עובדי זרוע העבודה: "לא נאפשר את הפיצול בין משרד הכלכלה למשרד הרווחה"

בשבוע שעבר נחשפה ב-TheMarker ההחלטה לפצל את זרוע העבודה, יחידת סמך גדולה המעסיקה 900 עובדים וחולשת על 3.5 מיליארד שקל ■ העובדים מתנגדים: "הדבר האחרון שהמשק זקוק לו הוא בזבוז מיותר של תקציבים"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר הכלכלה המיועד, עמיר פרץ
שר הכלכלה המיועד, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

יו"ר ועד עובדי זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, יוני אבוחצירא, הביע התנגדות בפני יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, לפיצולה העתידי של זרוע העבודה בין משרד הכלכלה והרווחה, כפי שנחשף באחרונה ב-TheMarker. לדבריו, מדובר אמנם ביחידת סמך, אלא שמעשית היא גדולה יותר מכמה וכמה משרדי ממשלה עצמאים.

"בזרוע העבודה יש כ-900 עובדים ותקציבה הוא כ-3.5 מיליארד שקל בשנה", כתב אבוחצירא לבר דוד, "היא  אמונה על תחומי העבודה והתעסוקה, החשובים ביותר למשק. למרות זאת, זרוע העבודה היא ללא שר נפרד. לצורך ההשוואה, תקציבו של משרד האנרגיה כ-600 מיליון שקל בשנה ומספר עובדיו הוא 300 עובדים".

עוד ציין אבוחצירא כי "דווקא בימים שבהם ממנים שרים לנושאים מינוריים, היה ראוי להכיר בזרוע העבודה משרד נפרד שבראשו יעמוד שר, כפי שמקובל ברבות ממדינות העולם. אם זרוע העבודה אינה ראויה להכרה - משרד ממשלתי, מן הראוי כי זרוע העבודה תהיה יחידת סמך עצמאית, על כל יחידותיה הקיימות כיום, שכן כיום זרוע העבודה אינה נחשבת יחידת סמך עצמאית, עובדה אשר גורמת לפגיעה במבנה הארגוני של הזרוע ומקשה עליה לבצע את תפקידה".

יו"ר הוועד מפרט במכתבו את ההיסטוריה של זרוע העבודה: "ב-2003, בעקבות החלטת ממשלה, פוצל משרד העבודה והרווחה, כך שתחומים וסמכויות הקשורים לתחום העבודה והתעסוקה הועברו למשרד התמ"ס, שנקרא לאחר מכן משרד התמ"ת (תעשייה, מסחר ותעסוקה). עם השנים הפך שמו של המשרד למשרד הכלכלה והתעשייה.

שר הרווחה, איציק שמולי
שר הרווחה, איציק שמוליצילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2016 הועברו שוב התחומים והסמכויות הקשורים לתחום העבודה והתעסוקה ממשרד הכלכלה והתעשייה למשרד הרווחה ושמו של המשרד כיום הוא: משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. ארבע שנים אחרי, יש כוונה לפצל את זרוע העבודה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני".

אבוחצירא מוסיף כי "העובדים של זרוע העבודה מרגישים שהם בובות ביד הממשלות השונות. לפי הרצון של ממשלה אחת הם במשרד אחד ולפי רצון של ממשלה אחרת הם מועברים למשרד אחר. כעת, בכוונת הממשלה לפזר את העובדים בין משרדים שונים ללא מחשבה".

אבוחצירא ציין כי "מדובר במהלך בעל משמעות הרסנית עבור עובדי הזרוע, שכן העובדים חוו טלטלה קשה בפיצול ממשרד הכלכלה ב-2016. פיצול זה גרם לסכסוכים אישיים בין עובדי משרד הכלכלה לעובדי זרוע העבודה ונותר ביניהם טעם מר. מעבר לכך, לא ניתן להקל ראש בהשלכות שעלולות להיות למהלך על משק העבודה כולו, במיוחד בימים שבהם נעשה מאמץ לאומי להתמודד עם משבר הקורונה".

לטענת יו"ר הוועד, יש הגיון מאחורי חלוקת הסמכויות הקיימת כעת בזרוע העבודה. "הזרוע בנוייה מחוליות המשלימות אחת את השנייה מבחינה מקצועית", הוא ציין, "האגף ליחסי עבודה, האגף לאסדרה ואכיפה והממונה על זכויות עובדים זרים עוסקים בזכויות ואכיפת חוקי עבודה. האגף להכשרה מקצועית, המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית (מה"ט) והאגף לאסדרת עיסוקים נוגעים להכשרות ורישוי לבעלי המקצועות. כלל האגפים קשורים בקשר הדוק ומשפיעים אחד על השני. מבחינה מקצועית, זה לא נכון לפצל את התחומים".

יו"ר הוועד הסביר כי "העלות התקציבית של מעבר משרד ופיצולו הינה גבוהה ביותר. נראה כי בתקופה זו הדבר האחרון שהמשק זקוק לו הוא בזבוז מיותר של תקציבים. הביקורת הציבורית על כך בוודאי תהיה גבוהה ובצדק".

אבוחצירא ציין "בשל דברים אלה מבקשים העובדים להבהיר כי לא נאפשר פגיעה חוזרת, כואבת ומיותרת בעובדים בשל מהלכים פוליטיים חסרי התחשבות. אנו מבקשים את גיבוי ההסתדרות לשימור עצמאותה של הזרוע כיחידת סמך עצמאית ונפרדת תחת כל שר, כפי שיוחלט במסגרת ההסכמים הקואליציוניים ובלבד שהעובדים לא יפוצלו בין משרדים שונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker