ע' חזרה מחופשה בתאילנד. ואז התקשרו אליה מהעבודה וביקשו: אל תגיעי

האם מותר לבקש מעובד שחזר מתאילנד לא לבוא לעבודה - ומה עושים עם עובד שנכנס לבידוד ■ "אנשים רואים בחדשות שכל הזמן מדברים על תאילנד והם חוששים. מה אני יכולה לומר להם?" - כל התשובות במדריך הבא

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קופיפי, תאילנד
קופיפי, תאילנדצילום: martinho Smart / Shutterstock

ע' היתה אמורה להשתתף בישיבה רבת משתתפים הבוקר (ד') אבל אתמול התקשרו אליה וביקשו שתוותר ולא תגיע. הסיבה: היא שבה עם משפחתה מחופשה בתאילנד. "הסבירו לי שהעמיתים שלי חוששים", היא אומרת. לדבריה, הבקשה העמידה אותה בסיטואציה לא פשוטה. "ניסיתי להסביר שלפי הוראות משרד הבריאות רק מי שחזר מסין צריך להיות בבידוד, ואין לי כל תסמין. אבל אנשים רואים בחדשות שכל הזמן מדברים על תאילנד והם חוששים. מה אני יכולה לומר להם?", היא שואלת.

משיחות שערכנו עולה כי ע' אינה היחידה. מעסיקים רבים שואלים עצמם מה לעשות עם עובד שחזר מתאילנד או מדינה אחרת במזרח שאינה סין.

עו"ד רחל ליפשיץ-הררי ממשרד עמית פולק מטלון ושות', מסבירה כי הוראות משרד הבריאות קובעות כי רק מי שחזר מסין, לרבות דרך מדינה אחרת או שהיה במגע עם חולה מאומת, מחוייב בבידוד של 14 יום ומעסיקו מחוייב שלא לאפשר לו להגיע למקום העבודה.

במקרה שכזה, העובדים נדרשים להגיש למעסיקים הוכחה ששהו בסין ולאחר מכן בבידוד, וכן הצהרה שבה יפורטו שם העובד, מספר תעודת הזהות שלו והתקופה שבה הוא נמנע מלהגיע לעבודה עקב הבידוד. ימי הבידוד יהיו על חשבון חופשת המחלה של העובד. משרד הבריאות הנפיק תעודת מחלה גורפת לשם כך. מעסיק לא ידרוש מעובד שהגיש הוכחה והצהרה, תעודת מחלה נוספת.  

בדיקת חום לאנשים במעבר הגבול בין שנזן להונג קונג
בדיקת חום לאנשים במעבר הגבול בין שנזן להונג קונגצילום: בלומברג

למעסיקים אסור לפטר עובד שנעדר מעבודתו מכיוון שנאלץ לשהות בבידוד עקב חשש להידבקות בנגיף הקורונה.

אם לגבי סין התשובה היא חד משמעית, לגבי עובדים השבים מהונג קונג, מקאו, טיוואן, יפן, דרום קוריאה, סינגפור ותאילנד המצב יותר מורכב. לפי ההנחיות, הם חייבים בבידוד בית רק אם יש להם תסמינים כגון חום מעל 38 מעלות או שיעול או קושי בנשימה, או תסמין נשימתי חד אחר, או אם שהו במגע הדוק עם חולה מאומת.

לדברי ליפשיץ-הררי, אם עובד שב מאחת ממדינות אלו חולה אזי העדרתו מהעבודה תהיה על חשבון ימי המחלה. אם המעסיק הוא שמעוניין שהעובד לא יגיע לעבודה מטעמי זהירות כאלה ואחרים, העובד והמעסיק יכולים להחליט על תקופת עבודה מוסכמת מהבית או שהעובד יישאר בבית בהסכמה, על חשבון ימי חופש. אם אין הסכמה מצד העובד, אך המעסיק מתעקש - העדרות היא על חשבון המעסיק.

מעסיקים מספרים כי הם מתמודדים עם עובדים שאינם מעוניינים לטוס לפגישות עבודה בחו"ל. ליפשיץ-הררי מסבירה כי מדובר בסוגיה מורכבת והתשובה תלויה בנסיבות. לדבריה, שוק העבודה היום פועל בסביבת עבודה גלובלית, וזו מאוימת במגפה עולמית. "הגבלות על תנועה כבר התחילו להשפיע על עסקים ועל שוק העבודה. חשוב מאוד להימנע מסיכון עובדים ולפעול על פי הנחיות והמלצות משרד הבריאות", אמרה. "יחד עם זאת, יש להיזהר מגלישה להיסטריה. מצופה מכולנו, ובמיוחד במקומות העבודה, להפגין גמישות, אחריות ושיתוף פעולה מול מצב של חוסר ודאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker