מועצת הלול מאיימת: בשל שביתת עובדים - מחסור בעוף כבר בשבוע הבא

הרופאים הווטרינרים והפקחים במועצת הלול הכריזו על שביתה שתחל ביום ראשון ■ העובדים טוענים כי משרד האוצר אינו עומד בהבטחותיו בנושא הסדרי השכר והפרישה עם הקמת תאגיד פיקוח של המדינה

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרנגולים בכלוב
לול תרנגולותצילום: דרור ארצי

מועצת הלול פנתה לבית הדין לעבודה בבקשה למנוע שביתה של הרופאים הווטרינרים והפקחים במועצת הלול. העובדים הכריזו על שביתה שתחל ביום ראשון (23 בפברואר), כיוון שלטענתם האוצר חזר בו מהסכמות לגבי הסדרי שכר ופרישת עובדים עם הקמתו של גוף הפיקוח של המדינה.

תחילה תכננו עובדי הפיקוח הווטרינרי לפתוח בשביתה מחר (חמישי), אך זו נדחתה לאחר שעו״ד רבקה ורבנר, הממונה הראשית על יחסי העבודה במשרד העבודה והרווחה, התערבה במשבר, וכן לאחר שהממונה על השכר הגיש לעובדים הצעה חדשה. מחר יקיימו הצדדים פגישת מו״מ נוספת.

אטליז בסופרמרקט
אטליז בסופרמרקטצילום: אייל טואג

מנגד, גורמים המקורבים למשא והמתן בין הצדדים טוענים כי לעובדים אין עילה לשביתה. זאת משום שמלכתחילה הם קיבלו תנאים שמביאים למיצוי את זכויותיהם.

על פי חוק המזון, שנחקק ב-2015, מוקם בימים אלה תאגיד הפיקוח הווטרינרי, שירכז את כל הפיקוח הווטרינרי במפעלי המזון, לרבות המשחטות, ואליו אמורים לעבור ב-1 במארס כל עובדי הפיקוח הווטרינרי.

במועצה לענף הלול טוענים כי מזה שנים רבות אנשיה ביקשו להעביר את הפיקוח הווטרינרי במשחטות הנמצא בחלקו במועצה לידי המדינה. כעת, בשל סכסוך שעיקרו נוגע לתנאי ההעברה של העובדים לתאגיד, הוכרז סכסוך עבודה על ידי ההסתדרות, ובכוונת ועדי העובדים והרופאים הוטרינרים להשבית את העבודה החל ממחר. במקביל, מתקיימים דיונים בין ההסתדרות לאוצר במטרה להבטיח מעבר חלק של 135 העובדים ממועצת הלול אל התאגיד.

במועצה מזהירים כי בהיעדר פיקוח וטרינרי במשחטות, הן אינן רשאיות לבצע שחיטה - והדבר יגרום להשבתתן. מסיבה זו בכוונת המועצה לפנות לבית הדין לעבודה ולבקש כי יוציא צו מניעה נגד ההשבתה.

במועצה אומרים כי השבתת המשחטות האחראיות לאספקת רוב העוף הטרי, ובוודאי הכשר, תביא לצמצום אספקתו בסוף השבוע, עד להיעדר מוחלט של עוף טרי כבר ביום שני הקרוב. כל זאת בנוסף לנזקים הכבדים הנגרמים למגדלים ולמשחטות.

מההסתדרות נמסר כי "עובדי הפיקוח הווטרינרי במשחטות העופות יחלו בשביתה, החל מחצות הלילה. השביתה מגיעה לאחר מבוי סתום במשא ומתן, שהתנהל במשך חודשים ארוכים מול המדינה בעניין מעבר העובדים מהמועצה לענף הלול לתאגיד הפיקוח הווטרינרי החדש, שאמור להתחיל לפעול ב-1 במארס מדובר ב-135 עובדים (פקחים ורופאים וטרינרים), המפקחים על עבודת משחטות העופות ברחבי הארץ.

"העובדים וההסתדרות מוחים על כך שהמדינה לא עומדת בהתחייבויותיה לנהל משא ומתן על תנאי הפרישה של עובדי המועצה לענף הלול, ויתר על כן פועלת לפגיעה בעבודה המאורגנת ולביטול ההגנה הקיבוצית לה זכאים העובדים מזה עשרות שנים. בנוסף, ועל אף שאנחנו נמצאים כשבוע לפני מועד המעבר של העובדים לתאגיד החדש, כשליש מהם עדיין לא יודעים מה יהיו תנאי שכרם והעסקתם תחת המעסיק החדש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker