עובדי סיעוד שיגיעו לישראל יחויבו לשהות בבידוד - על חשבון המטופלים שלהם

בניסיון לצמצם את המחסור בכוח אדם לסיעוד, רשות האוכלוסין וההגירה תאפשר להביא עובדים זרים לישראל ■ אבל על המטופלים לדאוג לשכן בבידוד מחוץ לביתם את העובדים - בעלות שיכולה להסתכם באלפי שקלים ■ הרשות: "אחראים רק על הכניסה לישראל"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישה עם מטפלת סיעודית
קשישה עם מטפלת סיעודיתצילום: אלון רון

כ-15 אלף עובדים זרים חסרים כיום בישראל, בין היתר, בגלל עצירת כניסתם של עובדים בענף הסיעוד, חדשים וכאלה שיצאו לחופשות, עם תחילת משבר הקורונה. אתמול (א') פירסמה רשות האוכלוסין וההגירה הודעה המבשרת על הרחבת המתווה לכניסתם לישראל של עובדים זרים בענף הסיעוד: "כדי לסייע למצוקת המטופלים הסיעודיים". אלא שמהמתווה עולה כי הקשישים הסיעודיים הם אלה שיספגו את הנטל הכלכלי הכרוך בשיכונם של העובדים בבידוד.

"עובדים זרים בענף הסיעוד יידרשו להיות בבידוד במשך 14 יום לפחות מרגע הנחיתה", קובעת ההוראה החדשה - והאחריות על הבידוד מוטלת על המעסיק, כלומר הקשיש והקשישה הסיעודיים. יתרה מזאת, לפי ההודעה, המעסיק "יסדיר את מקום הבידוד בכתובת שאינה ביתו של המטופל הסיעודי המזמין את העובד, ויספק לעובד במשך כל תקופת הבידוד על חשבונו שירותים לקיום שגרת חיים בתנאי בידוד, ובכלל זה אוכל, שירותי כביסה, וגישה לאינטרנט. על המעסיק לוודא כי העובד מגיע מנתב"ג ישירות למקום הבידוד לפי הכללים של משרד הבריאות. על המעסיק להסדיר לכל עובד ביטוח רפואי מלא שיהא בתוקף גם עבור תקופת הבידוד".

בנוסף לכך, "במידה שיתגלה בתקופת הבידוד כי העובד חלה, משרד הבריאות ייתן מענה ייעודי למקרה וינחה לגבי הטיפול בחולה. ייתכן שבמסגרת המענה, יידרש העובד להישאר בבידוד לתקופה ארוכה יותר מ-14 יום, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. המשך תקופת הבידוד תהיה גם היא באחריות המעסיק".

"במצב הנוכחי, משרד הפנים משאיר לקשישים הסיעודים שתי ברירות: לשלם על הבידוד של העובד שלהם אלפי שקלים - או להישאר ללא מענה", אומר יריב שוריאן, יו"ר עמותת אחיעוז לתיווך עובדים זרים בענף הסיעוד.

לדבריו, המחסור החמור בעובדי סיעוד יוצר תנאים נוקשים של היצע וביקוש, המיטיבים עם העובדים ומרעים את מצבם של הקשישים הסיעודיים ובני משפחותיהם. "מטפלים רבים דורשים מהקשישים המטופלים ומהמשפחות שלהם תוספות שכר - רוב הקשישים תלויים במטפלים שלהם וכאמור לא יכולים למצוא להם מחליף", אומר שוריאן ומוסיף: "קשישים הגרים בפריפריה (אפילו כאלה הגרים במקומות כמו אשדוד או יבנה) לא מצליחים למצוא מטפל זר, משום שהמטפלים מעדיפים לעבוד בערים מרכזיות. קשישים מורכבים, שהטיפול בהם מסובך וקשה יותר, נזנחים לטובת קשישים 'נוחים' ולא מצליחים למצוא להם מטפל זר".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "אנחנו אחראים על הכניסה לישראל - ולא על הבידוד והנלווה אליה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker