מחאה: מדוע ועדת האיתור ליועץ המשפטי של הכנסת כוללת גברים בלבד

מנכ"לית שדולת הנשים פנתה ליו"ר הכנסת בבקשה לשנות את הרכב ועדת האיתור ליועץ המשפטי של הכנסת ■ הוועדה מורכבת בשלב זה משבעה גברים ■ "בחירת אישה, הן לתפקיד עצמו והן לוועדת האיתור, בנוסף להיותה בעלת ערך כשלעצמה, מספקת נקודת מבט חדשה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הכנסת, יריב לויןצילום: עדינה ולמן / דוברו
טלי חרותי-סובר
יו"ר הכנסת, יריב לויןצילום: עדינה ולמן / דוברו

במכתב שנשלח הבוקר (ב') אל יו"ר הכנסת יריב לוין (הליכוד) מטעם מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא מרגליות, היא הביעה מחאה על הפרת חובת ייצוג הולם בוועדת האיתור ליועץ המשפטי של הכנסת.

הוועדה שהוקמה באחרונה כוללת שבעה חברים - כולם גברים - ובהם נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס (יו"ר הוועדה), יו"ר ועדת הכנסת איתן גינזבורג (כחול לבן), יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת עפר שלח (יש עתיד – תל"ם), נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, נציג לשכת עורכי הדין עו"ד מימון טולדנו, ונציג דיקני הפקולטות למשפטים פרופסור מוחמד ותד.

מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא מרגליותצילום: עוד יפעת יפה

מרגליות כתבה כי "בחוק שוויון זכויות האישה עיגן המחוקק באופן חד משמעי ומפורש את עקרון הייצוג ההולם וההעדפה המתקנת לנשים בגופים ציבוריים ובועדות ציבוריות. בית המשפט העליון פירש בהרחבה את חובת הייצוג ההולם, והבהיר את חשיבותה. לאור העובדה שיו"ר הוועדות האמורות בכנסת הינם כולם גברים, ראוי וניתן למנות נשים מקרב בעלי התפקידים האחרים".

מינוי היועץ המשפטי של הכנסת נעשה לפי חוק הכנסת. בהתאם לסעיף 20 של החוק, ועדה ציבורית שתמונה בידי יו"ר הכנסת בודקת את כשירותם והתאמתם של מועמדים - וממליצה על שניים עד ארבעה מהם. בנוסף, הסעיף קובע את הרכב הוועדה.

יו"ר הוועדה הוא שופט או שופטת של בית המשפט העליון בדימוס, שממונים על ידי נשיאת בית המשפט העליון. בנוסף, הוועדה מורכבת משלושה חברי כנסת, יו"ר ועדת הכנסת, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ויו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה; נציב שירות המדינה או נציגו; ראש לשכת עורכי הדין או נציגו; וחבר או חברת הסגל האקדמי של מוסד להשכלה גבוהה שמומחיותם היא המשפט הציבורי. הנציג ייבחר על ידי דיקנים של הפקולטות למשפטים ובעלי תפקידים מקבילים להם במוסדות להשכלה גבוהה.

גרא מרגליות הוסיפה במכתבה כי "ייצוג הולם לנשים איננו רק בגדר הכרח מכוח הדין, אלא גם הכרח ציבורי ומוסרי ממדרגה ראשונה. הדברים נכונים במיוחד כאשר מדובר בוועדה שתפקידה להמליץ על מועמד לתפקיד בכיר ביותר בכנסת ישראל – שאמורה להוות דוגמה לכל.

"הניסיון והמידע המצטבר מעידים כי בחירת אישה, הן לתפקיד עצמו והן לוועדת האיתור, בנוסף להיותה בעלת ערך כשלעצמה, מספקת ערך מוסף לתפקיד ונקודת מבט חדשה ושונה באופן שייטיב עם התפקיד - ובסופו של יום גם עם כלל אזרחיות ואזרחי מדינת ישראל". בסוף המכתב מבקשת גרא מרגליות לשנות לאלתר את הרכב הוועדה ולשבץ בה נשים.

המכתב נשלח גם למוסדות ששולחים נציגים לוועדה: בית המשפט העליון, לשכת עורכי הדין ונציבות שירות המדינה. מוקדם יותר היום צורפה לקבינט הקורונה, שהיה מורכב מגברים בלבד, השרה לשוויון חברתי מירב כהן (כחול לבן). הצירוף נעשה לאחר תרעומת ציבורית גדולה על כך שאין נשים בוועדה.

גורמים בכירים בכנסת מסרו כי "מדובר בהרכב מעוות שמעיד יותר מכל על הכשלים המהותיים שקיימים בהוראת החוק לבחירת היועץ המשפטי לכנסת. באופן מעורר תהיות, יו"ר הוועדה ורוב רובם של חבריה אינם מתמנים על ידי הכנסת, ובכלל זה יו"ר הכנסת, אלה בידי שורת גורמים חיצוניים שבוחרים את נציגם בעצמם.

"מדובר במודל ארכאי ופסול, שמביא למציאות קלוקלת, שכוללת היעדר ייצוג נשי ומתן כוח לא סביר לגורמי חוץ שמכתיבים לכנסת את אחד התפקידים החשובים שלה, תוך דריסת עקרון הפרדת הרשויות בהעמדת שופט - נציג הרשות השופטת - כיו"ר הוועדה שקובעת מי יכהן בתפקידים בכירים ברשות המחוקקת".

מדוברות הכנסת לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker