"לא ניתן להביא אנשי צבא בחסות הקורונה": רשות המסים מתנגדת לעזרה

ברשות המסים רצו לתגבר את יחידת המחשוב באנשי פיתוח מחיל האוויר, אבל לא הביאו בחשבון את ועד העובדים ■ יו"ר הסתדרות עובדי המדינה: "לא אתן לאף עובד מדינה להיות מושבת, ולאנשי צבא להיכנס במקומו" ■ ומדוע לא ישתמשו עובדי המדינה בקרן השביתה של ההסתדרות?

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

לפני כשבועיים הגיעה לאוזני ועד עובדי רשות המסים שמועה, כי בקרוב יגיע תגבור ליחידת המחשוב העצמאי שע"מ (שירות עיבודים ממוכנים). מי שאמור היה לבוא לתגבר בימי המשבר הם מפתחים מחיל האוויר.

שע"מ נחשבת ללב הדיגיטלי של רשות המסים, ואחראית על השירותים המקוונים  לעצמאים ורואי החשבון.

מנהלי הרשות הניחו שבימי משבר הקורונה, יחידה זו תהיה עמוסה במיוחד. מכיוון שחלק מהחיילים העוסקים במטלות פיתוח בחיל האוויר פנויים יחסית בימים אלה, אין סיבה שלא יוסבו לעבודה אזרחית ללא תשלום, ויבואו לעזור ליחידה. במשרדים ממשלתיים אחרים הקורסים תחת הנטל כבר שולבו חיילים, וגם דוברות משרד הבריאות מתוגברת בשתי חיילות.

אך ועד העובדים של רשות המסים שמע על התוכנית - ונעמד על רגליו האחוריות. יו"ר ועד עובדי שע"מ דורון דודו שלח למנהל רשות המסים ערן יעקב מכתב, ובו הסביר מטעם הסתדרות עובדי המדינה: "הובא לידיעתנו לאחרונה כי הנהלת שע"מ מתעתדת להסמיך חיילים מצה"ל, בפרט מחיל האוויר, לפעול בתפקידים שונים בתחום הסייבר בשע"מ. מתעורר חשד כבד שבשל התבהלה מנגיף הקורונה, הנהלת שע"מ ורשות המסים מנצלת את צוק העתים לקבוע עובדות תקדימיות בשירות המדינה - שלא היה בדעתו של אף מנהל להרהר עליהן, שכן שיטת פעולה כאלה מוכרות לנו אך ורק מתקופות אפלות".

עוד נכתב כי "ועד העובדים והסתדרות עובדי המדינה לא יאפשרו כל ראשיתו של צעד כזה, ויפעלו בכל האמצעים העומדים לרשותם למנוע אותו. הנך נדרש להבהיר לאלתר כי אין כל כוונה כנ"ל".

מנהל רשות המסים, ערן יעקב
מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

אף שהמכתב נשלח ב-16 במארס, עד היום לא קיבלו הוועד והסתדרות עובדי המדינה כל תשובה. עם זאת, נראה כי המכתב עשה את שלו - וברשות המסים זנחו את התוכנית.

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, אמר בזעם: "אם זו משימה לאומית - תבואו ותדברו; אם זה משהו אחר - תורידו מסדר היום. כבר לפני שלושה שבועות שמעתי את הרעיון ואמרתי 'תפסיקו עם השטויות'".

הוא הוסיף: "אני לא אתן לאף אחד מהעובדים להיות מושבת עד אחרי פסח כי עם ישראל בסכנה - ואתן לאנשי צבא להיכנס במקומם. כפי שהודענו, עם ישראל יקבל את השירות ברמה הגבוהה ביותר גם בימים האלה, גם ללא אנשי צבא".  

מול החשש שאנשי צבא יגזלו את מקום עבודתם של אנשי רשות המסים, מדגיש יעקבי כי "אם היו רוצים להכניס את אנשי 8200 ואחרים לסייע במשבר הקורונה, הייתי מוצא דרך לעבודה משותפת - אבל לא בצורה שזה נעשה. ברמה העקרונית, אני לא חושב שצבא צריך להיות הכתובת לכל בעיה של המשק הציבורי".

במקום להביא אנשי צבא בחינם, עבור עבודות אזרחיות, מציע יעקבי שהמדינה תחמש את עצמה בעובדים בתשלום. "שיקנו שירותים חיצוניים. שייקחו עוד חמישה עובדים מהצבא שיהיו עובדי שע"מ - לזה לא נתנגד. אבל לא ניתן להביא אנשי צבא בחסות הקורונה - במקום עובדי מדינה".

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי
יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקביצילום: סטודיו עדיף

יעקבי מדגיש כי ההסתדרות מגויסת מאוד למאמץ במגיפה, לכן "אין מצב לצעדים ארגוניים באירוע כזה. כבר נעשו בשבועות האחרונות כל מיני דברים על חשבון המשאב האנושי, ואני בכוונה לא מגיב. מטרתנו כיום היא לתת כל שירות נדרש, כולל תוספת עובדים במקומות הנחוצים, כמו שירות התעסוקה. יתרה מזו, עובד שנקרא ולא יגיע לעבודה - יועמד על ידינו לדין משמעתי".

יעקבי מזכיר כי שכרם של העובדים לא יכלול פרמיות, כוננויות או שעות נוספות, המהוות 70%-50% מהשכר בימים רגילים. באחרונה הגיעו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, והממונה על השכר, קובי בר נתן, להסכם על פיו עובדי מדינה שאינם חיוניים ייצאו לחופשה כפויה עד 16 באפריל. חופשה זו אינה נחשבת לחל"ת, שכן  העובדים יקבלו 70% משכר הברוטו. החופשה נרשמת על חשבון ימי חופשה קיימים ועתידיים. ימי חג הפסח ייחשבו לחופשה מרוכזת שתשולם שווה בשווה על ידי המעסיק והעובד.

לשכר המקוצץ של עובדי המדינה יש פתרון - קרן השביתה בהסתדרות. אחת השאלות הנשאלות בימים האחרונים היא מדוע ההסתדרות לא משתמשת בקרן השביתה שברשותה. על פי תקציב ההסתדרות, זוכה הקרן, שמיועדת לשלם את שכרם של עובדים שובתים, בכמיליון שקל בכל שנה. ההסתדרות לא חושפת מהו הסכום שהצטבר עד היום בקרן.

סכומי הקרן, כמו גם תקציב ההסתדרות כולו ,שמסתכם בכ-700 מיליון שקל בשנה, מגיע מתשלומי דמי החבר ודמי הטיפול של עובדים, ביניהם עובדי המדינה, המאוגדים כמעט כולם בהסתדרות העובדים. ל-TheMarker נודע כי השאלה עלתה גם במסדרונות האוצר' אך בהסתדרות מכחישים זאת. בכיר בהסתדרות מתנגד לשימוש בקרן עבור המשבר הנוכחי וטוען כי "מדובר בסכומים שמיועדים לאירועים אחרים".

מרשות המסים נמסר כי "התקבלה הצעה שנבחנה. בשלב זה הנושא אינו אופרטיבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker