בג"ץ מבטל את תעודת המחלה הגורפת של סדצקי: מעסיקים לא יחויבו לשלם על בידוד

בית המשפט העליון קבע כי חוק דמי מחלה אינו מסמיך את משרד הבריאות להנפיק תעודת מחלה גורפת לכל העובדים השכירים השוהים בבידוד ■ המשמעות: אם המדינה לא תשנה את החוק - מאוקטובר ימי הבידוד יהיו על חשבון המבודדים

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
סדצקי, במאי. הפתיעה את הנוכחים בדיון במל"ל
פרופ' סיגל סדצקיצילום: אמיל סלמן

בית המשפט העליון קבע היום (ב') כי יש לבטל את תעודת המחלה הגורפת. בג"ץ קבע כי חוק דמי מחלה אינו מסמיך את ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות להנפיק תעודת מחלה גורפת לכל העובדים השכירים השוהים בבידוד מחשש להידבקות בנגיף קורונה. המשמעות: אם המדינה לא תשנה את החוק - מאוקטובר ימי הבידוד יהיו על חשבון המבודדים.

בג"ץ ניתח את לשון חוק דמי מחלה וקבע כי חשש למחלה או להידבקות בנגיף קורונה אינו בגדר "מחלה" ששוללת מהעובד את הכושר לבצע את עבודתו, כנדרש בחוק. עם זאת וכדי למנוע פגיעה בעובדים ולאפשר היערכות מתאימה, נקבע כי ביטולה של תעודת המחלה הגורפת לשוהים בבידוד ייכנס לתוקף ב-30 בספטמבר. מי שהוציאה את התעודה היא ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, שהודיעה על רצונה לפרוש מהתפקיד.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, במאי
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, במאיצילום: אורן בן חקון

העתירה בנושא תשלום ימי מחלה לעובדים ששוהים בבידוד עקב הקורונה הוגשה על ידי התאחדות התעשיינים, התאחדות המלאכה והתעשייה, ארגון חברות הניקיון וחברת סל נגד שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר העבודה והרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי.

העותרים טענו כי יש לבטל לאלתר את אחד הצעדים שבו נקט משרד הבריאות - פרסום תעודת מחלה גורפת בגין ימי הבידוד - צעד שמוביל לכך שהמעסיקים יצטרכו לשאת בדמי המחלה של עובדים ששוהים בבידוד.

מטרת העותרים היתה להוריד את הנטל מהמעסיקים - ולא בטוח שפסיקת בית המשפט נותנת להם את מבוקשם. מאחר שביטול תעודת המחלה הגורפת ייכנס לתוקפו רק בסוף ספטמבר, ולמדינה יש די זמן למצוא פתרון אחר עבור ימי הבידוד.

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים, אמר: "בידוד אינו מחלה ונטל תשלום שכר לעשרות אלפי עובדים בבידוד, על חשבון ימי המחלה שלהם, הוא בלתי-נתפש. המדינה היא האחראית להנחיות הבידוד והיא גם זאת שצריכה לממן אותו - ולא המעסיקים והעובדים. לצד זאת, בית המשפט עדיין לא שיחרר את המעסיקים והעובדים מהעלויות הגבוהות שחלו עליהם בחודשים האחרונים, כולל עובדים שימי המחלה שלהם הסתיימו ואינם מקבלים תשלום כלל בעת הבידוד. אנו מצפים שהממשלה תיקח אחריות לפיצוי רטרואקטיבי למעסיקים ותיישם את החלטת בית המשפט באופן מיידי".

ההסתדרות מסרה בתגובה: "ההסתדרות לא תשלים עם פגיעה בשכר העובדים בשל החלטת הממשלה על ימי הבידוד, ותפעל בכל האמצעים הנדרשים כדי למנוע פגיעה זו. בית המשפט העליון קבע כי אין להטיל את עלות ימי הבידוד על העובדים והנחה את המדינה לגבש הסדר הוגן ומאוזן שיבטיח את המשך תשלום שכר העובדים תוך שמירה על בריאות הציבור.

"ההסתדרות שבה וקוראת למדינה להיכנס בהקדם למו"מ, יחד עם ארגוני המעסיקים, במטרה להחיל על ימי בידוד את ההסדר החל בעת מצב מיוחד בעורף. הסדר זה מאפשר לעובדים לקבל את שכרם הרגיל על ימי היעדרות כתוצאה מהוראות פיקוד העורף, בעוד המעסיקים מקבלים מהמדינה שיפוי בגין שכרם של העובדים בימים אלה. הסדרים מסוג זה מונהגים במרבית מדינות ה-OECD מאז פרוץ משבר הקורונה".

הדיון נערך בפני נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים עוזי פוגלמן ואלכס שטיין. התאחדות התעשיינים, יוצגה על ידי עוה"ד איה רייך מינא, רחל הררי-ליפשיץ ונטליה זרון ממשרד עמית פולק מטלון ושות', וחברת סל, יוצגה על ידי עוה"ד ליאת תבל ואביתר קנולר ממשרד Mei Law.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker