ב-BDI מעריכים: ב-2020 ייסגרו בישראל 65–70 אלף עסקים

ב-Bdi צופים פגיעה במשק בשני גלים ■ בגל הראשון יהיו הענפים שנפגעו מיידית במשבר כמו ענפי המסעדות והתיירות, כשבגל השני ייפגעו ענפי הנדל"ן והתעשייה

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בבני ברק, בימי קורונהצילום: עופר וקנין
סיון קלינגבייל

לפי הערכות שביצעו כלכלני חברת המידע העסקי CofaceBdi לגבי ההשפעות הצפויות של משבר הקורונה, יחול גידול של כ-50% בשיעור החברות הכושלות בישראל השנה. כך, אם בשנים האחרונות נסגרו או קרסו בממוצע כל שנה בין 40 אלף ל-45 אלף חברות ועסקים, השנה ייסגרו עד כ-70 אלף. להערכתם, בעקבות משבר הקורונה צפויים לקרוס 20–25 אלף עסקים נוספים.

מהערכות שביצעה Coface העולמית עולה כי ב-2020 יחול גידול של כ-25% בשיעור קריסת העסקים בעולם, לעומת שנה שעברה. בארה"ב צפוי גידול של 39% בשיעור קריסת העסקים; מדינות כמו בריטניה, הולנד, והונג קונג צפויות לחוות שיעור גידול של יותר מ-35%; שיעורים גבוהים צפויים גם בברזיל ובדנמרק (מעל 20%), בפולין (כ-30%) ובצרפת (כ-20%), לצד מדינות נוספות.

לדברי אייל ינאי, מנכ"ל משותף ב-CofaceBdi: "כבר שנים רבות שיעור הכישלונות העסקיים בישראל גבוה מהמקובל במדינות OECD. גם השנה, שיעור הגידול בקשיים בעקבות הקורונה בישראל צפוי להיות גבוה מהממוצע בעולם".

ב-Bdi צופים פגיעה במשק בשני גלים. בגל הראשון יהיו הענפים שנפגעו מיידית במשבר: שירותי אוכל והסעדה, בתי מלון, תיירות, תעופה, תחבורה, אמנות בידור ופנאי, מסחר קמעונאי בענפים שאינם מזון, ושאינם מוכרים באופן מקוון וכדומה. בנוסף, ייפגעו שירותים לעסקים וכן שירותים אישיים. חברות מוטות יצוא בענפים שנסגרו ייפגעו אף הן. בישראל פועלים כ-220 אלף עסקים כאלה, מתוכם קרוב ל-60 אלף שנפגעו באופן חמור במיוחד.

בגל השני, הצפוי על פי הניסיון ממשברים קודמים, יפגעו גם עסקים מתחומים נוספים, ובהם נדל"ן ותעשייה. הגל השני מושפע מהנפילות של הגל הראשון ומהירידה בכוח הקנייה של הציבור, ממספר המובטלים וממוסר תשלומים לקוי. עד סוף השנה צפוי גל נוסף, הכולל את הענפים הללו וכן ענפים נוספים בהיקף של כ-15 אלף חברות ועסקים, שיקרסו בשל המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker