דו"ח הייצוג בשירות המדינה: משרדי הממשלה רחוקים מהיעדים

לפי נציבות שירות המדינה, יעדי הייצוג במשרדי הממשלה רחוקים מהנדרש עבור עובדי המגזר החרדי ואנשים עם מוגבלויות ■ ייצוג החברה הערבית עומד ביעד, אך אינו משקף את חלקה באוכלוסייה ■ נציב שירות המדינה: "שילוב אוכלוסיות הכרחי לחברה ולמשק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים ערביות. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

רק 12.2% מהעובדים בשירות המדינה הם ערבים, רק 3.8% עובדים עם מוגבלות ורק 1.2% חרדים - כך עולה מדו"ח גיוון וייצוג של נציבות שירות המדינה. הדו"ח הוכן לרגל יום הגיוון הבינלאומי שחל היום (ה') וסקר את הגיוון בשירות המדינה, שבו מועסקים כ-80,198 עובדים ב-96 יחידות.

לפי הדיווח שירות המדינה עומד ביעדי הייצוג הממשלתיים ביחס לחברה הערבית (10% ייצוג) וליוצאי אתיופיה (1.7% ייצוג), אבל יעד הייצוג למגזר הערבי אותו קבעה הממשלה, נמוך מחלקו של המגזר הערבי באוכלוסיית ישראל (20%). מהנציבות נמסר כי יש כוונה לבקש מהממשלה לעלות את היעד ל-15%.

הממשלה אולי עמדה בייעדי הייצוג שקבעה לעצמה בחברה הערבית, אבל בנציבות מודאגים: במשרדי הממשלה, מוקדי קבלת ההחלטות, קצת פחות מ-8% ערבים. חלקם של העובדים הערבים במערכת הבריאות ממסך את הייצוג האמיתי שלהם במשרדי הממשלה. במערכת הבריאות חלקם של העובדים הערבים הוא 17.5% - קרוב לחלקם באוכלוסייה. בנציבות מדגישים כי עמידתו של שירות המדינה ביעדי הייצוג הממשלתיים נובעת משיעורי ייצוג גבוהים במערכת הבריאות באופן שמטשטש את האי-עמידה של מערכת משרדי הממשלה ברוב יעדי הייצוג הממשלתיים.

גם שיעור ייצוגן של נשים ערביות בשירות המדינה נמוך, למרות שיעורים גבוהים של ערביות אקדמאיות. בנציבות מאמינים כי עבודה מרחוק תאפשר שיפור בייצוגן של נשים ערביות.

בנציבות מציינים כי שירות המדינה אינו עומד ביעד הייצוג של אנשים עם מוגבלות (5% ייצוג) וביעד של המגזר החרדי (7% מסך הגיוסים). שיעור ייצוגם של עובדים עם מוגבלות נמצא בירידה זו השנה השלישית ברציפות. יחד עם זאת, אומרים כי לאור פעולות שנעשו ב-2019, מגמה זו התמתנה. מהדו"ח של הנציביות עולה כי ב-2019-2015 שיעור ייצוגם של עובדים עם מוגבלות קטן ב-1.7%. ב-2019 חלה ירידה של 0.4% בשיעור ייצוגם בשירות המדינה מעט פחות מהירידה ב-2018 (0.8%).

הייצוג של עובדים יוצאי אתיופיה אמנם עומד ביעד אותו קבעה הממשלה אבל שיעור ייצוגם של יוצאי אתיופיה בקרב דרג הכניסה הוא בייצוג יתר משמעותי.

גם שיעור הייצוג של חרדים מצוי בפער מחלקם באוכלוסייה אבל בנציבות מפנים תשומת לב לכך שיש עלייה משמעותית בשיעורי הגשת מועמדויות גבוהים מאוד בקרב חרדים (10.1% מכלל המועמדויות שהם 15,661 מועמדויות). חשוב לציין כי בניגוד ליתר האוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם המצויות במערכת הבריאות, חרדים מצויים ברובם במערכת משרדי הממשלה. בנציבות מתייחסים גם לכך שמקצועות הבריאות אינם נלמדים כמעט על ידי החרדים וכי יש להכין תוכניות לעידוד ושיפור הקליטה של הסטודנטים החרדים הקיימים.

נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץצילום: אוליבייה פיטוסי

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, אמר "שילוב אוכלוסיות שונות אינו בא מדאגה למגזרים מסוימים אלא הוא הכרחי לחברה ולמשק". הנציב קרא למשרדי הממשלה לשפר את הגיוון של עובדיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker