השר שמולי מקים מינהלת מעסיקים לאומית, בלי חצי מהמעסיקים

משרד העבודה מקים מינהלת ואף משקיע בה 5 מיליון שקל, אך היא לא כוללת את המעסיקים הגדולים במשק, בהם התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר ■ שמולי: "מתוכנן מהלך מקביל עם ארגון נוסף"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמולי בכנסת, ביוני
שמולי בכנסת, ביוניצילום: עדינה ולמן / דוברו

המאבק בין נציגי המעסיקים בישראל עולה מדרגה נוכח הצעד של משרד העבודה והרווחה - זה החליט להקים מינהלת מעסיקים לאומית, ללא התעשיינים ולשכות המסחר. אם עד לפני כמה חודשים פעלה נציגות עסקית אחת, שבראשה עמד בדרך כלל יו"ר התאחדות התעשיינים, הרי שזו פוצלה והיום פועלים בישראל שני נציגי מעסיקים גדולים. כל אחד מהם טוען כי הוא מייצג את מספר המעסיקים הגדול במשק.

נציגות אחת היא נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל, בראשה עומד ד"ר רון תומר, שנבחר לתפקיד רק לאחרונה. הגוף הזה מייצג את התאחדות התעשיינים, גם בראשה עומד תומר; וכן את לשכות המסחר, בראשות אוריאל לין; התאחדות חקלאי ישראל, בראשות אבשלום וילן; ולשכת רואי החשבון שהצטרפה לאחרונה, בראשות איריס שטרק.

מולו עומד גוף אחר בשם נשיאות המגזר העסקי, בראשו עומד דובי אמיתי. הגוף הזה מייצג מעסיקים בעיקר ממגזר השירותים, בהם המלונות, הבנקים, חברות הביטוח, הניקיון, השמירה וכוח האדם וכן התאחדות הקבלנים בוני הארץ. 

אם כן, מדובר בשני גופים שונים בעלי הנהלות שונות ופעולות שונות מול משרד העבודה. הבוקר (שני) נשלחה הודעה מטעם המשרד וכן נשיאות המגזר העסקי בראשות אמיתי, שלפיה בשורה חדשה למובטלים: לראשונה בישראל תוקם מינהלת מעסיקים לאומית שתפעל לצמצום האבטלה. המינהלת אמורה לשדך בין מחוסרי עבודה לבין משרות פנויות בחברות בארץ. המשרד ישלם עבורה 5 מיליון שקל, מתוך תקציב של 10 מיליון שקל. את חמשת המיליון הנותרים תשלם נשיאות המגזר העסקי.

לכאורה מדובר ברעיון מצוין שיכלול שיתוף פעולה מלא בין המדינה והמעסיקים,  אלא שבדיקה עם משרד העבודה העלתה כי הפעילות "הלאומית" כוללת רק חלק מהמעסיקים, ולא את כולם. יתרה מכך, המעסיקים הגדולים במשק כלל לא כלולים ביוזמה. 

על פי ההודעה, כל המעסיקים שמיוצגים על ידי תומר - קרי התעשיינים, לשכות המסחר, רואי חשבון והחקלאים - אינם חלק  מ"ועדת היגוי משותפת שתבטיח תיאום ושותפות ארוכת טווח בין המעסיקים לממשלה". המינהלת "תופעל על ידי הפורום הכלכלי חברתי מבית נשיאות המגזר העסקי", וחצי מתקציבה כאמור ימומן על ידי הנשיאות.

לדברי שר העבודה והרווחה איציק שמולי, "מדובר בפרויקט פורץ דרך אשר ייתן מענה הן למובטלים והן למעסיקים בזמן אחד המשברים הכלכליים החמורים ביותר שידעה המדינה". הוא הודה ל"יו"ר המגזר העסקי, דובי אמיתי, על שותפות הדרך החשובה בדרך להחזרת המשק למסלולו". שמולי הוסיף כי "מתוכנן מהלך מקביל עם ארגון המעסיקים הנוסף".

בהתאחדות התעשיינים קיבלו את ההודעה בהפתעה. אמיתי דווקא מרוצה. לדבריו, "מדובר בבשורה אמיתית ובמהלך פורץ דרך עבור התעסוקה בישראל. אני מודה לשר איציק שמולי על ההתגייסות לפרויקט המשמעותי שמובילה נשיאות המגזר העסקי, שייתן מענה לעשרות אלפי משפחות שאיבדו את מקור פרנסתן במיוחד בעת משבר הקורונה".

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "הטענה משוללת כל יסוד שכן המשרד משתף פעולה הן עם התאחדות התעשיינים והן עם נשיאות המגזר העסקי, זאת כדי להבטיח את מיצוי הפוטנציאל של ההכשרות המקצועיות ולהביא לכך שההכשרות יהיו מותאמות ורלוונטיות לשוק העבודה כיום. משרד העבודה והרווחה רואה בשני הגופים שותפים מלאים והכרחיים להתמודדות עם צמצום אחוזי האבטלה והחזרת עובדים למעגל התעסוקה, ופועל במרץ על מנת להעמיד מחדש על הרגליים את כל מערך ההכשרות המקצועיות בישראל".

מוטי אלישע, מנהל זרוע העבודה במשרד, ומי שיעמוד בראש המינהלת: "המינהלת הוקמה באישור השר. נעבוד בשיתוף פעולה גם עם רון תומר ואנשיו".

מנשיאות המעסיקים (שמייצגת חברות המעסיקות 80% מהעובדים במגזר הפרטי: התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, התאחדות חקלאי ישראל ולשכת רואי החשבון), נמסר: "אם משרד העבודה מבקש להקים מנהלת מעסיקים ללא המעסיקים, אנו מאחלים לו בהצלחה ונפעל להפעלת תוכנית ב-80% מהמשק, ישירות עם משרדי האוצר וראש הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker