ההסתדרות צפויה להכריז בשלישי על סכסוך עבודה במשק; השיחות עם האוצר התפוצצו

השיחות בין הגופים בנוגע להסכם עם המגזר העסקי נקלעו למבוי סתום ■ יו"ר ההסתדרות: "אי אפשר לפגוע באופן גורף ב-700 אלף עובדים שמניעים את המשק"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דודצילום: אייל טואג

ההסתדרות הודיעה כי השיחות עם משרד האוצר בנוגע להסכם עם המגזר העסקי נקלעו למבוי סתום והמשא ומתן הופסק. בעקבות כך, הנהגת ההסתדרות צפויה להתכנס בשלישי ולהכריז על סכסוך עבודה במשק.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, מסר כי "אי אפשר לפגוע באופן גורף ב-700 אלף עובדים המניעים את המשק ועובדים לילות כימים למענו ולמען הציבור כולו. לא ייתכן שבחסות הקורונה ייעשה ניסיון לפגוע בשכרם של עובדי המגזר הציבורי במקביל לכך שמתבצעת חלוקת כספים למגזרים שונים, לאלה הצריכים לקבל סיוע ולאלה שלא. איני חושש ממאבק - תפקידי הוא לשמור על כל אחת ואחד מהעובדות ומהעובדים בישראל ולקדם את הכלכלה שלנו. כך אני מצפה שינהג גם שר האוצר".

עקב דרישתו של שר האוצר, ישראל כ"ץ, לקיצוצים במגזר הציבורי, התקיימו  במהלך היום פגישות בין בר דוד לממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, וצוותי המו"מ. בשיחות נבחנו דרישות משרד האוצר לקיצוץ דיפרנציאלי בשכר במגזר הציבורי, עצירת עליית השכר האוטומטית ועוד. ואולם כעת הודיעה ההסתדרות כי הצדדים לא הגיעו להסכמות ולא נמצאו פתרונות לסוגיות שבמחלוקת.

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

מההסתדרות נמסר: "אנו מדגישים ומזכירים כי לכל אורך השנים ובמהלך המשברים ההיסטוריים שפקדו את המשק, ההסתדרות והמגזר הציבורי נתנו כתף על מנת לייצב את הכלכלה. כך הם פעלו עד כה במשבר הנוכחי וכך הם מתחייבים לפעול גם בהמשך. עם זאת, הדרישות שהעלה שר האוצר וכוונותיו לפגוע בעובדי המגזר הציבורי הן דרישות נטולות כל היגיון כלכלי - והן לא יותר מפופוליזם לשמו. להתבטאויות שר האוצר כנגד המגזר הציבורי אין אח ורע בעולם המערבי ומדובר בניסיון של השר להסית את הביקורת הציבורית על דרכו, תוך בחירה לתקוף את עובדי המגזר הציבורי".

בהסתדרות גם טוענים כי בכל מדינות OECD (למעט פולין) לא פגעו במגזר הציבורי ולא בוצעו קיצוצים רוחביים, שיפגעו הן בעובדים והן בשירות הניתן לאזרחים. יתרה מכך, במדינות מסוימות, דוגמת בריטניה, אף הוחלט להעלות את שכר עובדי המגזר הציבורי מתוך הבנת חשיבותו ותרומתו הרבה בתקופה זו בפרט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker