האוצר בוחן: הארכת תקופת החל"ת לעובדים מתחת לגיל 28

עשרות אלפי צעירים הוצאו לחופשה ללא תשלום, רבים מהם מתחומי ההסעדה והקמעונאות שלא שבו לפעילות ■ באוצר בודקים אפשרות להאריך את תקופת הזכאות שלהם לדמי אבטלה עד 30 במאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה סגורה בתל אביב עקב הגבלות הקורונה. למקום אין קשר לכתבה

רוב העובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו בגין משבר הקורונה הם צעירים מתחת לגיל 28. רבים מהם - מענף ההסעדה והקמעונאות. דמי האבטלה בישראל מצומצמים יחסית לעולם וצעירים זכאים למספר נמוך של ימי אבטלה. עד גיל 25 ניתן לקבל עד 50 ימי זכאות לדמי אבטלה, עד גיל 28 ניתן לקבל עד 67 ימי זכאות לדמי אבטלה ועד גיל 35 ניתן לקבל עד 100 ימי זכאות לדמי אבטלה. בעקבות משבר הקורונה וקיצור תקופת האכשרה, גם מספר ימי הזכאות נחתך בכמחצית.

מי שהוצאו לחופשה ללא תשלום, או פוטרו ולא עמדו בתקופת האכשרה של לפחות 12 חודשים כשכירים, לא זכאים למלוא הימים. בנוסף, כללי הזכאות לדמי אבטלה בישראל נותנים יתרון למי שגילו מעל 28. המשמעות היא שצעירים סופגים לא רק את הפער הרגיל בין השכר שהיה להם לדמי האבטלה, אלא גם קיצוץ של עד 25 אגורות על כל שקל שהיה משולם לאדם מבוגר יותר.

חלק מהצעירים שהוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו במחצית מארס מיצו את הזכויות שלהם ורבים מתקרבים למיצוי. מסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך בעיצומו של המשבר, בין ה-29 במארס ל-2 באפריל, עולה כי שכרם של 66% מהצעירים נפגע.

כעת, במשרד האוצר בוחנים את האפשרות להאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה למי שגילו מתחת ל-28. הצעה בנושא היתה אמורה להיות מוגשת לאישור הממשלה, אך ישיבת הממשלה שתוכננה להערב נדחתה. על פי ההצעה, תקופת הזכאות לדמי אבטלה של מי שגילו מתחת לגיל 28 תוארך עד ל-30 במאי.

ההצעה התגבשה לאור פניית איגוד המסעדות והברים אל שר האוצר משה כחלון; מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ; מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד; ומנכ"ל הביטוח לאומי מאיר שפיגלר, בבקשה כי יאריכו את תקופת האבטלה של צעירים מתחת לגיל 28.  

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, הסביר כי "פנינו למשרד האוצר וביטוח לאומי לפני כשבועיים בדרישה להאריך את תקופת החופשה ללא תשלום, במיוחד עבור עובדים צעירים עד גיל 28. רוב העובדים בתעשיית המסעדות עדיין בחופשה ללא תשלום, כ-80 אלף מהם צעירים עד גיל 28. תקופת הזכאות שלהם קצרה. לאור העובדה שהעסקים שלנו ברובם סגורים, המעסיקים לא יכולים להחזיר אותם לעבודה והם יהיו חייבים לפטרם בימים הקרובים".

ברמן הסביר כי "פיטוריהם בשלב זה לא יאפשרו לנו להחזיר אותם לעבודה, מכיוון שתקופת הוותק שלהם מתאפסת רק לאחר ששה חודשים. אנחנו מקווים שממשלת ישראל תעביר את ההחלטה הזו במהירות האפשרית וללא דיחוי".

רשתות האופנה ממשיכות לאיים

גם רשתות האופנה והמסחר, שטרם החזירו מחופשה ללא תשלום את מרבית עובדיהן, פנו במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, תחת הכותרת: "133 אלף צעירים נזרקים מחר לרחוב". המכתב נשלח מטעם התאגדות רשתות האופנה והמסחר, המונה למעלה מ-200 רשתות, ובהן קבוצת פוקס, קסטרו-הודיס, גולף, אופטיקה הלפרין.

חנות של פוקסצילום: ללא קרדיט

"ב-15 במארס הוצאנו מאות אלפי עובדים לחופשה ללא תשלום. חלקם הגדול הם צעירים וצעירות עד גיל 25. על פי חוק הביטוח הלאומי לבני עד גיל 25 קיימת זכאות לדמי אבטלה של 50 יום בלבד. 50 יום אלה מסתיימים מחר", נכתב, "אם לא תתקבל הארכה דחופה ומיידית ל-50 יום אלה, עלולים למצוא את עצמם 133 אלף צעירים וצעירות ללא כל הכנסה".

לדברי נציגי הרשתות, הם שוחחו עם נתניהו על הסוגיה בפגישה שקיימו עמו ב-22 באפריל וזה אמר שהנושא בטיפולו, אולם עד לרגע זה לא התקבל פתרון. התאגדות רשתות האופנה והמסחר זכתה ללא מעט ביקורת על האופן שבו ניהלה את המאבק לפיצוי בגין נזקי הקורונה, וכך גם המדינה על כך שנענתה לחלק מדרישות ההתאגדות.

הרשתות איימו בין היתר כי יפטרו אלפי עובדים אם דרישותיהן לא יתקבלו. בשבוע שעבר, כשהמדינה אישרה פתיחת חנויות במרכזים פתוחים וברחוב, הרשתות החזירו מחופשה ללא תשלום חלק מעובדיהן, אולם רבים טרם חזרו לעבוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker