טלי חרותי-סובר

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, מתייצב לצד ועד לוחמי האש במלחמתם הבלתי נגמרת בנציב, דדי שמחי. במכתב ששלח השבוע בר דוד לנציב הוא מודיע כי החליט לא לשתף פעולה עם הוראותיו, ומוסיף: "אודיע גם לציבור הכבאים לנהוג כך".

במכתב מסביר בר דוד כי הוא עושה זאת בשל נסיונו של הנציב לבצע שינוי מהותי בסדרי העבודה של הכבאים (המכונים "פרק 200"): "השינוי שאתה מבקש לבצע בפרק 200 יהפוך את הכבאים לשומרים - והינו בחזקת קטסטרופה מוחלטת", כותב בר דוד. "כל המחקרים שהבאנו בפניך, כולל על צורות העסקה בעולם, נדחו על ידך... אני מזכיר לך שהכבאות פעלה לפניך ותפעל גם אחריך", כותב בר דוד וחותם: "אמשיך לתמוך בכבאים עד שיתייצבו מערך הכבאות ויחסי העבודה בו".

נציב כבאות והצלה, דדי שמחי
נציב כבאות והצלה, דדי שמחיצילום: יניב כהן

שמחי השיב במכתב חריף משלו: "מעבר להשתלחויות הכזב החמורות, שנמצאות על גבול ההסתה, הנך מאשר הלכה למעשה נקיטת צעדים ארגוניים פראיים מידיים ברשות הכבאות, שיגרמו לשיבוש פעילותה המבצעית - בניגוד לדין ותוך והפרת ההסכמים", הוא כותב ומזכיר כי "אך לאחרונה, בשיא מצב חירום קורונה במדינה ובמערך, קרא יו"ר ועד העובדים לנקיטת 'מרד' במערך המבצעי ואי-קיום תיקון זמני שבוצע בפרק 200 - הוא פקודת ההפעלה המבצעית של מערך הכבאות. לצערי לא שמעתי כל גינוי על כך" .

שמחי מזכיר כי ההסתדרות פנתה לבית הדין לעבודה בנושאים שונים, לרבות זה שבמחלוקת, אך שם נקבע כי ההוראה המבצעית האמורה תקפה ועומדת, וכי על לוחמי האש לקיימה ללא סייג - מבלי לפגוע בנכונות הצדדים להידברות בנושא. כיוון שהידברות כבר החלה, שמחי תוהה מה הוביל להנחיה החמורה: "כידוע לך, התקיים שיח אמיתי ורציני כאשר כל החלופות שהוצגו במכתבך נשקלו בכובד ראש" הוא כותב, ומוסיף: "חלק מהצעותיכם התקבלו, ולגבי חלקן נמצא כי הן אינן עולות בקנה אחד עם הרף המקצועי-מבצעי הנדרש. אי-מילוי פקודה בגוף פיקודי ומבצעי נחשב פעולה חמורה מאוד, שתגרור השלכות פיקודיות. אני קורא לך לחזור בך מהנחייתך באופן מידי, ולא לפגוע בכשירות מערך הכבאות".

יחסים לא שקטים

בינתיים, ח"כ מתן כהנא (ימינה) צייץ: "יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, מנחה את לוחמי האש להפר פקודות מבצעיות של פיקוד כבאות והצלה. לוחמי האש - הוועד וההסתדרות מבזים אתכם. מגיע לכם יותר".

יחסי העבודה במערך הכבאות אינם שקטים מאז נכנס דדי שמחי לתפקידו במארס 2017. באותה תקופה היה ארנון בר דוד יור הסתדרות המעו"ף, ועמד בצורה אגרסיבית וברורה מאחורי הכבאים, תוך שהוא מכנה את הנציב ואת אנשי ההנהלה בשמות גנאי - גם בבית הדין לעבודה.

בשבוע האחרון קיבל יו"ר ההסתדרות מכתב מכ-20 לוחמי אש המבקשים ממנו לבטל את חברותם בהסתדרות, ולאפשר להם לקבל יציגות בהסתדרות הלאומית. זאת משום שלטענתם הוא אינו עושה די נגד הנציב. כפי שפורסם ב-TheMarker, גם בקרב עובדי נמל אשדוד יש הדורשים לעבור להסתדרות הלאומית. בר דוד זכה גם ללא מעט ביקורת לאחר שפיטר את אנשי ועד העובדים של אל על, לאחר שנציגי העובדים טענו כי ההסתדרות פועלת בחשאי, וללא ידיעתם, לסגור הסכם נפרד עם הטייסים - בזמן שמרבית עובדי החברה עדיין בחל"ת ולא ברור אם ישובו לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker