חמישית מהעסקים: בתנאים הנוכחיים, לא נוכל להמשיך לפעול מעבר לשלושה חודשים

כחצי שנה לאחר פרוץ המשבר, 6.4% מהעובדים עדיין נמצאים בחל"ת ■ שיעור העובדים בחל"ת שאינם מעוניינים לשוב לעבודה הוא 18.7% מתוך כלל העובדים בחל"ת

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות מיועדת להשכרה
חנות סגורהצילום: אילן אסייג

19% מהעסקים מדווחים שלא יוכלו להמשיך לפעול מעבר לשלושה חודשים תחת התנאים הנוכחיים במשק - כך עולה מסקר מצב העסקים והתעסוקה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה וההגבלות המתלוות אליו של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).

מצב התעסוקה ואופן התעסוקה עדיין רחוקים מתמונת המצב שהיתה במשק לפני פרוץ מגיפת הקורונה. שיעור השכירים בענפי הסקר כיום הוא 86.9% מהיקף השכירים ערב המשבר.

לפי הסקר, מגמת החזרה לעבודה מחופשה ללא תשלום (חל"ת) נמשכת. בהשוואה לסקר הקודם, שנערך בתחילת יולי, חלה ירידה בשיעור העובדים בחל"ת מ-7.3% ל-6.1% בסקר הנוכחי.

ואולם, כחצי שנה לאחר פרוץ המשבר, 6.4% מהעובדים עדיין נמצאים בחל"ת. בענף שירותי המלונאות ובענפי שירותי מזון ומשקאות (הכולל מסעדות ודוכני מזון) נצפו שיעורי חל"ת גבוהים – 20.3% ו-18.8%, בהתאמה.

בנוסף, חלה עלייה משמעותית בשיעור המפוטרים. כ-11.5% מסך העובדים פוטרו מאז תחילת משבר הקורונה, מסיבות שונות. מדובר בעלייה של 3.9% לעומת הנתון בתחילת החודש הקודם (7.6%). במקביל גייסו החברות 4.9% מהעובדים, שהחליפו בין היתר עובדים שפוטרו.

החשש כי המדיניות שנקטה הממשלה וההחלטה להאריך את הזכאות לחל"ת עד יוני 2021 פוגעת בהתאוששות שוק העבודה, עולה הוא גם מהסקר. 6.3% מהעסקים דיווחו על עובדים שלא היו מעוניינים לשוב מחל"ת מסיבות שונות. שיעור העסקים הגבוה ביותר נצפה בענף המזון והמשקאות (33.9%). על פי דיווח המעסיקים, שיעור העובדים בחל"ת שאינם מעוניינים לשוב לעבודה הוא 18.7% מתוך כלל העובדים בחל"ת (כ-94 אלף עובדים).

עם זאת, מהסקר עולה גם תמונת מצב מעודדת של שיפור ביחס לחודשים האחרונים - 78.5% מהעסקים מדווחים על פגיעה של עד 25% בפדיון אוגוסט. שיפור משמעותי לעומת מידת הפגיעה שנמדדה בתחילת יולי, אז דיווחו 44.1% מהעסקים על פגיעה של עד 25% בפדיון.

גם בנושא הסיוע ממשלתי מעידים העסקים על שיפור. שיעור העסקים שקיבלו סיוע ממשלתי עלה בהשוואה ליולי, סיוע זה ניתן הן על ידי מענקים והן על ידי הלוואות בערבות המדינה. על פי דיווחי החברות, הסיוע הממשלתי מגיע במידה רבה יותר לענפים שנפגעו יותר. הענפים ששיעור קבלת הסיוע בהם היה הגבוה ביותר היו אותם ענפים שהפדיון שלהם נפגע במידה הרבה ביותר - ולהפך, הענפים עם שיעור קבלת הסיוע הנמוכים ביותר היו הענפים שנפגעו פחות יחסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker