האם חברות מנצלות את החל"ת כדי "לזרוק" עובדים?

במטרה לסייע למשק, הממשלה הקלה את קבלת דמי האבטלה בחל"ת ■ אלא שגם חברות חזקות קפצו על ההזדמנות - בתוך ימים זינק מספר מבקשי העבודה לחצי מיליון, והוא עלול להכפיל עצמו עד פסח ■ רואה חשבון: "המדינה נותנת רשת ביטחון - אין סיבה לא לנצל אותה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודה, ביום שישי. הערכות: מעל למיליון עובדים יצאו לחל"תצילום: אוהד צויגנברג

מעל ל-503 אלף איש ואישה נרשמו עד היום באתר שירות התעסוקה. לפני כשבוע וחצי, עם הרחבת ההגבלות אשר הביאה לסגירה של ענפי תעסוקה כמו תיירות, תעופה ומסחר בקניונים, משרד האוצר וביטוח לאומי פישטו את האפשרות לקבל דמי אבטלה במידה והמעסיק מוציא את העובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום) ולא פיטר אותם, כדי להקל על מעסיקים ועובדים שנפגעים מהמשבר. אולם מתברר שגם חברות רווחיות וחזקות קפצו על ההזדמנות.

בעוד שקבלת דמי האבטלה בגין חל"ת בשגרה מותנית בכך שהעובד ניצל את כל ימי החופשה הצבורים שלו — עובד שיצא לחל"ת בשל משבר הקורונה יכול לקבל דמי אבטלה כבר מהיום הראשון, ללא קשר למספר ימי החופשה שנותרו לו. הזכאות לדמי אבטלה מותנית בכך שהעובד עומד בתנאים הנדרשים, בהם גיל ותקופת אכשרה. המטרה היתה לסייע לעסקים שנאלצו להיסגר ולעובדיהם. הרעיון הוא שהעובדים יוצאו לחל"ת וכך יוכלו המעסיקים לגייס אותם במהירות בחזרה, עם חזרת המשק לעבודה.

כמעט כל המגזר העסקי סובל מירידה במכירות וכן מקושי להתמודד עם הנחיות משרד הבריאות, שמגבילות את מספר העובדים ודורשות מרחק ביניהם. התזרים של חברות רבות נפגע ויש גם חשש רב מהעתיד. בכירים בשוק מסבירים כי ההוצאת לחל"ת היא כמעט ההטבה היחידה שמציעה כיום למגזר העסקי. ישראל, בניגוד למדינות אחרות, לא הכריזה על הקלות וההצהרות על תוכניות להזרמת מיליארדים למגזר העסקי לא הפכו לתוכניות מפורשות. לכן, אומרים הבכירים, חברות משתמשות ב"כלי" שיצרה המדינה כדי לצמצם בקלות את מצבת כוח האדם שלהן — ולשפר את התזרים לקראת העתיד לבוא.

מדיווחים שהגיעו ל–TheMarker עולה כי חלק מהמעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת מבטיחים לעובדים השלמת שכר לדמי אבטלה, כשיחזרו מהחל"ת, כלומר — תוספת של כ-30 אחוז (עובד שהוצא לחל"ת יקבל 70% משכרו עד תקרה של 10,500 שקל). בנוסף, חלק מהמעסיקים מתחייבים להמשיך ולשלם לעובד הוצאות כמו סלולרי ורכב.

כמו כן, רואי חשבון מספרים שהם ממליצים ללקוחותיהם לצמצם הוצאות באמצעות הוצאת עובדים לחל"ת.

"כל העסקים סופגים ירידה חדה בהכנסות. קשה עד בלתי אפשרי להפחית הוצאות של שכ"ד, ומסים צריך להמשיך לשלם, כך שצמצום כוח העבודה זה הדבר העיקרי שניתן לעשות כיום כדי לחתוך בהוצאות", אומר רו"ח שמטפל בחברות רבות. "המדינה נותנת רשת ביטחון לעובדים שנשלחים לחל"ת, אז אין סיבה לא לעשות זאת". הוא מסביר כי לחברות אין ברירה אלא להוציא את העובדים לחל"ת — שכן התזרים של כולן נפגע בצורה קשה.

גורמים מספרים כי חברות ניסו לבקש הגמשה של התנאים הכרוכים בהוצאה לחל"ת ולבטל את החובה להוציא את העובדים לחל"ת של לפחות 30 יום — מה שיאפשר לחברות גמישות רבה יותר. אוריאל לין, נשיא לשכות המסחר, אף פנה אל שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס, בבקשה מפורשת שיתקין תקנות שמי ששב מחל"ת לפני שחלפה תקופת 30 הימים לא יאבד את זכאותו לדמי אבטלה, כדי לתת מענה לעסקים שיהיו זקוקים שוב לעובדיהם בטרם חלפו 30 הימים.

ענף הביטוח חיוני, העובדים פחות

אולם לא רק עסקים שנמצאים במצוקה תזרימית מנצלים את זכותם לצמצם את כוח האדם. גם חברות אחרות, למשל חברות בתחום הפיננסי, הודיעו כי יוציאו עובדים רבים לחל"ת. ביום שישי האחרון הודיעה חברת הביטוח הראל שהיא מוציאה לחל״ת כ–15% מעובדיה — 800 עובדים בסך הכל. הראל ציינה כי "ההנחיות החדשות של משרד הבריאות והממשלה בשבוע האחרון, וכן הרחבת ההגבלות אמש, הובילו הלכה למעשה לצמצום פעילות החברה".

בכך הצטרפה הראל גם לכלל ביטוח, שהודיעה ביום חמישי שעבר כי 20% מהעובדים יוצאו לחל"ת מיום ראשון הקרוב ועד סוף אפריל; חברת מנורה, שהודיעה כי תעביר את עובדי החברה ל–80% משרה, כדי להימנע מפיטורים; חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ומקס, שהודיעו כי מאות עובדים יצאו לחופשה על חשבון ימי חופשה צבורים או חל"ת; בית ההשקעות מיטב דש, שבשליטת משפחת סטפק ואלי ברקת, אחיו של ניר ברקת, שהודיע כי יוציא לחל״ת עשרות עובדים. ההודעה של מיטב דש הגיעה לאחר פירסום דו"חות החברה ל–2019, שהסתכמה עם רווח נקי של 96 מיליון שקל. בסך הכל, כ–3,000 עובדים בשוק הפיננסי נמצאים כעת בחל"ת.

החברות הפיננסיות החזקות מנצלות את ההטבות שניתנות לעובדים שיוצאים לחל"ת בעקבות המשבר. בגלל שתחום הביטוח מוגדר כענף חיוני למשק, החברות האלה עדיין פועלות תחת מגבלות משרד הבריאות, שכן מלבד תביעות ביטוח, הן עוסקות בניהול כספי הפנסיה של הציבור. גם הבורסה עצמה נחשבת כמפעל חיוני, ופעילות החברות נמשכת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker