סיון קלינגבייל

במשרד האוצר עדיין לא גיבשו את המתווה לעידוד התעסוקה שעליו הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כמה שבועות - ולכן הוא לא יוגש להכרעה בישיבת הממשלה שתתקיים היום.

ככל הידוע, המתווה המסתמן יכלול מענקים של כ-7,000 שקל לחברות על כל עובד מובטל שיעסיקו, ללא הבדל בין סוג החברות, וללא התייחסות לשאלה אם הן הוציאו עובדים לחל"ת בזמן המשבר - ומה היה היקף הפגיעה ממנו.

ישיבת הממשלה 24 במאי 2020
ישיבת הממשלה 24 במאי 2020צילום:

זהו מודל עידוד תעסוקה נטול הבחנות ופשוט לתפעול, לפי מקורבים, שמטרתו העיקרית - הזרמת כסף למשק במהירות האפשרית. ככל הידוע, הגורמים עדיין דנים בשאלה אם לייצר תקרת סיוע של עד 10 מיליון שקל לעסק או לא.

מענק תעסוקה?

על שולחנו של שר האוצר הנכנס הונחו כמה מתווים, ולדברי גורם מקורב, השר הבהיר שהוא רוצה לבחור במודל פשוט, שיתגמל חברות החל מהעובד המועסק הראשון. ההצעות הראשוניות דיברו על מתן תגמול רק לחברות שיוכיחו שהן מעסיקות לפחות 50%-60% מהעובדים שהעסיקו ערב המשבר, או לחברות שנמנעו מהוצאת עובדים לחל"ת, או לאלה שמחזור ההכנסות שלהם נפגע בשיעור של 25% ויותר.

המתווה המתהווה סופג גם ביקורת, ולדברי גורם בכיר, מדובר ב"בעצם סוג של מענק לעסקים. אין סיבה לכנות אותו מענק תעסוקה". לדבריו, התוכנית עלולה לעודד מעסיקים להוציא את עובדיהם לחל"ת, ולא להמשיך להעסיק אותם במקרה של גל שני.

בישיבת הממשלה השרים יתבקשו לאשר את הגדלת התוכנית הכלכלית ב-14 מיליארד שקל נוספים. הצעת המחליטים שהוגשה לממשלה לא מספקת פירוט מלא לסעיפים שלהם ישמש התקציב הנוסף, אך הוא צפוי לכלול העברה של 11 מיליארד שקל לבריאות, רווחה, סדר ציבורי, ביטחון פנים ומענק מיידי למשרדי הממשלה; 3.8 מיליארד שקל לשיפוי המוסד לביטוח לאומי; 9 מיליארד למענקי סיוע לעסקים עצמאיים; 800 מיליון למימון הכשרות מקצועיות, סיוע לעמותות וארגוני חברה אזרחית וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים; 2.6 מיליארד להנחות בארנונה; 2.25 מיליארד לפתרונות אשראי; ו-4.7 מיליארד לתשתיות טכנולוגיה עילית, דיגיטציה ותוכנית יציאה מהמשבר.

ישיבת הממשלה תעסוק גם בסיורי תלמידים בירושלים, הקמת משרדי ממשלה חדשים ומינוי סגני שרים וועדת שרים לענייני הקורונה. הסעיף בדבר תקצוב בניית משרד ראש הממשלה החלופי ירד מסדר היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker