התאחדות התעשיינים עתרה לבג"ץ: לחייב את המדינה לשאת בעלות ימי הבידוד

לטענת העותרים, עלות ימי הבידוד מתחילת משבר הקורונה מוערכת נכון להיום בכחצי מיליארד שקל עבור בידוד של כ-70 אלף שכירים במגזר העסקי ■ לפי העתירה, ימי המחלה שהמדינה דרשה להשתמש בהם במסגרת הבידוד - אינם חוקיים

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בגלל הקורונה
חנויות סגורות בגלל הקורונהצילום: אמיל סלמן

התאחדות התעשיינים הגישה הבוקר (ב'), יחד עם התאחדות המלאכה והתעשייה וארגון חברות הניקיון, עתירה דחופה לבג"ץ, בדרישה שהמדינה תממן את עלות ימי הבידוד של העובדים במשק. לטענת העותרים, עלות ימי הבידוד מתחילת משבר הקורונה מוערכת נכון להיום בכחצי מיליארד שקל עבור בידוד של כ-70 אלף שכירים במגזר העסקי.

 זו העלות הישירה של ימי הבידוד בלבדף והיא מתווספת לנזק אדיר, שלפי הערכות משרד האוצר מסתכם בלא פחות מ-3.9 מיליארד שקל בגין אובדן תוצר. העותרים מדגישים כי אלה רק העלויות עד כה.

העתירה קובעת כי ימי המחלה שהמדינה דרשה להשתמש בהם במסגרת הבידוד - אינם חוקיים. נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, אמר: "המגזר העסקי נלחם על חיי המשק הישראלי. העסקים מדממים ונלחמים במלחמת הישרדות כדי לא לוותר על העובדים. כפי שאנחנו מצייתים לחוק, גם הממשלה נדרשת לקחת אחריות ללא צורך בהתערבות בית המשפט. חשוב שנבין עובדה מאוד פשוטה - רק אם נסיר את כל המשקלות מהמגזר העסקי כעת, אנחנו נדע להתאושש, לצמוח מחדש ולקלוט עובדים בחזרה לאחר האירוע".

מתחילת המשבר הנפיק משרד הבריאות "תעודת מחלה גורפת" לכל מי שנדרש להיכנס לבידוד, ולמעשה מי שנשא בעלות הם המעסיקים ששילמו לעובדים. בעתירה מוסבר, כי תעודת המחלה הגורפת פורסמה על ידי גוף שאינו מוסמך לכך, ואף סותרת באופן מובהק את הוראותיו של החוק המסמיך חוק דמי מחלה ואת מטרתו.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד איה רייך מינא, עו"ד רחל הררי ליפשיץ ועו"ד נטליה זרון ממשרד עמית פולק מטלון, נכתב עוד כי "מדובר בהתנערות מאחריות ובקלות בלתי נתפסת של השתת גזירה בלתי נסבלת ובלתי מידתית על ציבור המעסיקים - כמי שיישאו ראשונים, ובאופן מיידי ומלא בנזקי היעדרות העובדים על חשבונם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker