סיון קלינגבייל

הזכאות לדמי אבטלה לזכאים תוארך עד אמצע אוגוסט - כך החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ. ההחלטה נוגעת גם למי שנמצא בחופשה ללא תשלום (חל"ת). בהמשך תיבחן מחדש האפשרות להמשך הזכאות, לאור נתוני התעסוקה במשק. בנוסף, תוארך הזכאות למענקים לבני 67 ומעלה שלא ישובו לעבודה. 

ההחלטה התקבלה בהתייעצות בהשתתפות נגיד בנק ישראל וראש המועצה הלאומית לכלכלה. כדי לאפשר השלמה מהירה של החקיקה, יוכנס סעיף זה כתיקון לחוק המענקים לבני 67+ המונח בכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

ההודעה הגיעה לאחר שבשבוע שעבר כינסו שר העבדוה והרווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגל מסיבת עיתונאים, בה התריעו כי מסוף יוני 262 אלף ישראלים עלולים למצוא עצמם ללא דמי אבטלה וללא הכנסה מאחר שסיימו את זכאותם לדמי אבטלה ועדיין לא נקלטו בשוק העבודה.

בשבוע שעבר דחו באוצר את הטענות ואמרו כי המטרה היא שבזכות המענק לעידוד תעסוקה ישתלבו כמה שיותר עובדים בחזרה במקומות העבודה. ההערכה היא כי בין 500 אלף ל-700 אלף ממי שאיבדו את עבודתם בגלל הקורונה, עדיין לא שבו לעבוד.

הממשלה עדיין לא נתנה מענה לכ-100 אלף עסקים קטנים ובינוניים סגורים, חלקם מאחר שהם פועלים בתחומי התיירות והאירועים שלא שבו לפעילות.

בשבוע שעבר העריך שפיגל כי העלות של ההארכה, בתוספת תשלום מענקים למובטלים בני 67 ומעלה ומניעת קיזוז של קצבאות קיום למקבלי דמי אבטלה, תהיה כ-3.8 מיליארד שקל.

ההחלטה של שר האוצר וראש הממשלה אינה יוצאת דופן. מנתונים שהציג הביטוח הלאומי עולה כי מדינות רבות החליטו להרחיב את תוכניות הסיוע שלהן למובטלים. קנדה והולנד, על פי הביטוח הלאומי, האריכו את תוכניות התמיכה עד אוגוסט; ארה"ב האריכה את חודשי האבטלה עד נובמבר; שווייץ נתנה תוספת של עוד שלושה חודשים למובטלים; בריטניה האריכה את התוכנית לחסרי עבודה עד אוקטובר; ניו זילנד ואוסטרליה האריכו תוכניות עד ספטמבר, וסינגפור האריכה את תוכניות הסיוע שלה עד דצמבר.

שר העבודה והרווחה איציק שמולי שהוביל את המאבק להארכת הזכאות לדמי אבטלה, מסר: "אני שמח שראש הממשלה ושר האוצר נענו לדרישתי הנחרצת להארכת תקופת הזכאות לדמי האבטלה ולמענקים לאוכלוסיה המבוגרת עד לאוגוסט, ומברך על הצעד הנכון והחשוב. מדובר בבלון חמצן קריטי עבורם. מאות אלפי ישראלים נזרקו לאבטלה שלא באשמתם וממש לא הם צריכים לשלם את מחירה. גם בהמשך אאבק בנחישות על כך שאף ישראלי לא יישאר מאחור".

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ אמר בתגובה: "מברך על ההחלטה בדבר הארכת הזכאות לדמי אבטלה לנמצאים בחל"ת. לאחר דיונים שקיימנו בקבינט העל הכלכלי שם דרשתי את הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה, היום התקבלה ההחלטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker