מסלול מותאם קורונה: משרד הכלכלה מקצה 40 מיליון שקל לקליטת עובדים חדשים

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה פירסמה הוראה המתמרצת מעסיקים לקלוט עובדות ועובדים חדשים בשוק העבודה, בעיקר באזורי עדיפות ■ לאור המשבר, ב-2020 התקבלו הקלות משמעותיות בתנאים שבהם מעסיקים נדרשים לעמוד בתמורה לקבלת המענקים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר
חנות ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: עופר וקנין

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה פירסמה את מסלול תעסוקה 4.17 עבור 2020 בסך מענקים של 40 מיליון שקל. התוכנית תסייע למעסיקים בקליטת עובדות ועובדים חדשים ששיעור השתתפותם בשוק העבודה נמוך: האוכלוסייה הערבית (לרבות בדואים, צ'רקסים ודרוזים), חרדים, אנשים בעלי מוגבלות, הורים יחידים ותושבי אזורי עדיפות לאומית. הסיוע יינתן לחברות שעיסוקן העיקרי הוא באחד מענפי התעשייה,היי-טק, או באחד מענפי השירותים המפורטים בתנאי המסלול.

הסיוע עבור כל עובד יסתכם ב-30%-20% מתוך עלות שכר העובד (מינימום 6,890 שקל ועד 16 אלף שקל ברוטו) לתקופה של עד שנתיים, כך שעל כל עובד ניתן לקבל מענק של עד 115 אלף שקל.

השנה, לאור המשבר בשוק העבודה, נעשו הקלות משמעותיות בכלל המסלולים ונוסף מסלול מהיר המותאם לתקופת הקורונה שמתמרץ מעסיקים לקלוט עובדים שאינם זכאים למענק על פי חוק עידוד התעסוקה - לרבות עובדים מהציבור הכללי בפריפריה.

תל אביב בימי קורונה. המדינה חייבת להחזיר כמה שיותר אנשים לעבודה, ומהר
צילום: מגד גוזני

בהוראה שפורסמה קיימים שלושה תתי מסלולים: מסלול מהיר מותאם לתקופת הקורונה, מסלול אזורי עדיפות לאומית וירושלים ומסלול כלל ארצי.

למסלול המהיר המותאם לתקופת הקורונה, מעסיק רשאי להגיש בקשות החל מהעובד הראשון, אם הוא מתחייב לקלוט עובדים נוספים. במסלול זה ניתן להעסיק עובדים שלא זכאים למענק לפי חוק עידוד תעסוקה שאושר ביוני, ובכלל זה עובדים מהציבור הכללי באזורי עדיפות לאומית ובירושלים, בנוסף לעובדים מהאוכלוסיות ששיעור השתתפותן בתעסוקה נמוך בכל הארץ. לאור אופיו המיוחד של מסלול זה, מגישי בקשות במסלול זה יידונו תחילה בשיטת כל הקודם זוכה. ההתחייבות היא לשנה בלבד ויינתן פטור מהגשת ערבות. בנוסף, אין חובה בדיווח על משרות בסיס, התשלום יינתן מיד לאחר הדיווח ודמי ההגשה למסלול זה הופחתו משמעותית.

למסלול אזורי עדיפות לאומית וירושלים, מעסיק רשאי להגיש בקשות אם הוא מתחייב לקלוט לפחות שלושה עובדים נוספים, כאשר לפחות 70% מהעובדים החדשים יהיו מאוכלוסיות ששיעור השתתפותן בתעסוקה הוא נמוך.

למסלול כלל ארצי, מעסיק רשאי להגיש בקשות אם הוא מתחייב לקלוט לפחות שלושה עובדים, כאשר לפחות 90% מהעובדים החדשים מעבר למשרות הבסיס, יהיו מאוכלוסיות ששיעור השתתפותן בתעסוקה נמוך.

קורונה, רכבת קלה, מרכז ירושלים
מרכז ירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

לצד מסלול חדש, תוקנו גם שני המסלולים המוכרים במסגרת ההוראה, כך שכיום היא מקלה יותר עם המעסיקים ומרחיבה את מעגל המעסיקים שזכאים לקבל את סיוע המדינה בהשתתפות בשכר העובדים. מבין ההקלות שניתנו: ניתן להגיש בקשות גם עבור שלוש משרות (במקום חמש), רף השכר המינימלי לקבלת המענק הופחת (6,890 שהם 30% מעל שכר המינימום, במקום 75% מהשכר הממוצע במשק שמסתכם ב-9,370) והכללת כלל רכיבי שכר הברוטו כמזכים במענק. בנוסף, משך ההתחייבות קוצר משנתיים וחצי לשנה או שנתיים (תלוי מסלול) ונוספו סוגי עסקים חדשים שרשאים להגיש בקשות - לרבות עוסק מורשה ועסקים מענפים חדשים: מרכזי מו"פ, שירותי מידע, ראיית חשבון, שירותי הנדסה, בדיקות טכניות וניתוח נתונים, שירותי גרפיקה ועיצוב ועוד.

ההוראה מציגה גם הקלות ביורוקרטיות: הגשת מסמכים במערכת מקוונת, קביעת משרות בסיס לפי חודש אחד (יולי 2020) במקום לפי נתוני השנה האחרונה (מפחית משמעותית את כמות הנתונים שהעסק צריך להגיש בשלב הגשת הבקשה), וקיצור הליכי מסמכים כמו פטור מצירוף חו"ד רו"ח או פטור מהגשת ערבות.

המועד האחרון להגשת הבקשות הוא 13 בספטמבר 2020 ובכוונת הרשות להשקעות לקיים כנס הסברה ומידע למעסיקים בזום, וכן יסופק מענה טלפוני ע"י נציגי היחידה.

יגאל גורביץ, מנהל מסלולי תעסוקה וסמנכ"ל הרשות להשקעות ציין כי "מסלול 4.17 הוא מסלול ייחודי לתמרוץ העסקת עובדים חדשים מאוכלוסיות ששיעור השתלבותם בשוק העבודה נמוך ומאזורי עדיפות לאומית. מסלול זה חיוני לצורך שילובם בתעסוקה של קבוצות אוכלוסייה נבחרות, במיוחד בעת הזו בה למדנו כי אוכלוסיות אלה הן הנפגעות העיקריות מהמשבר שהביא עמו נגיף הקורונה לשוק התעסוקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום