גם בימי קורונה: ועד הכבאים לא מוותר על השנ"צ

המאבק בין יו"ר ועד לוחמי האש, אבי אנקורי, לנציב דדי שמחי לא נעצר גם בימי קורונה ■ אנקורי טוען כי ההנהלה מתעללת בעובדיה והוא מציע לכבאים ללכת למנוחת צהריים במהלך המשמרת: "שיקראו לזה מרד, שיקראו לזה איך שהם רוצים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועד הכבאים, אבי אנקוריצילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

בזמן שישראל שקועה במאבק בנגיף קורונה, היה אפשר להניח שגם לוחמי האש עוסקים בנושא הזה. אבל הודעה קולית ששלח יו"ר ועד לוחמי האש, אבי אנקורי, לתחנת לוחמי האש בחיפה מגלה כי הוא עסוק דווקא בהגנה על שנת הצהריים של הכבאים. האזינו להקלטה:

יו"ר ועד לוחמי האש אבי אנקורי: "תקראו לזה מרד"

0:00
-- : --

בהודעה הוא נשמע אומר: "לא תתעוררו, לא תעזרו לי, אתם לא תישנו בצהריים ולא בלילה ותהיו ש"ג ויפרקו אתכם. אנחנו עושים הכל, גם בבתי משפט, גם ההסתדרות, גם אני. נכון, תקופה חרא של קורונה, אבל די. בואו נראה עכשיו שישפטו משמרת שלמה, שיקראו לזה מרד שיקראו לזה איך שהם רוצים. תאחדו כוחות עם חיפה, עם עכו, אני אתן לכם גיבוי. בואו נראה שיום אחד, משמרת של חיפה, עכו וחדרה - 70-60 אנשים - אנחנו הולכים לנוח את המנוחה שלנו בצהריים, ואנחנו הולכים לנוח את המנוחה שלנו בלילה. בואו נראה שישפטו אתכם, ואז נעשה כאוס אחד שלם".

המאבק על מנוחה ב-16:00-14:00 נובע מזכות שקיבלו לוחמי האש בעבר. עם כניסתו של דדי שמחי לתפקיד הנציב במארס 2017, הוא ביקש לבטל את הנוהל, בטענה שהכבאים עובדים יום אחד ונחים יומיים - או עובדים 11 ימים בחודש. מסיבה זו, אין למנוחת הצהריים כל הצדקה, והיא פוגעת בזמינות המבצעית. יו"ר הוועד אנקורי לא היה שבע רצון מהצעד - וקרא למשמרת שלמה ללכת לישון - גם אם ישפטו אותה.

נציב כבאות והצלה, דדי שמחיצילום: יניב כהן

מדובר בחלק ממאבק ארוך שהחל ביום שבו נכנס שמחי, איש צבא לשעבר, לתפקידו כנציב כבאות והצלה. שמחי דרש לשנות נורמות בעייתיות שהשתרשו בעבודת לוחמי האש במהלך השנים, כולל פריווילגיות שונות לוועדים. מתחקירים של TheMarker עלה כי אנקורי עצמו דיווח על 26 שעות עבודה ביום. הוא וסגנו גם דיווחו על שהייה במקומות שונים בזמנים זהים, מה שהעלה את השאלה מי העביר את כרטיס העובד שלהם בתחנה בה הם עובדים.

דרישותיו של שמחי נתקלו בהתנגדות חריפה. כששמחי ביקש שלתפקידים חדשים יתקבלו רק בעלי 12 שנות לימוד לפחות - דרישה סטנדרטית בשירות המדינה - אנקורי והוועד התנגדו בחריפות ואף הפגינו נגד הדרישה. שמחי גם דרש שהמתנות לחגים יחולקו באופן שווה בין כל הכבאים, ללא הבדל בין התחנות ,שנוהלו בעבר על ידי העיריות עצמן. גם כאן נרשמה התנגדות גדולה - לוועד הכבאים יש קופה שאליה מגיעים כספי הרווחה שמעבירה המדינה עבור כל לוחם אש. מדובר במיליוני שקלים המגיעים בדרך כלל להנהלה, אך בשל החלטה היסטורית שגויה, מגיעים במקרה זה לקופת הוועד, שאחראי גם על חלוקת הסכומים.

שמחי, כמו גם משרד האוצר, דרשו שקיפות ודיווח מלא על השימוש בכסף, ונתקלו שוב בהתנגדות. בין היתר, הוועד הפגין מול ביתו של שמחי ופיזר שלטים בגנותו ביישוב שבו הוא גר. כמו כן, נמנעה לא פעם כניסתו לתחנות כיבוי אש ופוצצו ישיבות בהן השתתף הנציב. הוועד גם פנה שוב ושוב לבתי דין לעבודה, בעילות שונות, כולל תוך כדי משבר הקורונה. בין היתר סירבו הכבאים להוריד את אפליקציית המגן של משרד הבריאות.

שריפה בנחל עוזצילום: אילן אסייג

על הודעת אנקורי בנושא השנ"צ נמסר מוועד לוחמי האש: "זוהי שיחה פרטית עם שני כבאים בה ממליץ להם אנקורי לא לשתוק כשצעדים מטורפים ולא חוקיים של ההנהלה ננקטים נגדם. גם בימי קורונה ההנהלה ממשיכה להתעלל בעובדים מסורים".

תגובת ההסתדרות: "הדברים שנשמעים בהקלטה חמורים ולא נאמרו על דעת ההסתדרות, שמגנה בכל לשון את תוכנם. הנושא ייבחן ויטופל באופן משמעתי. עם זאת, אנו מצפים שנציבות הכבאות תפעל בשיקול דעת וריסון וללא מהלכים חד צדדיים".

מנציבות כבאות והצלה לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker