סיון קלינגבייל

רק לפני כמה ימים רכשה ל' כרטיס טיסה לניו יורק - מנצלת את ירידת המחירים כדי לבקר את בנה בחופשת הפסח. לאחר שסיפרה במשרד על הנסיעה המתוכננת, נקראה למשרדה של מנהלת משאבי האנוש של החברה. המנהלת הבהירה לה כי עליה לקחת בחשבון כי אם תידרש להיכנס לבידוד עם חזרתה לארץ, היא תיאלץ לעשות זאת על חשבון ימי החופשה שלה ולא על חשבון ימי המחלה.

כאשר ל' התרעמה והזכירה ראשית שארה"ב כרגע אינה ברשימת המדינות המחייבות בבידוד, וכי בכל מקרה ההנחיה של משרד הבריאות היא שימי הבידוד הם ימי מחלה, הזכירה לה מנהלת משאבי האנוש שמעסיק אינו חייב לאשר לעובד חופשה.

טיסה נעימה. והבידוד?צילום: דודו בכר

ל' אינה היחידה. ביומיים האחרונים פנו אל TheMarker עובדים עם סיפור דומה. לדברי מנהל באחת החברות הגדולות במשק, המעדיף להישאר בעילום שם, למעסיקים אין ברירה אחרת. "המצב כיום הוא שכל מי שנסע לחופש בחו"ל, בעצם הכפיל או אפילו שילש את זמן ההעדרות שלו. אנחנו נמצאים בבעיה, כי אנחנו לא יכולים למנוע מאנשים לטוס, אבל אנחנו משלמים את המחיר. האפשרות שלי היא או למנוע חופשה או להבהיר לאנשים שאם הם לוקחים סיכון וטסים, אז הסיכון על חשבונם ולא על חשבוני".

עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועיים,  מבהירה כי למקומות העבודה אסור להודיע שמי שמחליט לצאת לחופשה בחו"ל ואז חייב לעבור שבועיים בידוד, צריך לעשות את זה מימי החופשה שלו. "יציאה לחופשה נעשית אך ורק אם המעסיק הסכים להיעדרות העובד ממקום העבודה, לצורכי החופשה. בהתחשב בעובדה כי יצאה הוראת שעה שלפיה ימי הבידוד ייחשבו כימי מחלה, המעסיק לא יכול להמיר את ימי המחלה בפידיון ימי חופשה", אמרה.

"עובד שהחליט לצאת לחופשה וקיבל את אישורו של המעסיק - משמע שהמעסיק לקח בחשבון שאותו עובד יכול לחלות בעת חופשתו וייתכן כי ייעדר ממקום העבודה בשובו, או שהמעסיק הסכים ליציאה לחופשה וידע, או היה צריך לדעת כי העובד ייעדר בשל דרישת הממשלה לבידוד עם שובו, ולמרות זאת לא ביטל את הסכמתו לנסיעת העובד", הוסיפה לנדאו. "במקרים אלו יהיה המעסיק מחויב בתשלום ימי מחלה כקבוע בחוק דמי מחלה - עד לסיום צבירת ימי המחלה של העובד. במילים אחרות, זו זכות, העובד צובר ימי מחלה על פי חוק ובכל עת בו הוא נעדר מהעבודה בשל מחלה/ בידוד ויש בידיו אישור רפואי על כך - על המעסיק לשלם ולהפחית תקופת ההיעדרות מסך צבירת ימי המחלה של העובד. רק במקרה שבו לעובד אין יתרת ימי מחלה, והעובד מצוי בבידוד, לא יקבל העובד תשלום בגין ימים אלו".

עם זאת, מעסיקים טוענים כי אין להם אפשרות לפעול בצורה אחרת. לפי הערכות התאחדות התעשיינים, עלות ימי המחלה של העובדים בבידוד חצתה את ה-250 מיליון שקל. כמו כן, מאחר שתקופת הבידוד מוגדרת כימי מחלה, למעסיקים אסור לבקש מהעובדים לעבוד. עובד יכול לעבוד בתקופת הבידוד רק אם הוא חפץ בכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker