דמי האבטלה ששילם הביטוח הלאומי בשלושה חודשים: 8.1 מיליארד שקל

647 אלף מתובעי דמי האבטלה לא חזרו לעבודה, או לפחות לא דיווחו על כך ■ הביטוח הלאומי: מאז תחילת ביוני ניכרת האטה בדיווחים על חזרה לעבודה ■ הזכאות החודשית הממוצעת של תובעים חדשים צללה בעקבות המשבר - מכ-5,300 שקל בפברואר לכ-4,300 שקל במארס

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת עבודה בת"א
לשכת עבודה בת"אצילום: תומר אפלבאום

דמי האבטלה ששילם המוסד לביטוח לאומי בגין מארס עד מאי 2020 מסתכמים ב-8.1 מיליארד שקל – זינוק אדיר לעומת התשלומים לפני משבר הקורונה, שהסתכמו ב-350-300 מיליון שקל בחודש.

התשלומים של דמי האבטלה הגיעו לשיא של כ-3.5 מיליארד שקל באפריל (דמי האבטלה בגין אפריל שולמו בפועל במאי), וירדו ל-2.9 מיליארד שקל במאי. סכום התשלומים באפריל לבדו קרוב לדמי האבטלה ששילם הביטוח הלאומי במשך 2020 כולה. למרות העלייה החדה בתשלומים, הם נמוכים מהתחזיות הקשות שפירסם הביטוח הלאומי בסוף מארס.

הביטוח הלאומי אישר מתחילת מארס 989 אלף תביעות חדשות לדמי אבטלה. עוד כ-85 אלף תובעים קיבלו תשובה שלילית, מפני שאינם זכאים, או שהטיפול בתביעתם לא הושלם.

לפי נתונים שפירסם הביטוח הלאומי היום (שלישי), 91.6 אלף מהתביעות שאושרו, אושרו בזכות ההקלות שקבעה הממשלה בתנאי הזכאות לתקופת הקורונה. מספר התביעות לדמי אבטלה אינו משקף את היקף האבטלה במשק במלואו – בין השאר מפני שעצמאים, בני 19 ומטה, בני 67 ומעלה וקבוצות אחרות של עובדים שאינם זכאים לדמי אבטלה, נוטים שלא להגיש תביעה מלכתחילה.

מבין מקבלי דמי האבטלה, רק 401 אלף (37%) דיווחו עד כה לביטוח הלאומי (בעצמם או באמצעות מעסיקיהם) כי חזרו לעבודה. לעומתם, כ-647 אלף איש שתבעו דמי אבטלה לא חזרו לעבודה, או לכל הפחות לא דיווחו על כך. בביטוח הלאומי אומרים כי רוב החזרה לעבודה שעליה דווח היתה עד 6 ביוני - ומאז ניכרת האטה בדיווחים.

משבר הקורונה הביא לא רק לזינוק במספרם של מקבלי דמי האבטלה, אלא גם לירידה חדה בסכום הממוצע של דמי האבטלה ששולמו לכל זכאי – בגלל השכר הנמוך יחסית של העובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת בעת המשבר. דמי האבטלה היומיים הממוצעים, שעלו לכ-215 שקל למי שהגישו תביעות חדשות בחודשים שלפני המשבר, צללו ל-173 שקל בלבד בתביעות לדמי אבטלה שהוגשו במאי. דמי האבטלה משולמים בעבור כל יום בחודש, למעט שבת, ובסך הכל לפי 25 ימים בחודש – בהנחה שהזכאי היה מובטל במשך החודש כולו, ושחלפו חמשת ימי ההמתנה (הימים הראשונים לתקופת האבטלה, שבגינם לא משולמים דמי אבטלה).

לפי חישוב גס, דמי האבטלה צללו מכ-5,300 שקל בחודש בממוצע למי שנהפכו למובטלים בפברואר, לכ-4,300 שקל בממוצע למי שנהפכו למובטלים במארס. מאז, טיפסו דמי האבטלה היומיים הממוצעים בתביעות חדשות - עד 211 שקל בתביעות שהוגשו ביוני (הנתונים נכונים לתביעות שהוגשו עד לפני כמה ימים).

סכום התשלום היומי הממוצע למגישי תביעות חדשות במארס עד יוני היה 160 שקל לנשים ו-199 שקל לגברים. בין מי שדיווחו על חזרה לעבודה, סכום התשלום היומי היה גבוה מכך במעט - 164 שקל ו-208 שקל, בהתאמה. הדבר מעיד על כך שמי שנותרו מובטלים עדיין, הם עובדים ששכרם היה נמוך יחסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker