בצעד חריג: הסמנכ"ל שי בירן עוזב את ההסתדרות

סמנכ"ל כלכלה ומדיניות בהסתדרות יעזוב בקרוב ■ הוא הגיע לתפקיד בעזרת אבי ניסנקורן, היום שר המשפטים ■ מההסתדרות נמסר: "בירן רוצה לחזור לשירות המדינה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי בירן
שי בירןצילום: אייל טואג

שי בירן, מי שנחשב לפנים הצעירות והכלכליות של ההסתדרות, מבקש לעזוב את תפקידו כסמנכ"ל כלכלה ומדיניות בארגון. נוכח השמועות כי התפטר, אמר דובר ההסתדרות כי הוא "הביע את רצונו לחזור לשירות המדינה". בירן ממשיך בימים אלה בתפקיד שאליו הגיע בזכות היו"ר דאז אבי ניסנקורן - היום שר המשפטים. לא ברור לאיזה חלק של שירות המדינה מבקש בירן לשוב.

בירן, כלכלן בהכשרתו, הגיע להסתדרות במארס 2013 אחרי שלוש שנים וחצי באגף שוק ההון במשרד האוצר, שם עבד לאחר סיום לימודיו.

בשלב ראשון היה יועץ כלכלי ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, ובסוף 2014 הקים את אגף הכלכלה, לבקשת היו"ר ניסנקורן. התפקיד החדש שניתן לו בארגון שאינו נוטה לקבל אליו צעירים לפני גיל 30, בוודאי לא לתפקידים בכירים יחסית, סימנה את רצונו של ניסנקורן לרענן את השורות, ולהכניס חשיבה כלכלית המתבססת על נתונים.

בירן, בעברו איש הנוער העובד והלומד ודרור ישראל, אחיה של חברת הכנסת לשעבר ממפלגת העבודה מיכל בירן, הקים אגף קטן בן עשרה אנשים בסך הכל, כולם צעירים כמוהו, שעסקו בעיקר בליווי ועדים חדשים וותיקים במהלך הקמה או משאים ומתנים קיבוציים. האגף החדש הוגדר כפנים הצעירות של ההסתדרות, המסמנות את הדרך לצעירים אחרים, המאמינים בעבודה המאורגנת.  

בראיון שנערך איתו ב-TheMarker ב-2015 אמר בירן כי כשעבד בתחום הפיקוח על הביטוח באוצר, ועסק בדרישות ההון שמציבה המדינה לחברות השונות, לא הרגיש חיבור ערכי לעבודה היום־יומית שלו, ולכן החליט לשנות כיוון. "אני אוהב מאוד את ההסתדרות. אני חש כיום הרבה סיפוק, ואין לי תוכניות אחרות. כך או כך, אני נשאר בסקטור הציבורי", אמר אז.

בינתיים, התבצעו חילופי תפקידים; את ניסנקורן החליף ארנון בר דוד. האגף של בירן ממשיך לפעול, אך לא נחשב לאגף מרכזי במיוחד, ושכרו של בירן אינו מן הגבוהים בהסתדרות. יצויין כי מעטים עוזבים את ההסתדרות. מדובר בארגון יציב, בו מחליפים תפקידים בתוכו, אך כמעט לא יוצאים אל מחוץ לארגון.

מההסתדרות נמסר בתגובה: "שי בירן הביע את רצונו לחזור לשירות המדינה. הדברים עדיין לא נסגרו והוא עובד כרגיל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker