בפני הציבור הרחב ובפני עמיתיה במערכת הבריאות על השביתה הקשה - אך לטענתה לא נותרה להם ברירה. "אין לי כבר מלים לתאר עד כמה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושריו, ישראל כ"ץ והאחרים, מנותקים מהעם. אני מודעת לקריסה במערכת. יום שלישי של שביתה שלנו, ואנו מוצפים בלחצים כבדים לאשר תרומות דם ובדיקות שונות מצילות חיים. האדישות וההתעלמות של ראש הממשלה ושריו היא שערורייתית. אני מבינה בצער שאין הנהגה בישראל", אמרה אדמון.

עוד הדגישה אדמון כי עובדי המעבדות חוששים כי המדינה נטשה אותם לטובת המעבדות הפרטיות: "קרה דבר בלתי-נתפש. במקום להשקיע במעבדות הציבוריות, הוחלט בסתר להפריט את המערך המעבדתי, בלי לספר לציבור. ההסכמים שנחתמים עם המעבדות הפרטיות הם הסוד השמור במדינה. אם הממשלה היתה משקיעה רק 10% מ-4 מיליארד השקלים שהוקצבו למעבדות הפרטיות - לא היתה סיבה לשבות.

אסתר אדמון
אסתר אדמון

"מופעלים עלי לחצים כבדים מהשטח. לעובדים אצלנו נמאס ונשבר. לוטשים עיניים למקצועות אחרים, או למעבר למגזר הפרטי. אם לא יהיה פתרון מהיר היום - זה פשוט יהיה הסוף. הרפואה נשענת עלינו. אם העובדים אצלנו יממשו את כוונתם להתפטר מתוך תסכול וכעס גדול על המדינה - כל המערכת תקרוס. החלטנו לעלות להפגין בבלפור, כי פשוט אין לנו ברירה", מסרה אדמון.

עובדי המעבדות דורשים העלאה משמעותית וגורפת בשכרם - בעוד הממונה על השכר מוכן להעלאה רק לעובדים החדשים, במטרה למשוך אותם למקצוע. לפי דו"ח הממונה על השכר, שכרם הממוצע של עובדי המעבדות הוא כ-18 אלף שקל בחודש למשרה מלאה, ושכרם החציוני הוא כ-17 אלף שקל. כמו כן, יש פערים גדולים בין מקבלי השכר הגבוה - כ-35 אלף שקל בחודש - למקבלי השכר הנמוך - כ-9,000 שקל. עם זאת, יש לזכור כי במעבדות הפרטיות משלמים לאותם עובדים משכורות גבוהות הרבה יותר.

פרופ' חגי ציון
פרופ' חגי ציוןצילום: אייל טואג

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, ציין במכתב ששיגר לשרי האוצר והבריאות כי "אם לא יימצא פתרון שיסיים את שביתת עובדי המעבדות ב-24 השעות הקרובות - נאלץ לבטל באופן גורף את הניתוחים המתוכננים ולבצע רק ניתוחים דחופים ומצילי חיים".

עוד הוא ציין במכתב כי ביממה האחרונה קיבל פניות רבות ממנהלי מחלקות ובתי חולים שמתריעים מפני השלכות השביתה של עובדי המעבדות: "במצב שנוצר, המנהלים הבכירים לא יכולים לקחת אחריות על הטיפול בחולים, לאור העובדה שלא ניתן לבצע בדיקות מעבדה חיוניות לאבחון ולטיפול בחולים".

פרופ' חגי קרא לשרים כ"ץ ואדלשטיין להתערב בסכסוך העבודה ולהנחות את הדרגים המקצועיים לנהל משא ומתן מרתוני עם נציגי השובתים, כדי להגיע במהרה לפתרון מוסכם שימנע נזק נוסף לחולים ולמערכת הבריאות כולה.

"בנימה אישית", כתב פרופ' חגי על עובדי המעבדות, "מדובר באנשים שעושים לילות כימים, ודאי בתקופה זו, ומהווים חלק בלתי-נפרד מהחוד של לוחמי הקורונה. הם מועסקים בתנאים של עומס בלתי-רגיל ובהקרבה גדולה, כל זאת תוך השתכרות שלא הולמת את השעות, הכישורים וההשכלה. אין לי ספק שתתרשמו כך בעצמכם כשתיכנסו לעובי הקורה".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, הביע את תמיכתו במחאת עובדי המעבדות: "גרירת הרגליים של הממשלה במו"מ על שכר מכבד ותנאי העסקה הולמים לעובדי המעבדות - פוגעת בבריאות של כולנו". הוא ציין כי הם "חולייה קריטית במערכת הרפואית של המדינה, ודאי שבימים אלה שבהם מדינת ישראל מבקשת להשתלט על מגפת הקורונה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker