טלי חרותי-סובר

משבר הקורונה לימד את המעסיקים שניתן, ולעתים אף רצוי, להשתמש בתוכנות לשיחה מרחוק במקום לחייב עובדים או מועמדים לעבודה להגיע פיזית למשרד, ופתח את הדלת לראיונות עבודה מקוונים - באמצעות זום ודומותיה. 

אמנם המשבר הבריאותי לכאורה מאחורינו - אך חברות רבות עדיין לא חזרו לשגרת עבודה מלאה, ושיטות העבודה מרחוק צפויות עוד ללוות אותנו גם בשגרה. "על אף שמדובר בראיון מהבית, יש להתכונן אליו כמו לראיון עבודה לכל דבר, ולקחת בחשבון נושאים נוספים שפחות מוכרים לנו מראיון סטנדרטי", אומרת אדמית מסיקה מ"חבר", שגיבשה עם מכללת INT קורס אונליין לכתיבת קורות חיים והכנה לראיונות עבודה מקוונים. מומחי התוכן של מכללת INT מפרטים את חמשת הכללים שכדאי לשים לב אליהם כדי לצלוח ראיון מקוון בשלום.

ההיבט הטכני 

גם לראיון מרחוק יש להיערך מראש, לכן הורידו מבעוד מועד את התוכנה שבאמצעותה אתם מתראיינים, ובדקו ששם המשתמש שלכם רשמי ומתאים למעמד. התחברו לרשת שיש בה הכי פחות בעיות תקשורת וניתוקים אפשריים והכינו אוזניות שיעזרו לכם לסנן רעשי רקע ולאפשר לצד השני לשמוע אתכם טוב יותר. בנוסף, סגרו כל אתר, תוכנה או אפליקציה שאינם הכרחיים לשיחה. שימו את הנייד על שקט (גם לא רטט) והתייחסו לשיחה כאל ראיון לכל דבר, שבמהלכה אתם רוצים מינימום הפרעות אפשריות.

הופעה ולבוש

זכרו שעל אף שהראיון מתקיים כשאתם באזור הנוח, המוכר והבטוח שלכם - הבית - אתם בראיון עבודה. התלבשו והתאפרו, וסדרו את השיער כאילו יצאתם לראיון "רגיל". שימו לב לא ללבוש בגדים שעליהם פסים או משבצות, כי הם מרצדים במצלמה.

מיקום

יש לקיים את הראיון ממקום שקט, שאינו ציבורי. אם אינכם גרים לבד, או נמצאים עמכם עוד אנשים בבית בזמן הראיון, הקפידו ליידע אותם שיש לשמור על השקט, ולכו לחדר צדדי ושקט. זיכרו שהמראיינים רואים את הרקע שמאחוריכם, לכן  הקפידו רקע ניטרלי שאינו מושך את העין, כמו קיר לבן, חלון פתוח, ספרייה שאינה עמוסה מדי וכדומה. אם אתם בוחרים בתמונת רקע שמציעה אפלקציית זום, הקפידו לבחור רקע שלא יעורר שאלות מצד המראיין והכינו אותו לפני תחילת הפגישה למניעת תקלות.

שפת גוף

הקפידו לשבת זקוף אך נינוח, השתדלו מדי פעם לדבר עם הידיים בכדי לשמור על ערנות ועניין. שימרו על קשר עין על ידי יישור מבטכם אל המצלמה עצמה, ולא אל המסך ולאנשים המוצגים בו. זכרו לחייך - ולא לשכוח לנשום.

הכנה מראש

לכל ראיון עבודה - טלפוני, פרונטלי או מקוון - יש להתכונן מראש. כדאי להכין תשובות אפשריות לשאלות מאתגרות, דוגמאות, נקודות שחשוב לכם להעלות ועוד. יחד עם זאת, חשוב לא להקריא מדף או מהמסך, ולענות לשאלות באופן זורם וטבעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker