המדינה מכניסה את היד לצנצנת הטיפים: רוצה לגבות 200 מיליון שקל

רשות המסים מעוניינת לגבות מע"מ על טיפים של מלצרים בגובה שכר מינימום ■ המסעדנים מתנגדים למהלך, ומסתמכים על פסיקה של בג"ץ, שקבעה כי הטיפים הינם הכנסה של המלצר ולא של המסעדה

סיון קלינגבייל
טיפים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אייל טואג

המו"מ בין רשות המסים לאיגוד המסעדות והברים בנושא המע"מ על הטיפים נמשך - ביום חמישי האחרון התקיימה פגישה בין הצדדים. ברשות המסים מעוניינים לגבות מע"מ על הטיפים בגובה שכר מינימום. לפי הערכות, מדובר בכ-200 מיליון שקל לקופת המדינה. מנגד, המסעדנים מתנגדים לגביית מע"מ על הטיפים, כי מדובר בהכנסות של המלצרים ולא של המסעדה. הם מסתמכים על פסקה של בג"ץ, שקבעה כי הטיפים הינם הכנסה של המלצר ולא של המסעדה.

"בפגישה הבהרנו שוב להנהלת רשות המיסים, כי תעשיית המסעדות איננה יכולה לספוג גזרות מיסויות נוספות", נכתב על ידי איגוד המסעדות בפוסט בפייסבוק. "כמו כן הדגשנו בפני אנשי רשות המסים שהסיטואציה המשפטית הנוכחית מעמידה קושי משפטי רב בפני אנשי הרשות לגבות מע״מ על הטיפ, לאור פסיקות קודמות של מס ערכאות שיפוטיות, בהן פסיקת בית המשפט העליון".

במהלך 2019 דחתה רשות המסים שוב ושוב את ההחלטה בנושא המע"מ. הדיון נפתח בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה, שלפיה כל כספי הטיפים ייחשבו שכר המשולם על ידי המעסיק, ובתמורה הם יזוכו במלוא הזכויות הסוציאליות. הפסיקה, שהתקבלה בהרכב מורחב של חמישה שופטים ושני נציגי ציבור ובראשות נשיא בית הדין לעבודה לשעבר, יגאל פליטמן, נולדה בעקבות איחוד של שתי תביעות שונות שהגישו שני מלצרים לגבי הפרת הזכויות המגיעות להם.

מסעדנים העלו חשש מכך שבהיעדר הסדר, רשות המסים תחליט להוציא שומות רטרואקטיביות למסעדות. לטענתם, המסעדנים עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם דרישות תשלום של מיליוני שקלים, כפי שקרה עם היטל העובדים הזרים. באיגוד טוענים שבמקרה כזה - המסעדות יגישו עתירה לבג"ץ. יש להניח כי הדיון יגרר אל בתי המשפט, שיצטרכו להכריע בנושא.

לדברי שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, "עמדת איגוד המסעדות, שבאה לידי ביטוי בפגישה שהתקיימה עם הנהלת רשות המסים, היא שהשתת מע״מ על הכנסות המלצרים תהווה פגיעה קשה בפרנסתם של 100 אלף צעירות וצעירים שמתפרנסים ממלצרות וספגו זה מכבר ירידה של 30%-20% בשכרם בשל פסיקה של בית דין הארצי לעבודה".

ברשות המסים בחרו שלא להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker