מפרק עמותת ידיד על הוועד המנהל: "מחדלים, רשלנות והחלטות בלתי סבירות"

המפרק מטיל את האחריות על מצבה הכלכלי הקשה ופירוקה של עמותת ידיד על אנשי הוועד המנהל ■ הוא דורש מהפניקס - שביטחה את הדירקטורים בביטוח מקצועי - לשלם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי עמותת "ידיד", סניף ירושליםצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

מפרק עמותת ידיד, עו"ד רון חמד, השתמש במלים קשות כשפנה באחרונה אל בית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לחייב את הפניקסב-1.2 מיליון שקל. לטענת חמד, מצבה הקשה של העמותה נובע ממחדלי חברי הוועד המנהל,שבוטחו בביטוח מקצועי על ידי הפניקס. לדבריו, מכיוון שלא עמדו במבחן ה"דירקטור הסביר", על בית המשפט לקבוע כי יש להפעיל את הפוליסות של שמונת חברי הוועד ולשלם את חובות העמותה.

ביולי האחרון, ביקש הוועד המנהל לפרק את העמותה, שנחשבה אחת הבולטות בישראל, בשל גירעון גדול שעמו לא ניתן היה להתמודד. ידיד הוקמה ב-1997 ופעלה להעצמת השכבות החלשות בישראל. לדברי חמד, נזקים כספיים שנגרמו לעמותה והביאו לפירוקה נוצרו "בעקבות מחדלים, רשלנות והחלטות בלתי סבירות שהתקבלו על ידי הוועד המנהל". יו"ר הוועד היה איש העסקים גידי קפלן. 

מהבקשה עולה כי הטריגר לקריסה אירע בסוף 2017, בהחלטה להיכנס לפרויקט משותף עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל. פרויקט זה אמור היה לעלות לעמותה 2 מיליון שקל. ההחלטה לקבל את הפרויקט נלקחה בזמן שמצבה הכלכלי של ידיד היה קשה ממילא, והיא התקשתה לשלם משכורות לעובדיה.

לדברי המפרק, מדובר כבר אז ב"החלטה בלתי סבירה". חמד מוסיף כי הוועד המנהל אישר את הפרויקט על סמך הבטחה פנימית, שלפיה "יותר ממיליון שקל נמצאים במצב של החלטה די סגורה של קק"ל. אבל נצטרך לעשות עבודה מאומצת כדי לגייס את היתרה".  

המפרק מוסיף כי האמירות האלה היו אז "הבטחה ריקה מתוכן", וכי "אין כל אסמכתא שהוועד המנהל פעל לקבלת התרומות המובטחות אשר היו צפויות לממן את המיזם".

ב-2018 וב-2019 אישר הוועד המנהל להמשיך את הפרויקט, אף שבכל שנה נרשם גירעון בפעילות העמותה. רק ביוני 2019 החל הוועד לטפל במצב הכלכלי הקשה. מכל הסיבות האלה טוען חמד כי "הוועד המנהל לא הגיב בזמן אמת להידרדרות הכלכלית של העמותה ולא נקט אמצעים כדי למנוע או לכל הפחות למזער את הנזקים שנגרמו לה".

טענה נוספת קשורה למנהלי העמותה. המנכ"ל המשותף, רן מלמד, נעצר במארס 2019, לאחר שנתפס נוהג ללא רשיון שנים רבות, ואף נכלא. על אף היעדרותו של מלמד, אישר הוועד המנהל להותיר את שרי ריבקין מנכ"לית העמותה - אף על פי שלא בטוח שמצבה הבריאותי איפשר לה למלא את התפקיד במלואו.

רק במאי 2019 הוחלט למנות מנכ"לית חדשה. עם כניסתה של המנכ"לית החדשה הבין הוועד המנהל את מה שהיה צריך לבדוק מזמן - התרומות שלכאורה הובטחו לכיסוי הגירעון אינן קיימות. אז נזכר הוועד לבדוק אם ניתן לצאת מהחוזה הכובל מול המשרד הממשלתי. ההתעוררות הפתאומית של הוועד המנהל היתה כנראה מאוחרת מדי. ביולי הוא ביקש לנקוט הליכי פירוק, כאשר הגירעון כבר הסתכם ביותר ממיליון שקל.

בהפניקס סירבו להגיב.

קפלן מסר: "הפניקס ומשרד עורכי דין מכינים תגובה לתביעה, ולכן אני מבקש לא להגיב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker