פוטרה מחצי חינם כי לא היתה מסוגלת לעבוד במשמרות לילה - ותפוצה ב-75 אלף שקל

רשת חצי חינם פיטרה עובדת שלא יכלה לעבוד במשמרות לילה בשל בעיות ראייה, לאחר שעברה אירוע מוחי ■ בית הדין האזורי לעבודה פסק כי הרשת הפרה את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בעבודה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף חצי חינם
סניף חצי חינםצילום: זאב שטרן

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק כי הרשת הקמעונית חצי חינם הפרה את הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בעבודה, כשפיטרה לפני שלוש שנים עובדת שלא היתה מסוגלת לעבוד במשמרות לילה בשל בעיות ראייה. הרשת תפצה את העובדת ב-45 אלף שקל, בנוסף ל-30 אלף שקל בגין פיטורין שלא כדין. עוד תקבל העובדת 12 אלף שקל עבור שכר טרחה לעורכת הדין.

העובדת, בת 50, הועסקה בסניף של חצי חינם כאורזת מוצרים בקופה, בשכר מינימום. בפברואר 2016 היא עברה אירוע מוחי ולאחר החלמתה, כעבור שלושה חודשים, ביקשה לשבצה מחדש בעבודתה במשמרות בוקר בלבד ולא ערב כפי שביצעה בעבר. זאת, נוכח החמרה במצב ראייתה ומוגבלותה כעיוורת לילה, מגבלות שגובו באישור של רופא תעסוקתי. בסניף סירבו לשבצה במשמרות בוקר בלבד, וימים ספורים ממועד המצאת האישור הרפואי זומנה העובדת לשימוע לפני פיטורים בטענה של "חוסר שביעות רצון מתפקודך".

חנות חצי חינם. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: ניר כפרי

במהלך השימוע הראשון יוצגה העובדת על ידי עו"ד איריס אלמוג, שייצגה אותה גם בתביעה עצמה, והתריעה בפני חצי חינם על האפליה החמורה נוכח מוגבלותה, ודרשה להמשיך בהעסקתה תוך ביצוע ההתאמה הנדרשת לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. בחצי חינם הביעו קושי לשבץ את העובדת רק במשמרות בוקר, אך הסכימו להמשיך להעסיקה.

חצי שנה מאוחר יותר, במארס 2017, העובדת זומנה שוב לשימוע, שהתקיים תוך יומיים, בטענה שיש צורך לצמצם כוח אדם בעקבות חקיקת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות. כמה ימים לאחר השימוע - העובדת פוטרה. היא תבעה את הרשת, ובית הדין קבע כי חצי חינם פיטרה אותה שלא כדין, הפרה את הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות והפלתה את התובעת עקב מוגבלותה. 

הרשת מסרה בתגובה: "חצי חינם מעסיקה אלפי עובדים בשבעת סניפיה ומתאפיינת ברגישות גבוהה להם ולרווחתם. בית המשפט פסק על כשל נקודתי במקרה זה. נלמד את האירוע לעומק ונפעל לכך שמקרים מסוג זה לא ישנו בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker