בזמן משבר הקורונה: במשרד ראש הממשלה יקבלו בונוסים

עובדי משרד ראש הממשלה קיבלו מכתב שבו צוין כי הם יקבלו בונוס עבור 2019, בזמן ש-50% מהם נמצאים בחופשה בכפייה ■ "מדובר בתגמול הניתן מדי שנה בתקופה זו לעובדים הרלוונטיים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד ראש הממשלה בירושלים
משרד ראש הממשלה בירושליםצילום: מרק ישראל סלם

מכתב שקיבלו באחרונה עובדי משרד ראש הממשלה, החתום על ידי המנכ"ל רונן פרץ, כלל בתוכו בשורה טובה. גם בימי משבר הקורונה, שבו למעלה מ-50% מעובדי המשרד נמצאים בחופשה בכפייה, הם יקבלו בונוס, או בלשון המגזר הציבורי, שכר עידוד, עבור 2019.

מדובר במנגנון ותיק, שעליו נשמעה ביקורת במהלך השנים בשל קשר דליל בין רמות הביצוע לסכומי הכסף המתקבלים. ההיסטוריה מלמדת כי רוב עובדי המדינה במשרדי הממשלה ויחידות הסמך השונות נמצאים זכאים לשכר העידוד, בשל קריטריונים נמוכים במיוחד.

באופן זה נוצר מצב שבו הבונוס לא ניתן לעובדים טובים עבור הצטיינות, אלא ניתן כמעט לכולם ונהפך לחלק מהשכר. לא ברור כמה עובדים במשרד ראש הממשלה זכאים לבונוס, ומה יהיה גובהו. גורם במשרד האוצר הסביר כי תשלום שכר העידוד הוא חלק מתשלומים שוטפים המעוגנים בהסכמים הקיבוציים, אך ייתכן כי מדובר בעיתוי בעייתי.

בניין משרד האוצר
בניין משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

גורם במשרד ראש הממשלה חושב אחרת. "במשרד פועל מנגנון דיפרנציאלי לתגמול ובמסגרת זו ניתנת פרמיה פעמיים בשנה", הוא אומר ל-TheMarker, "המשרד אף החמיר מעבר לנקבע בתקנון וצמצם את מכסת העובדים".  

בהנחה כי לא מדובר במשרד הממשלתי היחיד שיחלק את שכר העידוד לעובדיו, הרי שמדובר בהטבה נוספת הניתנת לעובדי מדינה - שמקבלים שכר בזמן שהם נמצאים בחופשה בכפייה, ללא שעות נוספות. על פי ההסכם שנקבע בין האוצר להסתדרות, החופשה המדוברת היא על חשבון ימי חופשה קיימים וימי חופשה עתידיים. מספר ימי החופשה המינימליים שמקבלים עובדי מדינה הוא 22 ימים, לעומת 14 ימים במגזר הפרטי.

ברשות החברות הממשלתיות החליטו לעומת זאת לפעול אחרת. באחרונה, כפי שנחשף ב-TheMarker, קיבלו מנהלים בחברות הממשלתיות הודעה מהרשות כי הם לא יקבלו בונוס עבור 2019.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "המשרד עומד בתקנות שעת חירום לעניין הגבלת מספר העובדים במקום העבודה. לעניין התגמולים, מדובר בתגמול הניתן מדי שנה בתקופה זו לעובדים הרלוונטיים בכלל משרדי הממשלה עבור עבודתם ב-2019".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker