כ-100 אלף דורשי דמי אבטלה חדשים נוספו מאז החלו ההקלות במשק

בשירות התעסוקה מדווחים כי מאז החלו ההקלות במשק באמצע אפריל, נרשמו בלשכות התעסוקה יותר מ-97 אלף אנשים ■ מאותה תקופה ועד השבוע שעבר חזרו כ-135 אלף איש לעבודה

סיון קלינגבייל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

שירות התעסוקה מדווח כי מאז החלו מאז ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל, נרשמו בשירות התעסוקה 97,219 דורשי עבודה חדשים. מנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה או ביטול חל"ת הוא 92,152. לפי נתוני הביטוח הלאומי, מאז אותו תאריך ועד תחילת השבוע, שבו לעבודתם 135,763 איש ואישה.

הדיווח מעיד על המשך מגמת הצמצום בכוח האדם במשק למרות תהליך החזרת המשק לפעילות. בסקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שנערך ב-7 למאי דיווחו החברות כי 18% מעובדיהן עדיין בחל"ת. הסקר לא כלל חלק מהתחומים שעדיין לא שבו לפעול וצפויים להתחיל לפעול בשבוע הקרוב.

כך, בשירותי האירוח והאוכל, שעתידים להיפתח ב-27 למאי, כ-130 אלף מהעובדים - 80% מהעובדים בענף - נמצאים ברובם בחל"ת. גם כ-60 אלף עובדים בתחום הפנאי והבידור, כ–76% מהמועסקים בענף, עדיין אינם יכולים לחזור לעבודה.

הערכות בשוק הן כי יחד עם גל חזרת העובדים למקומות העבודה, יהיה גל של התייעלות וחברות יצמצמו את מספר העובדים ובנוסף לא כל העובדים ישובו לעבודתם מהחל"ת. בשירות התעסוקה העריכו באמצע מארס כי 20% מהיוצאים לחל"ת יאבדו את עבודתם, אבל בשירות מסבירים כי ההערכה נעשתה בהנחה כי המשק יחזור לפעילות לאחר חג הפסח, ולכן הם מעריכים כי המספרים יהיו גבוהים יותר.

בסוף אפריל העריכה הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג, כי שיעור האבטלה הממוצע ב-2020 יהיה 14%-13%. לפי הגדרת הלמ"ס, שאינה כוללת עובדים בחל"ת, שיעור האבטלה בסוף 2020 יהיה 9%-8%".

סביר כי על רקע ירידה בביקוש המקומי והגלובלי, לא כל העובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום יחזרו למקומות העבודה שעזבו, ולא כל המובטלים הטריים יצליחו למצוא מקום עבודה באופן מיידי", נכתב בפירוט של תחזיות אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. לפי התחזית של גרינברג, גם בתרחיש האופטימי, שיעור האבטלה (לרבות עובדים בחל"ת) יישאר מעל 10% עד אוגוסט הקרוב.

שר הכלכלה והתעשייה הנכנס עמיר פרץ יחד עם מנכ״ל המשרד שי רינסקי ומנהל הרשות להשקעות התעשיה במשרד הכלכלה, נפגשו היום (ג') בצהריים עם ראשי נשיאות המעסיקים והעסקים המייצגים חברות המעסיקות 85% מהעובדים במגזר הפרטי – נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, ומזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבו וילן, במטרה לקדם תוכנית כלכלית ליציאה ממשבר הקורונה והאצת המשק. עסקת החבילה כוללת מתווה פיצויים לכל המגזר העסקי, לעסקים שמחזורם נפגע בלפחות 25%, תגבור הסבות והתאמות מקצועיות לעובדים ומודל גמיש להחזרת עובדים לפעילות בהתאם ל"מתווה הגרמני".

במשרד הכלכלה חושבים כי כך יופחת היקף האבטלה במשק, יצטמצם תשלום דמי האבטלה על ידי הממשלה. המנגנון המוצע גם צפוי לתמרץ מעסיקים להחזיר עובדים מחל"ת ולצמצם הוצאה של עובדים נוספים שעדיין מועסקים לחל"ת בהמשך הדרך וכך גם הממשלה תשלם פחות דמי אבטלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker