בניגוד לחוק: נציבות שירות המדינה מינתה למבקר הפנים את סגן הנציב

אף שלנציבות היו שלוש שנים לפחות לחפש מחליף ליעקב לוזון - המבקר היוצא - לא פורסם מכרז להחלפתו ■ ההחלטה למנות את סגן הנציב, מוטי אהרוני, התקבלה על אף סעיף 8 א' לחוק הביקורת הפנימית של הנציבות, שמגיע מתוך חשש טבעי לניגוד עניינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי אהרוני

בתחילת 2020 יצא יעקב לוזון, מבקר הפנים של נציבות שירות המדינה, לגמלאות. לוזון סיים את התפקיד בגיל 70, ולא כמקובל בגיל 67, לאחר שקיבל אישור מיוחד. אף שלנציבות היו שלוש שנים לפחות לחפש לו מחליף, לא פורסם מכרז להחלפתו.

ב–9 במארס הודיע נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, שמי שימונה לממלא מקום מבקר הפנים הוא סגן הנציב מוטי אהרוני, שבעצמו אחרי גיל פרישה ומקורב להרשקוביץ. ההחלטה התקבלה על אף סעיף 8 א' לחוק הביקורת הפנימית של הנציבות, שלפיו "מבקר פנים לא ימלא בגוף שבו הוא משמש מבקר תפקיד נוסף על הביקורת הפנימית, זולת ממונה על תלונות הציבור או תלונות עובדים". ההוראה מגיעה מתוך חשש טבעי לניגוד עניינים, שהרי המבקר מבקר גם את סגן הנציב ועובדיו.

המכרז החיצוני לתפקיד פורסם רק ב–1 במארס והגשת המועמדויות הסתיימה ב–17 במארס. בהמשך התקיים באגף בחינות ומכרזים תהליך בדיקת תנאי הסף של 50 המועמדים שניגשו. התהליך הסתיים באמצע מאי — ונתקע.

לטענת הנציבות, הדבר קרה בשל משבר הקורונה בעטיו "הוקפאו הליכי מכרזים במשרדים השונים, למעט מקרים חריגים שאושרו על ידי ועדת החריגים בראשות החשב הכללי באוצר". אישור ועדת החריגים לתפקיד זה התקבל, כך טוענת הנציבות, רק בשבוע שעבר. עם קבלת האישור נשלחו זימונים למועמדים, ובשבוע שעבר החלו מבחני המיון ע"י מכוני מיון חיצוניים. עם זאת, בנציבות צופים שרק במחצית השנייה של אוגוסט ייבחר המבקר הקבוע. "עד אז", אומרים בנציבות, "ימשיך סגן הנציב למלא את מקומו של מבקר הפנים".

מנציבות שירות המדינה נמסר: "נציב שירות המדינה סבר שזה הדבר הנכון ביותר עד לאיוש המשרה שנמצאת בהליך מכרז, ואין בכך שום חריגה מהוראות הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker