התפשטות הקורונה: תרחיש האימים של הרשתות קרב, שכרם של אלפי עובדים ייחתך

בכירים ברשתות הקמעונות: הפחתנו משמרות - כנראה שכבר בתחילת שבוע הבא נצטרך להוציא עובדים לחופשות ללא תשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל תל אביב ריק ממבקרים (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

ברשתות הקמעונות הרגישו בשבוע האחרון בחדות את הירידה בתנועת הקונים. עוד בתחילת השבוע התכנסו ראשי הענף באיגוד לשכות המסחר ודנו בהיערכות. הודעת משרד הבריאות ברביעי בערב כי תיאסר התכנסות של יותר מ-100 איש החריפה באחת את התמונה.

עוד בתחילת השבוע דובר על ירידה של 30% עד 50% במכירות. החשש הוא כי גם המכירות לקראת חג הפסח, אחד משיאי המכירות השנתיים, ייחתכו. ברבות מהרשתות צומצמו משמרות. בחלק מהרשתות מדברים על הוצאת עובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום) משבוע הבא.

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לדברי בכיר ברשת אופנה גדולה: "לפני מספר ימים הוציאו חוק לפיו אנחנו יכולים להוציא עובדים לחל"ת של מינימום 60 יום והמדינה תמשיך לשלם להם דמי ביטוח לאומי - וזה מה שבכוונתנו לעשות. אנחנו חווים ירידה של עשרות אחוזים במכירות, הקניונים כמובן לא מתחשבים, ולכן נצטרך להוציא לא מעט עובדים לחל"ת, אם זה מוכרים, קניינים וכדומה. העובדים האלה נמצאים כמובן בבעיה גדולה כי הם לא יצליחו למצוא עבודה אחרת בימים סוערים אלה אבל אין לנו ברירה ואנחנו צריכים לצמצם את ההוצאות".

דיזנגוף סנטר בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

עדיקה סטייל וקסטרו הוציאו אזהרה רווח לבורסה. בכיר ברשתות האופנה מספר כי הבעיה כבר אינה רק שרשרת האספקה התלויה בסין, ולא רק הנחיות משרד הבריאות, אלא בעיקר הלך הרוח של הצרכנים. "יש אווירה של משבר. מי יקנה במצב כזה?", תהה הבכיר. 

ברשת אופטיקה הלפרין, המפעילה 130 חנויות, כבר מצמצמים את שעות העבודה של 680 עובדי החברה. "בחנויות בהן מועסקים בימים כתיקונם שישה עובדים במשמרת, צמצמנו לארבעה עובדים במשמרת. ואילו בחנויות בהן מועסקים בשגרה ארבעה עובדים במשמרת, צימצמנו ל-3-2 עובדים למשמרת. מדובר בעובדים שעתיים והם קיבלו את הבשורה בהבנה", אמר יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין. "בנוסף, בכל תפקידי המטה, שירות הלקוחות והמחסנים אנחנו נעבור לעבודה במתכונת מצומצמת - חילקנו את העובדים לשתי קבוצות כאשר העבודה תהיה לסירוגין - יום כן, יום לא. זאת כדי שאם תהיה הדבקות בקורונה וצורך בבידוד תושבת רק חצי מהפעילות".

בניופאן, כמו ברשתות אחרות, צמצמו את מספר שעות העבודה - ומסיתים את העבודה למכירה מרחוק. לדברי צביקה גיור, בעל השליטה בניופאן: "יש לנו עשר חנויות וקיצרנו בהן את שעות העבודה ואת הצוותים. במקביל, אנחנו עוברים יותר לעבודה דרך הטלפון ושיווק ישיר דרך האתר. ענף החשמל יחסית לא נפגע כמו ענפים אחרים, ויש ירידה של כ-15% במכירות, כי במקביל לירידה, יש הצטיידות בטלוויזיות, מקפיאים ומקררים קטנים כהכנה לאפשרות של בידוד".

על העובדה שחברות מוצרי החשמל מיהרו להעלות מחירים, אך כעת כשהפגיעה בהן לא גבוהה הן לא מורידות את המחירים לרמתן הקודמת, אמר: "אי אפשר להוריד מחירים לאור מה שקורה עם הדולר והיורו שעלו וממשיכים לעלות מחירי ההובלה שהתייקרו, ספקים שהעלו מחירים ורמת הסיכון שעלתה".

אופטיקה הלפריןצילום: יונתן הלפרין

גם ברשתות המזון המהיר חשים ירידה במכירות. יובל אורגד, מבעלי בורגראנץ', אמר: "אני שלושים שנה בעולם העסקים ואין מישהו שחווה אירוע כזה, ולכן הכל מאוד חדש עבורינו. מצד שני, בסוף גם זה ייגמר. רואים שבסין מתחילים להתגבר על המשבר וגם אצלנו המדינה מגיבה ונוקטת באמצעים שונים. קיימנו היום ישיבת צוות והחלטנו שאין ברירה אלא להגיב באופן דינאמי מעכשיו לעכשיו כי אנחנו נמצאים בתוך צונאמי. בכל הנוגע לעובדים, אנחנו נערכים בהתאם לצפי המכירות שלנו ומכיוון שרוב העובדים בסניפים הם בני נוער, אז שעות ההעסקה הן גמישות ובאופן טבעי כשיש פחות עבודה, אנחנו מעסיקים פחות עובדים לפחות שעות. בינתיים אנחנו עדים לירידה של כ-20% במכירות במסעדות, בעוד שהיתה עלייה במשלוחים, אבל לא במידה שפיצתה על אובדן ההכנסות במסעדות. אנחנו עוד לא במצב שבו החלטנו על פיטורי עובדים, אבל אם המצב ימשך ויחריף, נצטרך אולי לעשות גם את זה".  

אורגד הוסיף כי "היתרון שלנו על פני המסעדות הוא שאצלנו לא צריך לשבת. ולכן להערכתי ניפגע פחות מהמסעדות, שכן לאנשים כדאי לאסוף את ההזמנה וללכת הביתה".

הפגיעה הקשה ביותר תהיה אצל העובדים השעתיים

כמו ברשתות כך גם בתחום ההסעדה, האירועים והתרבות - הראשונים להרגיש את הבעיה הם העובדים השעתיים. רבים מהעובדים עליהם מדובר הם עובדים שעתיים המשתכרים בהתאם לשעות העבודה שהם עושים ואין להם משכורת גלובלית.  

חנות קסטרו בקניון עזריאליצילום: אייל טואג

לדברי עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועיים: "עובדי משמרות הינם עובדים שעתיים ולכן מעסיקים אותם על פי הצורך. המשמעות היא שלעובד שעתי אין זכות קנויה למשמרות או לשעות, והוא מזומן לעבודה בהתאם לצורכו של המעסיק. (הכל בכפוף להסכם העסקה ובהתאם לכך שאין הוראה אחרת המטיבה עם העובד). לאור המצב הנוכחי במדינה, מעסיקים רשאים להורות על הפחתת שעות עבודה או מתן מספר משמרות מופחת לעובדים שעתיים, בהתאם לשעות פעילות העסק וצורכו. במקביל, עובד רשאי בשעות שאינו נמצא בעבודה מטעם מעסיקו הנוכחי, להשלים את שעות העבודה במקום אחר. בכל מקרה, עובד משמרות שיכול לעשות את עבודתו דרך הבית - יכול להגיע להסדר הולם עם מעסיקו להשלמת משמרות בדרך זו".

עו"ד לנדאו הוסיפה כי עובד ששעות עבודתו צומצמו, לא יוכל לתבוע את המעסיק. אבל, עובד כזה יכול לפנות ללשכת התעסוקה ולתבוע דמי אבטלה בגין קיצוץ הפעילות, לאור הקורונה. עובד שעתי ועובד חודשי, אינם שונים אחד מהשני לצורך קבלת דמי אבטלה מביטוח לאומי (השאלה היא רק כמותית, לעניין גובה דמי האבטלה להם זכאים).

על פי ביטוח לאומי, לא ניתן לקבל אבטלה בתקופה של חל"ת שנמוכה מ-30 יום. מביטוח לאומי נמסר כי הביטוח הלאומי משלם דמי אבטלה למי שפוטר/התפטר ושנסתיימו יחסי עובד ומעביד בין העובד לבין המעסיק. שכירים שעתיים שחותכים להם את שעות העבודה אבל לא מפטרים אותם (פשוט לא מזמינים אותם לעבוד) אין להם זכאות לדמי אבטלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker