טלי חרותי-סובר

הצעת חוק, שעליה חתומים חברי הכנסת יצחק פינדרוס, משה גפני, יעקב אשר, אליהו ברוכי ויעקב טסלר מיהדות התורה, מעוררת סערה בקרב אנשי מקצועות הבריאות בישראל. ההצעה מבקשת לתקן את חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות שנחקק ב-2008, כך שיאפשר למורות לעסוק במקצועות כמו ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת ותזונה - גם ללא השכלה אקדמית בתחום.

החוק הנוכחי קובע כי קבלת רישיון ממשרד הבריאות לעיסוק בתחומים אלה, וכן בארבעה תחומים נוספים - קרימינולוגיה קלינית, כירופרקטיקה, פודיאטריה, ופודיאטריה ניתוחית - דורשת השכלה אקדמית. מדובר בתארים שהליך הקבלה אליהם סלקטיבי, ומוענקים לאחר לימודים ארוכים. עולים חדשים שלמדו את המקצועות הללו במוסדות מוכרים בחו"ל, רשאים גם הם לקבל רישיון ישראלי. 

התיקון לחוק, שמוביל ח"כ פינדרוס, מבקש לאפשר למורות לקבל רישיון למקצועות אלה, בכפוף להשלמות במוסדות לא אקדמיים המוכרים על ידי משרד הבריאות. כך, המורות יוכלו "להשתלב בעבודה בתוך הקהילה, למשל מוסדות חינוך רגיל וחינוך מיוחד וכן במסגרות תומכות חינוך", נכתב ההצעה. לטענת חברי הכנסת החתומים על החוק,  תיקון זה, שנכתב באופן יוצא דופן בלשון נקבה בלבד, "יסייע לפתור את המחסור בכוח אדם במקצועות אלה, הפוגע בילדים הזקוקים לעזרה".

יצחק פינדרוס (שלישי מימין) ויעקב טסלר (שני מימין) בכנסת, לאחר הבחירות הקודמות
יצחק פינדרוס (שלישי מימין) ויעקב טסלר (שני מימין) בכנסת, לאחר הבחירות הקודמותצילום: אוליבייה פיטוסי

איגוד מקצועות הבריאות בהסתדרות פנה לחברי כנסת אחרים במטרה לסכל את הצעת החוק. בהודעה שנשלחה בתפוצה רחבה כונה התיקון "ניסיון מחטף מקצועי". באיגוד המשיכו וכתבו: "אין סיכוי! לא ניתן לזה לקרות! סבירות גבוהה כי כולנו, כל קהל מקצועות הבריאות, ניאלץ לצאת לרחובות!"

נעמה קשת, מנכ"לית העמותה לקידום הפיזיותרפיה בישראל, קוראת לחמשת חברי הכנסת למשוך את ההצעה לאלתר. "העוסקים במקצועות הבריאות בכלל ובפיזיותרפיה בפרט עברו מסלול הכשרה מקיף ואינטנסיבי של ארבע שנות לימוד, הכוללות כ-1,000 שעות התמחות קלינית. רק בסיום הלימודים ניתן לעבור בחינת הסמכה ממשלתית, שמאפשרת להתחיל לעבוד בתחום", היא אומרת.

"הצעת החוק שהוגשה רומסת לחלוטין את הייחודיות של מקצועות הבריאות, ומוזילה את שנות הלימוד, ההכשרות וההתמקצעות של אנשי המקצוע. לא נוכל לקבל מצב שבו בריאות הציבור בסכנה בגלל טיפול לא הולם מאנשים שלא הוכשרו כראוי. לא יעלה על הדעת שאדם ילך לטיפול ויגלה כי המטפל הוא מורה שעבר תהליך הכשרה מזורז", אומרת קשת, ומוסיפה: "אנחנו בטוחים כי ניתן למצוא פתרונות אחרים ראויים לבעיית האבטלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker