טלי חרותי-סובר

נתוני השכר בקרב עובדי ההסתדרות בחלוקה לגברים ונשים נחשפו שלשום (שני) בישיבה של בית נבחרי ההסתדרות. הנתונים פורסמו בעקבות פנייה של סיעת האופוזיציה בהסתדרות, צדק חברתי.  

על פי הנתונים, רוב מועסקי ההסתדרות הן נשים, אך שכרן נמוך יותר. ההסתדרות מעסיקה  1,033 עובדים - 39% גברים ו-61% נשים. השכר הממוצע לגברים הוא 14,528 שקל לחודש, ואילו השכר הממוצע לנשים הוא 11,735 שקל - פער של כ-24%. 

ככל הנראה, הפער גדול יותר, מכיוון שהבדיקה שנעשתה אינה כוללת את שכרם של בכירי ההסתדרות, ובהם ראשי אגפים וראשי מרחבים. ההסבר לפער, בין אם 24% או גבוה ממנו, הוא העובדה שכמעט אי-אפשר למצוא נשים ברמות הניהול הבכירות בהסתדרות. מבין 20 ראשי אגפים רק שתיים הן נשים. שתיהן עורכות דין - מאיה פרי-אלתרמן, ראש אגף הפנסיה; ואירית פוריין-ויצמן, ראש נציבות כוח אדם.

כל 32 ראשי המרחבים הם גברים, כמו גם 10 סגני ראשי מרחבים. הסגנים משתכרים כ-25 אלף שקל ברוטו בחודש, וראשי המרחבים כ-30 אלף שקל בחודש.

איפה הנשים

גם כשבוחנים את רשימת מקבלי השכר הגבוה בהסתדרות, מגלים כי אין אף אישה. בראש הרשימה נמצא יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, המשתכר 47,600 שקל ברוטו לחודש, בצמוד לשכר שרות ושרים. ממלא מקום יו"ר ההסתדרות, רועי יעקב, מרוויח 42,500 שקל ברוטו, צמוד לשכר סגני שרות ושרים. גם שכרו של יחיאל שמיר, היועץ המשפטי של ההסתדרות, צמוד לשכר שר.

מנכ"ל ההסתדרות, אופיר אלקלעי, משתכר 42,500 שקל, צמוד לשכר חברות וחברי הכנסת. גם שכרם של שני ראשי איגודים מקצועיים ושני ראשי אגפים גדולים צמוד לשכר ח"כ - יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות המעו"ף, גיל בר טל, ומי שהחליף את בר-דוד בתפקיד יו"ר עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, וכך גם יו"ר אגף המרחבים, אבי יחזקאל.

בהסתדרות מדגישים כי נוסף על השכר ברוטו, העובדים זכאים להטבות שכר (כמו הוצאות רכב, גילום שווי רכב וטלפון) בהתאם לתפקידם. עדכון נתוני השכר נעשה ככלל בהתאם לנהוג במגזר הציבורי, כלומר אם שכר השרים וחברי הכנסת עולה - גם שכרם של שמונת בכירי ההסתדרות עולה.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד. שנה ראשונה לא רגילה בתפקיד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דודצילום: עופר וקנין

לא תוקם ועדה לשוויון מגדרי

סיעת צדק חברתי העלתה להצבעה הצעה להקמת ועדה פנימית לקידום שוויון מגדרי. אבל סיעות הבית, בהובלת בר-דוד, דחו את ההצעה, ולכן היא הורדה מסדר היום.

מסיעת צדק חברתי נמסר: "אנו מאמינים ומאמינות כי על ההסתדרות להיות ראש חץ במאבק למען השוויון בין המינים. על ההסתדרות כמעסיק לשמש דוגמה ולפעול לצמצום פערי השכר וכן בקידום נשים לתפקידים בכירים בתוך ההסתדרות, באופן שישפיע על המשק כולו".

מההסתדרות נמסר כי "פערי שכר מגדריים הם רעה חברתית חולה ועל כולנו מוטלת האחריות לפעול ביתר שאת כדי לשנות את תמונת המציאות. חשוב להדגיש כי בהסתדרות גברים ונשים מרוויחים שכר זהה עבור אותה עבודה. כך למשל, מזכיר איגוד מקצועי ומזכירת איגוד מקצועי - משתכרים בסכום שווה על ביצוע תפקידם, והדבר נכון גם לגבי יתר התפקידים בארגון.

"פערי השכר שדווחו נגזרים מכך שהתפקידים בצמרת הארגון מאוישים כעת על ידי רוב גברי. אף שהפערים המדווחים נמוכים משמעותית מהפערים במשק, אין מחלוקת על כך שיש לנו עבודה רבה. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, פועל לשינוי הסדר הקיים, תוך קידום נשים לתפקידים בכירים ושילובן בצמתי קבלת ההחלטות.

"כארגון העובדים הגדול במדינה, ההסתדרות תמשיך להוביל יוזמות מקדמות שוויון ולהיאבק בחסמים שמונעים את השתתפותן השוויונית של נשים בכוח העבודה. החשיבות הרבה של עבודה מאורגנת ושל הסכמים קיבוציים בפרט, היא גם ביכולת שלהם לייצר כלים אפקטיביים למאבק בחוסר השוויון ובאפליה. את תרומתן הרבה של ההסתדרות ושל תנועת נעמ"ת בנושא ניתן לראות, בין היתר, בקידום חקיקה רלוונטית ובהגברת האכיפה של חוקים מקדמי שוויון. אנו נעשה הכול כדי שזה יקרה ונפעל יחד כדי לנפץ את תקרות הזכוכית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום