"ארגונים ועובדים לא יכולים להסתמך על מקור הכנסה אחד כדי לשרוד"

עידית ביטון, מנכ"לית בוסט, בית ספר למקצועות העתיד מקבוצת פילת, התייחסה להשפעת הקורונה על שוק העבודה בוועידה הווירטואלית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים ■ ד"ר שלי גורדון, סגן נשיא למשאבי אנוש באלביט מערכות: "נדרשו גמישות ומציאת פתרונות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה מהבית. אילוסטרציהצילום: Shooting Star Studio / Shutterst

"על כלכלת החלטורה דובר עוד לפני הקורונה. על כך שפלטפורמות איפשרו לנו לייצר הכנסות במקביל לעבודה. מה שרבים למדו ממשבר הקורונה הוא שכמו שארגון לא יכול להסתמך על מקור הכנסה אחד כדי לשרוד - גם עובד לא יכול". כך אמרה עידית ביטון, מנכ"לית בוסט, בית ספר למקצועות העתיד מקבוצת פילת, בוועידה הווירטואלית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים.

הכנס עסק בין השאר בעתיד שוק העבודה והשפעת משבר הקורונה על אופן העבודה בארגונים. "סעיף בחוזה עבודה שאומר שאתה לא יכול לעבוד בעוד מקום לא בר קיימא. האחריות שלי היא לדאוג שתהיה לי פרנסה בכל מקרה", הוסיפה ביטון.

>> צפו בוועידה הווירטואלית של TheMarker, בהשתתפות נגיד בנק ישראל ומנהל רשות המסים

המציאות החדשה יצרה לדברי ביטון שינוי גם בדרישות מעובדים. "אמירות כמו זה לא במסגרת התפקיד שלי אז למה שאעשה זה לא יכולות להתקיים יותר. אנשים צריכים שתהיה להם יכולת לעשות הכל. גם בשביל הארגון וגם בשביל עצמם".

עידית ביטוןצילום: דודו בכר

ד"ר שלי גורדון, סגן נשיא למשאבי אנוש באלביט מערכות, אמרה כי "מצאנו את עצמנו נדרשים לגמישות ומציאת פתרונות. לא רק לעבוד מהבית, אלא גם לשנות את הקשר עם לקוחות בעולם, לעבוד בצוותים ולקבל החלטות מהירות בנוגע לנושאים דינמיים". 

גורדון הוסיפה כי "שאלת הגמישות תעסיק אותנו בשנים הבאות. המשבר הפגיש אותנו עם שאלות הקשורות בחוסן אישי וארגוני". רונית מאירי, מנהלת האגף לשינוי ארגוני בבנק הפועלים, הוסיפה כי "האתגר הוא לקחת את הדברים שנלמדו במהלך המשבר וליישם אותם. לא כדאי לבזבז 'משבר טוב'".

מאירי הסבירה כי "המשבר חייב אותנו להסתכל אחרת על תהליכי העבודה שלנו. למשל, כיצד אנחנו מתנהלים מול עובדים ומשרתים לקוחות. הארגונים היו צריכים להיות ממוקדים יותר ולהבין שצריך קבלת החלטות מהירה יותר. נוצר צורך בגמישות בנוגע לעבודה מהבית ושעות עבודה. אני מעריכה שהדברים האלה יהיו רלוונטיים גם בהמשך".

ביטון הסבירה כי "התרגלנו לדבר על ארגון שלומד, אבל ארגון זה דבר אמורפי. מי שצריך להיות גמיש אלה האנשים שבונים את הארגון. אנחנו נצטרך לעבור שינוי ברמה האישית. אם אני לא אלמד דברים חדשים, אז אני לא אתאים לארגון שלי. גם הארגון שלי לא יתאים לעידן החדש אם הוא לא ישתנה".

משרדי היי-טק. אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: Sergio Lastrebner

גורדון אמרה כי חוסן הוא גם אישי וגם ארגוני, מכיוון שארגון בנוי מאנשים. "השאלות שניקח איתנו הן איך אנחנו כארגון מתמודדים עם דברים חדשים ומצאים להם פתרון מהיר. איך אנחנו מקבלים החלטות שמתייחסות לשאלות הקשורות לכך שיש משבר, אבל לא מוותרים על הסתכלות ארוכת טווח. היכולת להחזיק את שני הנושאים בו זמנית היא מרכיב מהותי מאוד בחוסן".

מאירי סיפרה כי בבנק הפועלים קיימות תוכניות שתפקידן להתאים את כישורי העובדים למשימות העתיד ולסייע להם להשתלב בתחומים שבהם יש יותר ביקוש. "תעשיית הבנקאות עוברת שינוי והנושא של התאמת כוח אדם לעולם העתידי, שהוא כבר כאן, בהחלט מעסיקה אותנו", היא אמרה, "אנחנו מציעים לעובדים לעשות שינוי למקצועות כמו טכנולוגיה, או להיות אנליסטים של אשראי או דאטה. נפתחו קורסים שעושים הסבה לעובדים. מתאימים את הכישורים של עובדים לצרכים שהמציאות מזמנת".

ביטון הסבירה כי "זה שאני לומדת פייתון ויודעת לנתח דאטה זה נהדר, אבל אם אני לא מבינה איך לחשוב בצורה אסטרטגית ולהיות יצירתית לטובת רעיונות חדשים ומיזמים חדשים - לא עשיתי דבר". לדבריה, חשוב להפוך את הידע למשהו שיש לו ערך עסקי אמיתי.

בפאנל התפתח דיון בשאלה אם הקורונה ייצרה תהליך אבולוציוני או שאם ארגונים לא ישמרו את מה שנלמד, התובנות שצפו מהמשבר יעלמו. לדברי גורדון, השינוי פה להישאר – ולכן נכון לעסוק בכל השאלות שעלו מהמשבר. לדברי מאירי, חלק מהדברים, כמו עבודה מהבית, מהווים מהפכה.

ביטון ציינה שעדיין לא ניתן לדעת אם ארגונים יחזרו אחורה או לא. "הילדים שלי חזרו לבית ספר ואני שואלת עצמי אם נראה שינוי באופן שבו שהם לומדים. אני לא רוצה שיחזרו ללמד כמו לפני הקורונה, אבל אני פחות אופטימית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker