הנציבות פסלה מינוי של בתי הדין הרבניים

מנהל אגף ביטחון בבתי הדין הרבניים זכה בתפקיד על דעתו של המנכ"ל בלבד, שלא כדין, ולאחר שנודע למנכ"ל כי יש למועמד קרוב משפחה שכיהן בעבר כדיין ■ בתי הדין: "ההחלטות מקצועיות בלבד"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני האזורי בתל אביב
בית דין רבניצילום: מוטי מילרוד

נציבות שירות המדינה הורתה לערוך מחדש הליך בחירה לתפקיד בבתי הדין הרבניים - לאחר שנפלו בו פגמים.

ב-20 בינואר זכה אהרון סבג במכרז לתפקיד מנהל אגף חירום, ביטחון, מידע וסייבר בבתי הדין הרבניים. סבג עבד לפני כן כסגן קב"ט בשני בתי חולים בירושלים. עם בחירתו לתפקיד, ולאחר שסבג החל לעבוד, התקבלה תלונה בנציבות שירות המדינה, שלפיה בהליך הבחירה נפלו פגמים. התלונה הולידה בדיקה יסודית, ובסוף יולי קיבל סבג מכתב מאגף בחינות ומכרזים בנציבות, שהודיע לו כי נמצא שבתהליך בחירתו אכן נפלו שני פגמים.

ראשית, אף שלצורך מינויים מסוג זה נדרשת ועדת בוחנים עם שלושה חברים - מנכ"ל המשרד (הרב דוד מלכה), נציג שב"כ בנושא אבטחת מידע ונציג משטרת ישראל – הוא נבחר על דעת המנכ"ל בלבד, בלי לשתף כלל את שני הנציגים האחרים.

בנוסף, לפי שהתקבלה ההחלטה על בחירתו, חברו הטוב של סבג – ולשעבר דיין בבית דין רבני - פנה אל מנכ"ל בתי הדין הרבניים בשיחה טלפונית, והזכיר לו כי אחד המועמדים לתפקיד – סבג - הוא קרוב משפחתו. השיחה אמנם הופסקה מיד, אך האירוע כולו לא הובא לידיעת ועדת הבוחנים, ולא נרשם פרוטוקול שיחה. שני הטעמים האלה הביאו את נציב שירות המדינה לשקול לבטל את ההחלטה, ולהזמין את סבג להתייחס לדברים.

בתחילת אוגוסט נשלח מכתב אחרון לבתי הדין הרבניים, ובו פורטה הקביעה: החלטת הוועדה על המינוי מבוטלת - ויש צורך לכנס בשנית את ועדת הבוחנים המלאה, כולל נציגי השב"כ והמשטרה. כלל המועמדים שניגשו למכרז - שבעה במספר - יזומנו מחדש, והשיחה עם מכרו של סבג תוצג בפני הוועדה. בוועדת הבוחנים החדשה ישתתף גם משקיף מטעם נציבות שירות המדינה. יצוין כי סבג ממשיך לעבוד בתפקיד אליו נבחר.

למרות החלטת הנציבות, בבתי הדין הרבניים מכחישים שהיתה בעיה כלשהי: "ועדת בוחנים התכנסה גם התכנסה והחלטותיה המקצועיות, הן והן בלבד, שהביאו לבחירת המועמד. יודגש כי החלטת הנציבות לא פסלה את בחירת המועמד, אלא החליטה שהעובד יכול להמשיך בתפקידו עד להשלמת הבירור.

"המועמד המדובר נקלע שלא בטובתו למחלוקת עקרונית וארוכת ימים בין גופי הביטחון השונים, משטרה ושב"כ, לבין נציבות שירות המדינה. המחלוקת עוסקת בדרישות שדורשת הנציבות מנציגי זרועות הביטחון החברים בוועדות הבוחנים במכרזים כוח אדם בשירות המדינה כולו. הנציבות דורשת שנציגי גופי הביטחון שחברים בוועדה יחתמו על הפרוטוקול. אולם נציגים אלו סירבו לעשות זאת מטעמים מקצועיים השמורים עימם, ונוכח העובדה שזו הפרקטיקה שהונהגה על ידם בכל ועדה שהתקיימה בשש שנים האחרונות. עוד יודגש כי במהלך עבודתה של ועדת הבוחנים הנוכחית, פנתה מרכזת הוועדה בעניין לנציבות שירות המדינה וקיבלה הנחיה שיש להמשיך בהליך למרות סירובם של נציגי גופי הביטחון  לחתום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker