נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה: "מינוי אישה למנכ"לית משרד ממשלתי - מסר חשוב"

במכתב ששלחה מרים כבהא לנציב שירות המדינה היא קוראת לקדם באופן אקטיבי מינויים של מנכ"ליות למשרדי ממשלה - לצד קידום של אוכלוסיות נוספות

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה
מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודהצילום: רמי שלוש

יומיים לאחר השבעת הממשלה ה-35, ובהתחשב בכך שמנכ"לית אחת של משרד ממשלתי פוטרה באחרונה (קרן טרנר אייל ממשרד התחבורה) והשנייה היא ממלאת מקום (סיגל יעקבי ממשרד המשפטים), הנציבה הארצית הממונה על שוויון הזדמנויות בעבודה, מרים כבהא, פונה לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, בבקשה לאזן את חוסר השוויון ואת התת-הייצוג של נשים בדרגים בכירים בשירות המדינה.

במכתב, שנשלח היום (ג'), כותבת כהבא: "ידוע לכל כי במשרדי הממשלה יש תת-ייצוג בולט של נשים בקרב המנכ"לים של משרדי הממשלה, כאשר בממשלה היוצאת רק שתי נשים כיהנו כמנכ"ליות. זאת, בניגוד לחוק שיווי זכויות האישה, תשי"א-1951".

קרן טרנר אייל
קרן טרנר אייל, עד לאחרונה מנכ"לית משרד התחבורהצילום: אוליבייה פיטוסי

כהבא מוסיפה כי "בדו"ח הכנסת שפורסם ב-2019 נכתב כי בעוד נשים מהוות את רוב עובדי המדינה בשלושת הדרגים הראשונים, בדרג הבכיר רוב העובדים הם גברים. ואכן, בסגל הבכיר נשים מהוות רק כשליש מ-56 הסמנכ"לים והמנהלים האדמיניסטרטיביים וכחמישית מ-91 המנכ"לים ומקבילי המנכ"לים. נוכח המציאות העגומה... ובעקבות המלצות ועדת שטאובר - שבה נקבע יעד של 50% נשים בעתודות ניהוליות - אנו רואים לנכון לפנות אליכם כד לקדם נקיטה של פעולות אקטיביות להשגת שוויון מהותי בנושא זה".

לדבריה, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה מצפה מנציבות שירות המדינה לעשות מאמץ סביר ולנקוט בפעולות אקטיביות לשם השגת שוויון מהותי. היא מציעה פעולות כמו הוצאת חוזר וחידוד נהלים. "בכוחם של חברי הממשלה להביא לשינוי המתבקש, ועליהם לשמש מודל לחיקוי", כותבת כהבא, "מינוי של אישה למנכ"לית משרד הוא מסר משמעותי שלפיו נשים ראויות ויכולות למלא בהצלחה תפקידים בכירים במשק ובחברה".

כבהא מוסיפה לא די בשילוב נשים בלבד: "בשלה העת לשילוב שוויוני של נשים, חרדים, אתיופים, ערבים ובעלי מוגבלות במינוי מנכ"לים במשרדי הממשלה. גיוון זה יכול להניע שינוי במשק כולו".

מטעם נציבות שירות המדינה נמסר כי "עוד לפני השבעת הממשלה החדשה, העביר נציב שירות המדינה למזכירות הממשלה הנחיות מעודכנות שחולקו לכל השרים שכוללות, בין היתר, את הצורך במתן ייצוג הולם בכל הדרגים בשירות המדינה. באופן בלתי תלוי, הנציב פרופ' הרשקוביץ גם הפיץ היום מכתב לכל המנכ"לים ומוקבלי המנכ"לים במשרדי הממשלה וביחידות הסמך, העוסק בייצוג הולם לנשים בתפקידים הבכירים בשירות המדינה - בכלל היחידות, הדרגות והדירוגים המקצועיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker