בית הדין לעבודה נגד ההסתדרות: עובד בעייתי יפוטר גם אם היה חלק מהתארגנות

בית הדין הארצי לעבודה דחה את טענת ההסתדרות כי פיטורי עובד בחברת אויס נעשו על רקע התארגנות עובדים ■ בהחלטה נקבע כי העובד לא עשה את עבודתו כראוי - ולכן פוטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מתוך הסדרה "המשרד"

ניסיונה של ההסתדרות למנוע את פיטוריו של עובד בחברת אויס עלו בתוהו, לאחר שבית הדין הארצי דחה את הערעור שהגישה על החלטת בית הדין האזורי. בעוד ההסתדרות טענה בשתי הערכאות כי החברה מתנכלת להתארגנות העובדים, ולכן מבקשת לפטר את העובד, קבעו השופטים גם באזורי וגם בארצי כי זהו עובד שלא עושה את עבודתו כראוי - ואין סיבה לא לפטרו, גם אם היה חלק מתהליך ההתארגנות.

מפסק הדין שניתן בבית הדין הארצי ב-15 במאי עולה כי העובד הועסק כמנהל תיקי לקוחות באויס מיולי 2015 ועד לפיטוריו באפריל 2018. במקביל, הוא נמנה על חברי ועד הפעולה מראשית ההתארגנות, והיה חבר גם בצוות שניהל במשך כמה חודשים מו"מ עם הנהלת החברה לשם חתימה על הסכם קיבוצי.  

עם זאת, כבר ביולי 2016 נערך לעובד שימוע עקב "אי עמידה ביעדים וביצוע לקוי של משימות הנדרשות מתוקף תפקידו". באותה עת הוחלט לא לסיים את העסקתו, אך בינואר 2018 קיבל שוב זימון לשימוע, בנימוק שהחברה אינה מרוצה מתפקודו המקצועי. העילות שפורטו בזימון היו תלונות רבות מלקוחות; הזנחת טיפול בלקוח תוך גרימת נזקים; דיווח על הארכת עסקה כעסקה חדשה; והתנהלות מזלזלת ולא תקינה כלפי מנהליו של העובד. השימוע נערך והחברה הודיעה לו כי היא מסיימת את העסקתו.

ההסתדרות נכנסה מיד לפעולה וביקשה לעצור את התהליך. בהסכמת שני הצדדים הוחלט לפנות לבית הדין האזורי לעבודה, שידון בשאלה אם יש קשר בין הפיטורים להתארגנות. לאחר בחינת הנושא, בית הדין קבע כי "די בהצטברות התלונות המגובות במסמכים, ממקורות שונים ובנושאים מגוונים, כדי לשכנע שנפלו ליקויים של ממש בתפקודו של העובד... שוכנענו כי פיטורי העובד היו מסיבות ענייניות, ולא הוכח חשד לקשר בין הליך הפיטורים לחברות בוועד העובדים". אל מול טענות ההסתדרות כי לאויס "מדיניות אנטי יוניוניסטית" ו"יחס שלילי להתארגנות", קבע בית הדין כי אלה לא הוכחו.

בהסתדרות עירערו לבית הדין הארצי לעבודה. האחרון בדק שוב את הסוגיה, ותמך בהחלטה במקורית. מדובר בשינוי של ממש ברוח הנושבת מכיוון בתי הדין לעבודה, שנטו בעבר לא לאפשר פיטורים של חברי ועד או חברי ועד פעולה, גם אם הוכח כי מעלו בתפקידם המקצועי.

את חברת אויס ייצגו עוה"ד נחום פינברג, אוהד גלעדי ומאור וייס. את ההסתדרות ייצגו עוה"ד אהוד שילוני ובר שלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker