הקפאת שכר לעובדי מדינה: ההסכם המתגבש בין ההסתדרות לאוצר

מסתמן כי ההסכם יחסוך כ-2 מיליארד שקל ולא יכלול פיטורים ולא קיצוצי שכר ■ מקורבים למשא ומתן אומרים כי אגף התקציבים באוצר רוצה לפגוע בקרנות ההשתלמות, הפנסיות והגיוסים במגזר הציבורי

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ, שר האוצר
ישראל כ"ץ, שר האוצרצילום: אמיל סלמן

על אף ההצהרות על קיצוצים נרחבים במגזר הציבורי, ההסכם המתגבש בין ההסתדרות לאוצר אינו כולל פיטורים או קיצוצי שכר. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הבהיר כבר בתחילת המשבר כי לא ייתן יד לצעדים מסוג זה.

עם זאת, ככל הידוע, ההסכם כולל סעיפים אחרים שמשמעותם חיסכון רב למדינה. כך, למשל, הקפאת שכר לעובדי המדינה יכולה לחסוך כ-2 מיליארד שקל בשנה. מ-2018 אין הסכם מסגרת בין האוצר להסתדרות. לרוב, הסכמי המסגרת נחתמים עם הטבת תנאים בדיעבד. העלאה של כל 1% בשכר העובדים עולה למדינה 1.2 מיליארד שקל. בהתחדש בכך שממוצע פעימה הוא 1.4%, עצירת הפעימה תחסוך למדינה 1.8 מיליארד שקל.

מקורבים למשא ומתן אומרים כי אגף התקציבים באוצר רוצה לפגוע בקרנות ההשתלמות, הפנסיות והגיוסים במגזר הציבורי. ככל הנראה האגף יקבל מענה חלקי מאוד בדמות הורדת שיעור השתתפות של המדינה בקרנות ההשתלמות של עובדי המגזר הציבורי. כל עובדי המגזר הציבורי מקבלים קרן השתלמות, כשהמעסיק - המדינה - מפריש 7.5% והעובד מפריש 2.5%. שינוי התנאים והפחתת הפרשות של המעסיק יכולה לחסוך מיליארדי שקלים.

אחד הנושאים הנידונים הוא קיצור שבוע העבודה. בישראל עובדים שעות ארוכות יותר מבמדינות OECD. קיצור שבוע העבודה יכול לחסוך הוצאות למדינה, אבל במידה ששעות העבודה יוחלפו בשעות נוספות, צעד זה יכול לעלות יותר בשורה התחתונה. ככל הידוע, נבחנת האפשרות לקבוע כמה סופי שבוע ארוכים לאורך השנה, ואולם הצעות מסוג זה נבחנו לאורך השנים ולא יצאו לפועל.

נושא נוסף שנמצא על הפרק הוא המשך אימוץ התו הסגול, הכולל עבודה מהבית. עובדים העובדים מהבית אינם מקבלים שעות נוספות, מה ששוב מביא לחיסכון. עם זאת, ההוראות של נציבות שירות המדינה הן שהעבודה מהבית לא תכלול יותר מ-30% מעובדי המשרדים. כמו כן, בשירות המדינה יש עובדים רבים שתפקידם אינו מאפשר עבודה מהבית. בחלק מהמשרדים, המנהלים עצמם דורשים מהעובדים להגיע לעבוד מהמשרד.

כחלק מההסכם המתגבש, מעלה ההסתדרות דרישות גם לגבי ציבור העצמאים שאינו מיוצג על ידה. בהסתדרות דורשים מהאוצר להסדיר את סוגיית העצמאים במקרה של מגיפה או מלחמה, ולוודא שיהיו להם תנאים דומים לעובדים שכירים בביטוח לאומי.

לדברי מקורבים למשא ומתן, ההסכם עדיין לא גובש ויתכן שגם לא יגיע לידי גיבוש ויתפוצץ.

במשרד האוצר ובהסתדרות סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker