שוק העבודה מדשדש: שיעור האבטלה - 21.2%; יותר מ-600 אלף ישראלים בחל"ת

כ-401 אלף ישראלים שבו לעבודתם מאז הסתיים הסגר שהוטל בעקבות משבר הקורונה, כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי ■ מ-19 באפריל, תחילת פתיחת הסגר, היו כ-130 אלף תביעות חדשות לדמי אבטלה בגין חל"ת או פיטורים

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
סיון קלינגבייל

כ-401 אלף ישראלים שבו לעבודתם מאז הסתיים הסגר שהוטל בעקבות משבר הקורונה, כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי. עם זאת, יותר מ-673 אלף איש עדיין מקבלים דמי אבטלה ולא חזרו לעבודה. במקביל, משירות התעסוקה נמסר כי נכון להיום רשומים בו 861,861 דורשי עבודה. מהם 605,157 בחל"ת. שיעור האבטלה הוא 21.2%.

מאז פרץ משבר הקורונה קיבל הביטוח הלאומי כ-1,075 מיליון תביעות לדמי אבטלה. 6.7% מהן נדחו מאחר שהתובעים לא עמדו בתנאי הזכאות לדמי אבטלה. המשמעות היא שכ-73 אלף איש שתבעו דמי אבטלה לא נמצאו זכאים להם.

מנתוני ביטוח לאומי עולה כי זרם המובטלים לא פסק מאז החלו ההקלות בסגר. מ-19 באפריל, תחילת פתיחת הסגר, היו כ-130 אלף תביעות חדשות לדמי אבטלה בגין חל"ת או פיטורים. הנתונים אינם כוללים עובדים אחרי גיל פרישה שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה - מאחר שאינם זכאים לדמי אבטלה ומקבלים מענק מיוחד. 

מנתוני הביטוח הלאומי עולה שהעלייה במספר מבקשי קצבת הבטחת הכנסה בחודשים מארס ואפריל נעצרה במאי ויוני. עם זאת צריך לזכור שהממשלה האריכה את הזכאות לדמי אבטלה למי שאיבדו עבודתם (חל"ת או פיטורים) וכי כדי לתבוע קצבת הבטחת הכנסה יש לעמוד במבחנים רבים – אחד מהם הוא שאין בעלות על נדל"ן.

במארס, תחילת משבר הקורונה, עמד סך הבקשות לקצבת הבטחת הכנסה על 8,148 בקשות, לעומת 4,524 בקשות בפברואר. באפריל עמד סך הבקשות על 11,290 בקשות, אבל במאי ירד מספר הבקשות ל-6,385 בקשות וביוני (עד ה-24 ביוני) התקבלו 5,497 בקשות להבטחת הכנסה.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיעו אתמול כי יאריכו את הזכאות לדמי אבטלה בגין חל"ת או פיטורים עד אמצע אוגוסט, בעקבות החשש כי 262 אלף איש ואישה יישארו ללא דמי אבטלה וללא הכנסה מסוף חודש יוני.

השאלה הגדולה היא האם כאשר תסתיים תקופת הארכה יהיו במשק משרות פנויות שבהן יוכלו להיקלט מי שנפלטו מעבודתם?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker