התאחדות המלונות: 4,000 עובדים הוצאו לחופשה ללא תשלום בגלל הקורונה

עיקר המשבר: בבתי המלון בתל אביב, ירושלים, נתניה וטבריה ■ שירות התעסוקה נערך אך מרגיע: "העובדים יקבלו דמי אבטלה עד סוף המשבר או תקופת הזכאות" ■ לאחר הטלת חובת בידוד לכל השבים מחו"ל מסרה התאחדות המלונות: זו פגיעה אנושה במלונות ובחברות התעופה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלונות בקו החוף של תל אביב
מלונות בקו החוף של תל אביבצילום: ניר כפרי

אחרי שאל על הודיעה על פיטורי 1,000 עובדים בגלל משבר הקורונה, הצהירה התאחדות המלונות כי בכוונתה להוציא 4,000 עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בגלל הירידה בתפוסות. נשיא ההתאחדות, אמיר חייק, מסר כי המשבר מורגש בעיקר בבתי המלון בתל אביב, ירושלים, נתניה וטבריה.

לאחר החלטת הממשלה שמחייבת בידוד של כל השבים מחו"ל, מכל היעדים - נמסר מהתאחדות המלונות: "החלטת ראש הממשלה הערב היא למעשה חיסול התיירות לישראל. היא פוגעת פגיעה אנושה במלונות ובחברות התעופה. אנו רוצים להאמין כי הממשלה אשר החלטתה זו מחסלת את העסקים שלנו, תפצה את המלונות מיידית".

שירות התעסוקה מסר כי העובדים זכאים לדמי אבטלה עד תום המשבר, תום תקופת הזכאות, או עד להפנייתם לעבודה מתאימה. לשם כך, יהיה עליהם להתייצב בשירות התעסוקה פעם בחודש. עוד נמסר משירות התעסוקה כי עובדים שיוצאים לחופשה ללא תשלום ביוזמת המעסיק זכאים לדמי אבטלה, בהתאם לתנאים הנ"ל. 

אמיר חייקצילום: סמדר כפרי

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "כבר רואים בלשכות התעסוקה את העובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום. השירות פועל במתכונת מיוחדת להקלה על העובדים הנפגעים". בשירות התעסוקה צופים כי במידה שהמשבר יסלים אלפי אנשים צפוים להיות מפוטרים. אולם להערכת גראור, את מרבית העובדים המפוטרים ניתן יהיה להחזיר במהירה לשוק העבודה, מכיוון שעדיין קיימות כ-100 אלף משרות פנויות במשק וניתן לבצע הכשרות מקצועיות.

מיכל דן הראל, מנכ"לית מנפאואר ישראל, אומרת כי "הבעיה אינה רק הפיטורים, אלא ההיחלשות בקצב הגיוסים של עובדים חדשים. בשל החוסר-ודאות והחשש מהבאות, חברות מתנהלות בצורה זהירה יותר. יש בחינה של כל תקן".

הראל הוסיפה כי "המשק נמצא באבטלה חיכוכית - כלומר כל מי שנפלט ממקום עבודה מוצא עבודה. אולם כעת ייתכן שהמצב ישתנה, בהתאם לאורך המשבר והתפתחותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker