טלי חרותי-סובר

ועד עובדי נמל חיפה פתח בשביתה. היום (ב') נשלח מכתב בהול מטעם דלית ביזן, סמנכ"לית המשאבים של נמל חיפה, לאבי אדרי, יו"ר ועד עובדי התחבורה בהסתדרות. כותרת המכתב: "נקיטת צעדים ארגוניים בנמל חיפה".  

לדבריה, "כפי שאתה יודע, הודיעו היום עובדי סקטור טרנספורט כי ינקטו צעדים ארגוניים בלתי חוקיים אשר ימנעו מתן שירות לבעלי אוניות ומטענים, בכלל זה עצירת עבודה במנופים 26 ו-27". היא אישרה כי הוועד עמד באיומיו כאשר 12 נהגי גוררים עצרו את העבודה ועמדו על הרציף. בהמשך, כותבת ביזן, "עברו מהרציף למועדון טרנספורט, באישור ההסתדרות".  

במקביל, החליטה נציגות העובדים לבטל באופן חד צדדי פגישה עם ההנהלה בנושא עבודת הגוררים, שנקבעה להיום. ביזן מזכירה לאדרי כי מדובר "בהפרה בוטה של הסכמים שנחתמו בין שני הצדדים", וכי "צעדים ארגוניים עלולים לפגוע במצבה של החברה, בביטחונם התעסוקתי של עובדיה ובמשק הישראלי כולו".

השביתה שהחלה היום נובעת ממחלוקת בין העובדים וההנהלה בנושא המכונה "פול גוררים". הגוררים הם אותם נהגי משאיות שמובילים את המכולות למנופים הטוענים ופורקים את האוניות. כיוון שהגוררים לא עבדו, הושבתו גם שני מנופים ואיתם הושבתה לחלוטין העבודה באחד מרציפי הנמל.

השביתה יצאה לדרך על אף הסכם שנחתם לפני מספר חודשים בין העובדים וההנהלה, וכללה גם את הנושא הזה, שלכאורה ירד מסדר היום.

על פי הסכם הרפורמה, וכן ההסכם הקיבוצי שנחתם על בסיסה, נקבע כי הנמל יפעל לייעול הקצאת הגוררים למנופים, בעזרת מערכת דיגיטלית חדשה. אם עד היום היו חלק מנהגי הגוררים יושבים באפס מעשה חלק גדול מן המשמרת, אך מקבלים שכר מלא בשל מנופים שלא הופעלו, הרי שהמערכת החדשה תאפשר הקצאה יעילה יותר של העבודה על פי מספר המנופים הנדרש. התייעלות זו תיצור  שני מהלכים: מספר הגוררים הדרוש בכל משמרת יפחת או יגדל, תלוי ברמת העובדה הנדרשת, ובמקביל עובדי הגוררים בכל משמרת יעבדו באופן מלא.

ועדי הנמל, ובעיקר ועד הטרנספורט, הבין את משמעות ההתייעלות - שפיילוט שלה החל זה מכבר - מעט מאוחר מידי. העובדים חוששים שההתייעלות תפחית את העבודה  ודורשים כי הנמל ישפה אותם, במידה והדבר יקרה. הנהלת הנמל לא מוכנה להיענות לדרישת העובדים, ובוודאי לא לדון שוב בהסכם חתום. העובדים, שהבינו שההנהלה נחושה, יוצאים לשביתות ומפגינים כוח.

בנמל לא מתכוונים לעבור לסדר היום. בכיר בנמל אמר: "אין לנו כוונה לשחוק את הישגי ההתייעלות שהושגו בהסכם הרפורמה. נעשה כל שנדרש ללא פשרות ליישום הסכם ההתייעלות". עוד אמר אותו גורם כי במידת הצורך תפנה ההנהלה לבית הדין לעבודה, במטרה לדרוש מהעובדים לעמוד בהסכם עליו חתמו.

גורם בקיא בעבודת הנמל טען כי לא מדובר בשביתה יחידה. "מדובר בניצול כוח קיצוני של הוועד שפוגע בפעילות הנמל בתקופה מאוד רגישה, על אף שבהסכם הרפורמה קיים מנגנון פתרון מחלוקות. נשאלת השאלה איפה ההסתדרות ומדוע היא לא שולטת בוועדי הנמל?"

מההסתדרות נמסר בתגובה: "מתקיימים מגעים בין ההסתדרות להנהלת הנמל מתוך רצון להביא לסיום האירוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker